Dzisiaj jest: 20.6.2024, imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Uzyskanie białego certyfikatu energetycznego – prosty poradnik w kilku krokach

Dodano: miesiąc temu Czytane: 146 Autor:
Redakcja poleca!

Z perspektywy wielu podmiotów realizujących inwestycje w obszarze efektywności energetycznej sporą zachętą do działania się białe certyfikaty. Jak je uzyskać? Czy to trudne i czasochłonne zadanie?

Uzyskanie białego certyfikatu energetycznego – prosty poradnik w kilku krokach
O tym w dalszej części artykułu!

Czym są białe certyfikaty energetyczne?

Białe certyfikaty energetyczne, czyli świadectwa efektywności energetycznej, to wydawane przez Urząd Regulacji Energetyki oficjalne dokumenty, które stanowią dowód na to, że przeprowadzone działania zwiększyły efektywność energetyczną i przyczyniły się do oszczędności energii.

Są jednym z elementów strategii energetycznej, której celem jest promocja racjonalnego użytkowania energii oraz zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery poprzez motywowanie do inwestowania w nowoczesne technologie efektywne energetycznie.

Białe certyfikaty energetyczne są wydawane po tym, jak podmiot wykaże, że inicjatywy modernizacyjne lub inwestycyjne faktycznie obniżyły zużycie energii. Posiadacze białych certyfikatów mają możliwość ich odsprzedaży na dedykowanych giełdach, co może przynieść dodatkowe korzyści ekonomiczne.

Białe certyfikaty – dla kogo są przewidziane?

Białe certyfikaty energetyczne są przewidziane dla szerokiego spektrum podmiotów, które angażują się w działania mające na celu poprawę efektywności energetycznej. Mogą to być zarówno przedsiębiorstwa prywatne, jak i instytucje publiczne.

Ważne, aby te działania były zgodne z obowiązującymi regulacjami prawnymi dotyczącymi efektywności energetycznej i przyczyniały się do osiągnięcia znaczących oszczędności energetycznych. Wsparcie w uzyskaniu białych certyfikatów udzielają eksperci Bosch.

Równocześnie zaproponują wdrożenia, które rzeczywiście zwiększą możliwości firmy.

Białe certyfikaty energetyczne mogą otrzymać np.:

 • Przedsiębiorstwa przemysłowe, które realizują projekty modernizacyjne swoich instalacji w celu zmniejszenia zużycia energii.
 • Firmy z sektora energetycznego inwestujące w technologie pozwalające na bardziej efektywną produkcję energii.
 • Deweloperzy i zarządcy budynków implementujący rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną budynków, takie jak lepsza termoizolacja czy nowoczesne systemy ogrzewania i oświetlenia.
 • Instytucje publiczne, np. szkoły, szpitale czy urzędy, które poprzez modernizację swoich obiektów mogą znacząco obniżyć koszty utrzymania.

Białe certyfikaty – jak uzyskać krok po kroku?

Jak uzyskać białe certyfikaty energetyczne? Oto jak może wyglądać cały proces krok po kroku:

 • Audyt energetyczny: przeprowadź audyt w celu ustalenia stanu wyjściowego i zidentyfikowania obszarów, które pozwolą uzyskać oszczędności energetyczne w twojej firmie. To element obowiązkowy do uzyskania certyfikatów.
 • Planowanie inwestycji: opracuj plan działania, który wskaże, jakie inwestycje w efektywność energetyczną zostaną zrealizowane w celu osiągnięcia oszczędności zgodnych z ustawowymi wytycznymi.
 • Realizacja projektu: pora na realizację inwestycji. Może obejmować np. modernizację sprzętu, instalację nowych systemów czy ulepszenie izolacji. Możliwości jest naprawdę dużo.
 • Dokumentacja: zbierz dokumentację dotyczącą inwestycji i jej wpływu na kondycję energetyczną obiektów.
 • Składanie wniosku: złóż wniosek wraz z wymaganą dokumentacją do Urzędu Regulacji Energetyki.
 • Weryfikacja przez URE: po złożeniu wniosku Urząd Regulacji Energetyki dokona weryfikacji przedstawionych danych oraz oceni zgodność projektu z obowiązującymi wymaganiami.
 • Otrzymanie certyfikatów: jeżeli projekty zostaną zatwierdzone, otrzymasz białe certyfikaty potwierdzające oszczędności energetyczne.
Źródło: OF
Polecane

https://www.traditionrolex.com/15