Dzisiaj jest: 5.3.2024, imieniny: Aurory, Fryderyka, Oliwii

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa w 2024 – dla kogo jest obowiązkowy?

Dodano: miesiąc temu Czytane: 261 Autor:
Redakcja poleca!

Pierwsze miesiące 2024 roku upłyną pod znakiem ochrony przedsiębiorstw z sektorów energochłonnych. Zamrożenie cen prądu, na poziomie z 2022 roku, zostało przedłużone do końca czerwca b.r. Co dalej?

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa w 2024 – dla kogo jest obowiązkowy?
Jeżeli chcesz uchronić się przed dotkliwymi podwyżkami, już teraz poszukaj sposobów na zmniejszenie kosztów związanych z energią elektryczną. Jednym z nich jest audyt efektywności energetycznej przedsiębiorstwa.

Co to jest audyt energetyczny przedsiębiorstwa?

Czy muszę przeprowadzić audyt energetyczny? Co to jest i czy wykonanie tego badania wiąże się z realnymi korzyściami? W dużym uproszczeniu audyt energetyczny przedsiębiorstwa to procedura polegająca na zbadaniu bieżącego zużycia nośników energii w firmie. Podczas kontroli audytor identyfikuje obszary przepływów energii oraz określa potencjał poprawy efektywności energetycznej.

Jakie korzyści niesie za sobą audyt energetyczny przedsiębiorstwa?

  • Pozwala ustalić właściwe zapotrzebowanie na media.
  • Wskazuje obszary wymagające optymalizacji.
  • Określa zasadność zastosowania nowych rozwiązań (modernizacje, systemy zarządzania energią itp.).
  • Umożliwia rzetelną ocenę instalacji elektrycznych.
  • Pokazuje, w jaki sposób zaoszczędzić na energii (zmiana taryfy, ulgi rządowe itp.).
  • Wspiera dążenie do zredukowania negatywnego wpływu firmy na środowisko.

Zastanawiasz się, czy audyt energetyczny jest obowiązkowy? Sprawdź, co na ten temat mówi ustawa.

Zobacz też: tani prąd dla firm

Czy audyt energetyczny firmy jest obowiązkowy?

Ustawa z dnia 20 maja 2016 r. nakłada na niektóre firmy obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego. Wymogiem tym objęte zostały przedsiębiorstwa, które w ciągu ostatnich 2 lat, zatrudniały co najmniej 250 osób bądź wypracowały roczne obroty w wysokości 50 mln euro i przychody powyżej 43 mln euro.

Obowiązkowy audyt energetyczny – kogo dotyczy?

Obowiązkowy audyt energetyczny 2024 nie musi być wykonywany przez podmioty certyfikowane normą ISO 50001 lub dysponujące systemem zarządzania środowiskowego EMAS, o ile zrealizowały wcześniej audyt okresowy. Ocena stanu gospodarki energetycznej nie jest także wymagana w przypadku sektora MŚP. Czy to jednak oznacza, że małe i średnie przedsiębiorstwa powinny zrezygnować z oceny stanu gospodarki energetycznej? Absolutnie nie!

Działania, zmierzające do poprawy efektywności energetycznej, niosą za sobą szereg korzyści, w tym: zmniejszenie zużycia wody, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych czy zredukowanie ilości wytwarzanych odpadów. MŚP stanowią ok. 99% wszystkich firm i odpowiadają za połowę krajowego PKB. Niestety, mimo tak dużego udziału w rynku nie mają obowiązku składania sprawozdań w zakresie energii. Audyt efektywności energetycznej to sposób na uwolnienie ich potencjału i zoptymalizowanie zużycia energii elektrycznej.

Poszukujesz oszczędności w firmie? Koniecznie sprawdź: sprzedaż energii z fotowoltaiki

Jak wygląda audyt energetyczny przedsiębiorstwa w praktyce?

Audyt efektywności energetycznej to wieloetapowa procedura obejmująca różne obszary działalności firmy. Efektem pracy audytora jest obszerny raport złożony z części teoretycznej (opis przedsiębiorstwa, działalność produkcyjna, cele, metody badań oraz wskaźniki finansowe i ekologiczne). W części praktycznej znajdują się natomiast bilans energetyczny, zalecenia oraz materiały graficzne z przeprowadzonych badań.

W czasie swojej pracy audytor bada m.in. źródła energii ciepła, energię elektryczną, budynki i sieci przesyłowe, procesy technologiczne oraz transport. Po zebraniu danych dotyczących procesów energetycznych i wykonaniu analizy, specjalista z https://www.ewe.pl/ dokonuje wizji lokalnej polegającej na zrealizowaniu pomiarów i badań uzupełniających. Ważnym etapem działań jest weryfikacja możliwości finansowych inwestycji, po której następuje opracowanie raportu.

Kiedy prace zostaną ukończone, audytor przekazuje audyt energetyczny przedsiębiorstwa i omawia jego wyniki z klientem. Ostatnim krokiem jest przygotowanie zawiadomienia do Urzędu Regulacji Energetyki. Firma EWE zajmuje się również wsparciem przedsiębiorców we wdrażaniu rekomendacji.

Źródło: Autor zdjęcia: vencav
Polecane