Dzisiaj jest: 20.6.2024, imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Jak poprawna konwersja jednostek może zmniejszyć wydatki firmy?

Dodano: miesiąc temu Czytane: 119 Autor:
Redakcja poleca!

Zakup i zużycie gazu ziemnego w firmach jest określane w umowach oraz na fakturach rozliczeniowych.

Jak poprawna konwersja jednostek może zmniejszyć wydatki firmy?
Jednak na skutek niewiedzy lub zastosowania błędnego przelicznika może dojść do nieprawidłowej oceny zużycia, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia kosztów. Warto dokładnie poznać zagadnienia związane z konwersją jednostek, by dopasować zakup i zużycie do rzeczywistych potrzeb!

W jakich jednostkach rozliczany jest gaz ziemny w Polsce?

Aktualnie firmy w Polsce rozliczają się z dostawcami na podstawie zużycia gazu mierzonego w m3 oraz kWh. Pierwsza z nich to jednostka objętości, która dotyczy dostarczanego gazu ziemnego. Można ją zaobserwować na liczniku montowanym na przyłączu. Druga z jednostek to kWh obejmująca zużycie energii wytworzonej z gazu ziemnego. Aby dokładnie zrozumieć, jaką ilość gazu ziemnego zakupiono od dostawcy, należy dodatkowo przeliczyć współczynnik konwersji dla gazu wysokometanowego (E 10,972) lub zaazotowanego (Lw 9,111).

Profesjonalny kalkulator znajdziesz na stronie: https://www.ewe.pl/kalkulator/przelicznik-jednostki

Dlaczego warto dokładnie zrozumieć fakturę za gaz ziemny?

Faktyczne zużycie gazu ziemnego lub energii z niego powstałej mają kluczowe znaczenie dla kosztów procesów produkcyjnych czy realizowanych usług w firmie. Dzięki temu można zaobserwować wykorzystanie gazu do ogrzewania czy pracy urządzeń. Porównanie zużycia w dla każdej maszyny lub określonej zmiany z ilością zrealizowanej pracy pomaga dokładnie ustalić koszt jednostkowy produktu/usługi. To w konsekwencji sprzyja umiejętnemu zarządzaniu zasobami dla podniesienia rentowności procesu przy jednoczesnym zachowaniu jakości.

Poprawna konwersja m3 na kWh i odwrotnie pozwoli też na zbadanie efektywności energetycznej. Audyt prowadzony w firmie może wykazać, czy zużycie gazu ziemnego i wydajność urządzeń można usprawnić. Poza tym możliwe jest opracowanie strategii modernizacji sprzętu lub zmianę zarządzania energią w zakładzie. Wszystkie te działania opierają się na prawidłowym zrozumieniu fakturowanego zużycia gazu ziemnego lub energii.

Jak dokładnie przeliczyć jednostki zużycia gazu w firmie?

Konwersja nie jest skomplikowana i można ją wykonać samodzielnie. W tym celu należy ustalić dokładne zużycie energii lub gazu widoczne na fakturze od dystrybutora. Powinno być bardzo wyraźnie zamieszczone w dokumencie rozliczeniowym. Pamiętaj o wzięciu pod uwagę określonego czasu zużycia, które zamierzasz przeliczyć.

Kolejny krok to znalezienie wiarygodnego kalkulatora online. Nie będzie z tym większego problemu, bo w sieci jest naprawdę sporo tego typu bezpłatnych narzędzi. Pamiętaj przy tym nie tylko o faktycznym zużyciu, ale też wyborze właściwego gazu ziemnego. Jego rodzaj powinien być wyraźnie określony w rozliczeniu oraz umowie z warunkami dostawy gazu ziemnego.

Skorzystaj z gazu ziemnego od sprawdzonego dostawcy!

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej są wyższe niż kiedykolwiek. Dlatego rozsądne gospodarowanie budżetem i zarządzanie wykorzystanie energii ma kluczowe znaczenie dla rentowności prowadzonego biznesu. Teraz możesz skorzystać z dodatkowych korzyści, o ile wybierzesz renomowanego i sprawdzonego dostawcę gazu ziemnego dla swojej firmy!

Źródło: OF
Polecane

https://www.traditionrolex.com/15