Dzisiaj jest: 2.12.2023, imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny

Zalety samochodów elektrycznych

Dodano: 7 miesięcy temu Czytane: 271 Autor:
Redakcja poleca!

Samochody elektryczne jeszcze nie tak dawno należały tylko do abstrakcyjnych wyobrażeń o dalekiej przyszłości. Stały się one jednak faktem i to wszechogarniającym rynek motoryzacyjny.

Zalety samochodów elektrycznych
Elektroniczne pojazdy są przede wszystkim przyjazne dla środowiska, ale również przyjemniejsze w prowadzeniu oraz tańsze w eksploatacji. Wielu kierowców, którzy nie mieli jeszcze styczności z tego rodzaju samochodami, zastanawia się, czy warto przyjrzeć się tej technologii. Przedstawiamy więc największe zalety samochód elektrycznych.
 

Ekologiczne rozwiązanie

Samochody elektryczne są niewątpliwie bardziej ekologicznym rozwiązaniem od tych z silnikiem spalinowym, gdyż minimalizują wydzielanie spalin do środowiska. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż na rynku dostępne są trzy rodzaje samochodów elektrycznych - całkowicie zasilane akumulatorem elektrycznym, samochody hybrydowe czyli napędzane stałym paliwem, produkujące energię elektryczną w czasie jazdy oraz hybrydy typu plug-in, które można zasilić zarówno prądem, jak i paliwem.  
 

Niski koszt eksploatacji

Uznaje się, że samochody elektryczne są tańsze w eksploatacji i utrzymaniu. Na niższy koszt eksploatacji wpływa to, że budowa silnika elektrycznego jest prostsza od klasycznego - nie posiada tłoków, olejów czy turbosprężarek, a im mniej elementów, tym mniejsze ryzyko usterek. Jeśli chodzi o koszt źródła energii pojazdów to należy zwrócić tu uwagę na stale zmieniająca się cenę ropy, która w ostatnim czasie wciąż szybuje w górę. Natomiast pozyskanie energii elektrycznej jest tańsze. Co więcej, samochody elektryczne można zasilać energią elektryczną pochodzącą z fotowoltaiki, a jeśli nie mamy dostępu do własnej odnawialnej energii słonecznej to możemy skorzystać jeszcze z punktów darmowego ładowania samochodu, które coraz częściej pojawiają się w miastach.
 

Komfort jazdy

To, na co zwraca uwagę większość kierowców przy swojej pierwszej styczności z elektrycznymi samochodami to cicha praca, co jest niewątpliwą zaletą tego rodzaju pojazdów. W dobie wszechobecnego zgiełku, koneserzy ciszy i spokoju, na pewno docenią podróżowanie bez uporczywych hałasów. Jeśli chodzi o komfort jazdy to warto zwrócić uwagę na fakt, że samochody elektryczne swój moment obrotowy zyskują już w momencie odpalenia silnika, co w praktyce oznacza, że posiadają zdecydowanie większe przyspieszenie od samochodów spalinowych.
 

Niska awaryjność

Samochody elektryczne uchodzą za mniej awaryjne. Opinia ta ma swoje źródło w nieskomplikowanej konstrukcji tego rodzaju auta - brak obowiązku wymiany filtrów i olejów czy napraw skrzyni biegu jest niewątpliwym atutem. Dodatkowo, wielu kierowców twierdzi, że żywotność poszczególnych części jest dużo wyższa a w przypadku ewentualnego serwisowania auta elektrycznego, proces ten jest znacznie krótszy i przyjemniejszy.
 

Poznaj ofertę MB Motors - autoryzowanego salonu aut marki Mercedes

Źródło: OF
Polecane