NFC – co to jest? Najważniejsze informacje
NFC to skrót od angielskiego Near Field Communication, czyli komunikacji bliskiego zasięgu. Opcja ta opiera się na poniższych parametrach:
- częstotliwości 13,56 MHz;
- przepustowości 106, 212, 424 lub 848 kbit/s.
Jak działa NFC? Moduł ten, tak samo, jak system RFID, używa do swojej pracy fal radiowych – różnicą jest fakt, iż są one wysyłane tylko i wyłącznie pomiędzy urządzeniami znajdującymi się w bliskich odległościach. Za pośrednictwem tych fal sprzęty mogą nawiązywać kontakt między sobą oraz wymieniać się informacjami.
Komunikacja NFC znalazła swoje powołanie w wielu dziedzinach i choć większości z nas kojarzy się z telefonami i tabletami, to na tym zdecydowanie się nie kończy. NFC jest przydatne w wielu innych urządzeniach, dzięki czemu może poprawić ogólny komfort życia, a także wpłynąć na efektywność pracy przedsiębiorstwa.
NFC – jeden moduł, wiele możliwości
Tak jak już wspomnieliśmy, ta inteligentna technologia świetnie spełnia swoją funkcję w różnorodnych urządzeniach. O jakim sprzęcie mowa?
- Karty płatnicze – w niektórych krajach są one wyposażone w chip NFC, co pozwala na dokonywanie płatności zbliżeniowych bez potrzeby wprowadzania kodu PIN.
- Tagi NFC – można ich używać do etykietowania przedmiotów, oznaczania produktów, wizytówek, znaków i innych rzeczy, aby umożliwić łatwy dostęp do danych, np. URL, kontaktów oraz informacji o produkcie.
- Elektroniczne klucze dostępu – w niektórych hotelach i biurowcach korzysta się z tego modułu do odblokowywania drzwi za pomocą smartfona lub specjalnych kart z NFC.
- Systemy zbliżeniowe – rozwiązanie to znalazło zastosowanie w systemach transportu publicznego do płatności zbliżeniowych, umożliwiając biletowanie za pomocą smartfona lub karty NFC.
- Bezprzewodowe głośniki i słuchawki – NFC ułatwia parowanie i łączenie ich z urządzeniami mobilnymi.
- Nowoczesne zegarki i smartfony – co to jest NFC w telefonie i jak działa? Otóż opiera się ono na technologii zbliżeniowej, która pozwala nie tylko na szybkie dokonywanie płatności mobilnych, ale i też przesyłanie danych między urządzeniami.
- Samochody – dzięki NFC można z łatwością odblokować drzwi auta. w przypadku Tesli moduł stanowi alternatywną formę autoryzacji podczas otwierania i uruchamiania pojazdu.
NFC – mnogość korzyści dla użytkowników
Technologia NFC cechuje się wieloma zaletami, które powodują, że tak chętnie jest wprowadzana do urządzeń. Postaramy się omówić kilka z nich.
- Prostota użycia – NFC jest bardzo łatwe w obsłudze, wymaga jedynie zbliżenia dwóch sprzętów ze sobą, aby zestawić połączenie. Nie wymaga żadnych skomplikowanych procedur parowania czy wprowadzania haseł.
- Szybka wymiana danych – NFC umożliwia szybką i niezawodną wymianę informacji na bardzo krótkim dystansie (zazwyczaj do 10 cm), co sprawia, że jest idealna do szybkiego przesyłania małych ilości danych.
- Bezpieczeństwo – NFC ma wbudowane mechanizmy bezpieczeństwa, które chronią dane podczas transmisji. Większość transakcji NFC jest zabezpieczona kryptografią, co minimalizuje ryzyko kradzieży danych.
- Kompatybilność z technologią RFID – moduł działa na tej samej częstotliwości co technologia RFID w zakresie 13.56 MHz, co pozwala na wykorzystanie istniejących tagów RFID i infrastruktury w systemach NFC.
- Niskie zużycie energii – właściwość ta jest korzystna dla urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety, gdyż umożliwiają efektywne korzystanie z tej technologii bez zbytniego obciążenia baterii.
- NFC ułatwia parowanie urządzeń bezprzewodowych – mowa tutaj o m.in. słuchawkach, głośnikach oraz drukarkach. Dodatkowo pozwala na interakcje między urządzeniami, takie jak odczyt etykiet NFC, uruchamianie aplikacji czy przesyłanie plików.
- Obsługa offline – NFC może pracować nawet wtedy, gdy urządzenie nie jest podłączone do internetu.
FAQ:
- Co to jest NFC?
NFC to technologia, która jest formą krótkozasięgowego, wysokoczęstotliwościowego i radiowego standardu komunikacyjnego ułatwiającego kontakt oraz transfer danych między urządzeniami.
- NFC – jak działa ten moduł?
Funkcja ta wykorzystuje technologię zbliżeniową, która odbiera oraz przesyła dane za pomocą fal radiowych o częstotliwości 13,56 MHz. Jest ona zbliżona do Bluetooth, niemniej podstawową różniąca między tymi dwoma opcjami, jest fakt, iż przy NFC urządzenia nie muszą być aktywne.
- Czy moduły NFC są drogie?
Otóż mogłoby się wydawać, że tak zaawansowana technologie kosztuje krocie – nic bardziej mylnego! Moduły przeważnie są dostępne w przystępnej cenie, która waha się od 30 do 40 złotych za cały zestaw.