Dzisiaj jest: 22.9.2023, imieniny: Maury, Milany, Tomasza

Co to jest NFC i w jakich urządzeniach może być przydatne?

Dodano: 3 tygodnie temu Czytane: 76 Autor:
Redakcja poleca!

Moduł NFC jest znany niemalże każdemu, stanowi on bowiem nieodłączny element nowszych telefonów, ale i nie tylko – znajduje się również m.in. w bezprzewodowych głośnikach czy słuchawkach.

Co to jest NFC i w jakich urządzeniach może być przydatne?
Działanie tego systemu jest bardzo zbliżone do bluetootha, niemniej przez to, że ma nieco ograniczony zakres zasięgu, używa się go do innych celów. Jakie zastosowania wyróżniają NFC? Co to za moduł i jaką specyfiką się odznacza? Tego dowiesz się w tym artykule!

NFC – co to jest? Najważniejsze informacje

NFC to skrót od angielskiego Near Field Communication, czyli komunikacji bliskiego zasięgu. Opcja ta opiera się na poniższych parametrach:

 • częstotliwości 13,56 MHz;
 • przepustowości 106, 212, 424 lub 848 kbit/s.

Jak działa NFC? Moduł ten, tak samo, jak system RFID, używa do swojej pracy fal radiowych – różnicą jest fakt, iż są one wysyłane tylko i wyłącznie pomiędzy urządzeniami znajdującymi się w bliskich odległościach. Za pośrednictwem tych fal sprzęty mogą nawiązywać kontakt między sobą oraz wymieniać się informacjami.

Komunikacja NFC znalazła swoje powołanie w wielu dziedzinach i choć większości z nas kojarzy się z telefonami i tabletami, to na tym zdecydowanie się nie kończy. NFC jest przydatne w wielu innych urządzeniach, dzięki czemu może poprawić ogólny komfort życia, a także wpłynąć na efektywność pracy przedsiębiorstwa.

NFC – jeden moduł, wiele możliwości

Tak jak już wspomnieliśmy, ta inteligentna technologia świetnie spełnia swoją funkcję w różnorodnych urządzeniach. O jakim sprzęcie mowa?

 • Karty płatnicze – w niektórych krajach są one wyposażone w chip NFC, co pozwala na dokonywanie płatności zbliżeniowych bez potrzeby wprowadzania kodu PIN.
 • Tagi NFC – można ich używać do etykietowania przedmiotów, oznaczania produktów, wizytówek, znaków i innych rzeczy, aby umożliwić łatwy dostęp do danych, np. URL, kontaktów oraz informacji o produkcie.
 • Elektroniczne klucze dostępu – w niektórych hotelach i biurowcach korzysta się z tego modułu do odblokowywania drzwi za pomocą smartfona lub specjalnych kart z NFC.
 • Systemy zbliżeniowe – rozwiązanie to znalazło zastosowanie w systemach transportu publicznego do płatności zbliżeniowych, umożliwiając biletowanie za pomocą smartfona lub karty NFC.
 • Bezprzewodowe głośniki i słuchawki – NFC ułatwia parowanie i łączenie ich z urządzeniami mobilnymi.
 • Nowoczesne zegarki i smartfony – co to jest NFC w telefonie i jak działa? Otóż opiera się ono na technologii zbliżeniowej, która pozwala nie tylko na szybkie dokonywanie płatności mobilnych, ale i też przesyłanie danych między urządzeniami.
 • Samochody – dzięki NFC można z łatwością odblokować drzwi auta. w przypadku Tesli moduł stanowi alternatywną formę autoryzacji podczas otwierania i uruchamiania pojazdu.

NFC – mnogość korzyści dla użytkowników

Technologia NFC cechuje się wieloma zaletami, które powodują, że tak chętnie jest wprowadzana do urządzeń. Postaramy się omówić kilka z nich.

 • Prostota użycia – NFC jest bardzo łatwe w obsłudze, wymaga jedynie zbliżenia dwóch sprzętów ze sobą, aby zestawić połączenie. Nie wymaga żadnych skomplikowanych procedur parowania czy wprowadzania haseł.
 • Szybka wymiana danych – NFC umożliwia szybką i niezawodną wymianę informacji na bardzo krótkim dystansie (zazwyczaj do 10 cm), co sprawia, że jest idealna do szybkiego przesyłania małych ilości danych.
 • Bezpieczeństwo – NFC ma wbudowane mechanizmy bezpieczeństwa, które chronią dane podczas transmisji. Większość transakcji NFC jest zabezpieczona kryptografią, co minimalizuje ryzyko kradzieży danych.
 • Kompatybilność z technologią RFID – moduł działa na tej samej częstotliwości co technologia RFID w zakresie 13.56 MHz, co pozwala na wykorzystanie istniejących tagów RFID i infrastruktury w systemach NFC.
 • Niskie zużycie energii – właściwość ta jest korzystna dla urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety, gdyż umożliwiają efektywne korzystanie z tej technologii bez zbytniego obciążenia baterii.
 • NFC ułatwia parowanie urządzeń bezprzewodowych – mowa tutaj o m.in. słuchawkach, głośnikach oraz drukarkach. Dodatkowo pozwala na interakcje między urządzeniami, takie jak odczyt etykiet NFC, uruchamianie aplikacji czy przesyłanie plików.
 • Obsługa offline – NFC może pracować nawet wtedy, gdy urządzenie nie jest podłączone do internetu.

FAQ:

 • Co to jest NFC?

NFC to technologia, która jest formą krótkozasięgowego, wysokoczęstotliwościowego i radiowego standardu komunikacyjnego ułatwiającego kontakt oraz transfer danych między urządzeniami.

 • NFC – jak działa ten moduł?

Funkcja ta wykorzystuje technologię zbliżeniową, która odbiera oraz przesyła dane za pomocą fal radiowych o częstotliwości 13,56 MHz. Jest ona zbliżona do Bluetooth, niemniej podstawową różniąca między tymi dwoma opcjami, jest fakt, iż przy NFC urządzenia nie muszą być aktywne.

 • Czy moduły NFC są drogie?

Otóż mogłoby się wydawać, że tak zaawansowana technologie kosztuje krocie – nic bardziej mylnego! Moduły przeważnie są dostępne w przystępnej cenie, która waha się od 30 do 40 złotych za cały zestaw.

Źródło: OF
Polecane