Dzisiaj jest: 5.3.2024, imieniny: Aurory, Fryderyka, Oliwii

Jak działa płytowy wymiennik ciepła?

Dodano: rok temu Czytane: 444 Autor:
Redakcja poleca!

Urządzenia zapewniające przekazywanie energii cieplnej z jednego obwodu do drugiego nazywa się wymiennikami ciepła.

Jak działa płytowy wymiennik ciepła?
Mogą występować w formie płytowej, gdzie poszczególne elementy zespolone są ze sobą w procesie lutowania lub skręcania. Płytowe wymienniki ciepła zaliczają się do konstrukcji powszechnie stosowanych w ciepłownictwie oraz systemach klimatyzacji.

Czym jest płytowy wymiennik ciepła?

Tym, co charakteryzuje płytowe wymienniki ciepła, jest ich budowa. Są to urządzenia złożone z płyt grzewczych ułożonych płasko jedna na drugiej. W górnej i dolnej strefie umieszczone są przewody doprowadzające ciecz lub gaz. Zwykle w urządzeniach tego typu występują dwa obwody z medium służącym do wymiany ciepła. Wymiennik tego typu jest konstrukcją pasywną, co oznacza, że sam nie jest źródłem ciepła.

Wymienniki ciepła tego typu mogą występować w formie skręcanej i lutowanej. W przemyśle, ciepłownictwie oraz zastosowaniach masowych stosuje się najczęściej urządzenia skręcane. Przepływ płynów lub cieczy i ogólna moc wymagają stosowania solidnej konstrukcji skręconej śrubami o odpowiednim momencie. Do zastosowań prywatnych i kotłach jedno oraz dwufunkcyjnych najczęściej stosuje się płytowe wymienniki ciepła - https://hexonic.com/produkty/plytowe-lutowane/ w wariancie lutowanym.

Jaka jest zasada działania płytowego wymiennika ciepła?

Wewnątrz każdego płytowego wymiennika ciepła zastosowano dwa obwody medium. Kluczowe znaczenie dla wydajności ma różnica ciśnień między mediami w obwodach. Zasada działania tego urządzenia polega na wymianie ciepła obecnego w cieczy lub gazie z jednego obwodu i przekazanie jej do medium obecnego w drugim obwodzie. Na skutek procesu dochodzi np. do ogrzania wody w domowej instalacji grzewczej czy ochłodzenia powietrza w przestrzeni magazynowej.

W kontekście wydajności nie sposób pominąć również powierzchni płyt grzewczych oraz ich ilości. Płytowe wymienniki ciepła mogą być wyposażone w kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt płytek, które zapewniają wymianę ciepła w urządzeniu. Całkowita powierzchnia może zaczynać się od kilku metrów kwadratowych. Są jednak wymienniki o łącznej powierzchni płyt przekraczającej tysiąc metrów kwadratowych!

Gdzie stosuje się płytowe wymienniki ciepła?

Podstawowe zastosowanie dla tych konstrukcji to instalacje grzewcze i chłodnicze. Wymienniki płytowe można znaleźć w piecach gazowych jedno i dwufunkcyjnych, kotłach na paliwa stałe, systemach zasilanych pompami ciepła, czy ogromnych ciepłowniach zasilających całe osiedla. Świetnie sprawdzają się w niewielkich klimatyzacjach, ale też ogromnych serwerowniach dla utrzymania optymalnej pracy urządzeń sieciowych. Można je też wykorzystać do stworzenia własnej instalacji grzewczej np. do przydomowego basenu.

Bardzo istotne znaczenie dla trwałości urządzenia i wieloletniej eksploatacji ma skorzystanie z oferty najlepszych producentów wymienników ciepła. To pozwoli na uniknięcie poważnych trudności z użytkowaniem, serwisem czy konserwacją. Dlatego do nowej inwestycji sięgaj jedynie po urządzenia od sprawdzonego producenta, który dodatkowo może zapewnić modyfikacje wymienników pod kątem zapotrzebowania.

Źródło: OF
Polecane