Dzisiaj jest: 3.6.2023, imieniny: Anatola, Leszka, Tamary

Trudne czasy dla biznesu

Dodano: tydzień temu Czytane: 42 Autor:
Redakcja poleca!

Z roku na rok trudności z jakimi borykają się przedsiębiorcy przybywa. Najpierw winowajcą była pandemia, która wywróciła do góry nogami łańcuch dostaw, potem wojna na Ukrainie i szalejąca inflacja,

Trudne czasy dla biznesu
aż ostatnio kryzys energetyczny. W takich warunkach gospodarczych wiele firm popada w głębokie trudności finansowe. Z tarapatów wyciągnąć firmę można za pomocą kilku instrumentów, w tym działania restrukturyzacyjne.
 

Proces restrukturyzacji jako działania sanacyjne

Restrukturyzacja to zwykle zespół działań zmierzających do poprawy kondycji firmy. Niestety nie wszystkie działania naprawcze nie są dotkliwe dla otoczenia przedsiębiorstwa. Najbardziej restrukturyzację odczuwają pracownicy, którym w drodze podejmowanych decyzji można wręczyć wypowiedzenia umowy o pracę jak też warunków płacowych, w tym pozbawienia premii, dodatków, zaplecza socjalnego itd. Co prawda kancelaria restrukturyzacyjna ma za zadanie przeprowadzić firmę przez proces optymalizacji finansowej i organizacyjnej przedsiębiorstwa tak, aby uszczerbek w otoczeniu był jak najmniej odczuwalny, to jednak nie zawsze jest to możliwe.

Jak dowodzą statystyki restrukturyzacja to rozwiązanie skuteczne nie tylko dla większych przedsiębiorstw, ale również niewielkich firm. Czasem wystarczy pewne procesy w firmie zreorganizować, określić i uporządkować, by firma odzyskała płynność finansową. Czasem niestety niezbędne są cięcia budżetowe, rezygnacja z inwestycji, nacisk na kontrole jakości, wydajność usług, produkcji. To jakie działania są wskazane w ramach restrukturyzacji wymaga gruntownej analizy sytuacji przedsiębiorstwa w szerokim ujęciu, nie tylko finansowym.

Fachowa pomoc

W restrukturyzacji warto skorzystać z fachowego doradztwa. Radcy prawni z doświadczeniem doradzą optymalne rozwiązania skrojone na potrzeby konkretnej sytuacji, przedsiębiorstwa i rynku, na którym firma funkcjonuje. Dzięki pomocy z zewnątrz oraz szerokiej wiedzy prawników z kancelarii restrukturyzacyjnych specjalizujących się właśnie ratowaniem firm z upadku można wyjść nawet z bardzo trudnej, z pozoru beznadziejnej sytuacji. Praktyczne wskazówki mogą okazać się pomocne. Dzięki opracowaniu strategii postępowania w restrukturyzacji można zoptymalizować proces administracji i zarzadzania firma z korzyścią dla wszystkich. Można też dostrzec nowe rynki i możliwości rozwoju, czasem niewielkich inwestycji z małym ryzykiem a duża stopa zwrotu.

Formalności restrukturyzacyjne

Proces restrukturyzacji jest długi i żmudny od strony formalnej. Wymaga przygotowania planu i realizacji w określonej chronologii zdarzeń. Zwykle dla przedsiębiorcy konieczność poddania firmy restrukturyzacji to pionierskie rozwiązanie, z jakim nie posiada doświadczenia. Z uwagi na ogrom wymogów formalnych nałożonych na przedsiębiorcę przepisami prawa warto sięgnąć po wsparcie chociażby w postaci pakietu zawierającego komplet dokumentów niezbędnych przy wdrażaniu restrukturyzacji. Oczywiscie dokumenty tego typu to jedynie wzory o zastosowaniu uniwersalnym, często wymagające dopracowania względem sytuacji firmy, jej struktury itd.  
Źródło: OF
Polecane