Dzisiaj jest: 22.9.2023, imieniny: Maury, Milany, Tomasza

Alternatywne sposoby uprawy roślin z farmami wertykalnymi

Dodano: 5 miesięcy temu Czytane: 343 Autor:
Redakcja poleca!

Rolnictwo zmienia swoje oblicze, a my jesteśmy świadkami być może jednej z największych w historii transformacji. Dotyczy ona sposobu uprawiania warzyw, ziół czy owoców na farmach wertykalnych.

Alternatywne sposoby uprawy roślin z farmami wertykalnymi
Funkcjonują one zdecydowanie inaczej niż tradycyjne gospodarstwa rolne. Zobacz, w czym tkwi ich przewaga i dlaczego warto rozważyć taką formę hodowli.

Jak funkcjonują farmy wertykalne?

Uprawa wertykalna zyskuje na popularności za sprawą tego, że odbywa się w warunkach ściśle kontrolowanych przez człowieka. System Smart Crop, który służy do zakładania i prowadzenia hodowli wertykalnej daje spore możliwości w zakresie kreowania warunków odpowiednich dla poszczególnych odmian warzyw czy owoców. Farma wertykalna jest dzięki temu znacznie bardziej efektywna, plony lepsza, a zarobki z tytułu ich sprzedaży – wyższe.

Farmy wertykalne mogą mieć dowolne rozmiary – od małych 40-metrowych na użytek własny po komercyjne o powierzchni nawet 2000 metrów kwadratowych. Można dopasować nie tylko ich obszar, ale też rozwiązania technologiczne, które są charakterystyczne dla rolnictwa wertykalnego.

Z czego składa się farma wertykalna?

Aby uprawa wertykalna zapewniła Ci zyski, jakich oczekujesz, musisz zamówić jej projekt z wykonaniem, co zawsze odbywa się na bazie indywidualnych konsultacji oraz uzgodnień z inwestorem. Na całą infrastrukturę składają się m.in. wertykalne wózki uprawowe Smart Carts, oprogramowanie sterujące, lampy, stacje wysiewowe, elementy automatyki. Opcjonalnie można podłączyć zasilanie farmy wertykalnej do instalacji fotowoltaicznej.

Co uprawia się w rolnictwie wertykalnym?

Uprawa wertykalna jest najbardziej opłacalna w przypadku sałat (masłowej, rzymskiej, batawskiej, karbowanej), ziół oraz truskawek. Ale nie tylko, bo wciąż prowadzone są badania nad wprowadzeniem nowych przepisów ustawowych, które pozwolą hodować mikrozioła czy rośliny lecznicze.

Farmy wertykalne są najbardziej opłacalne wtedy, gdy planujesz hodować rocznie od 13 do 125 ton produktu w ciągu roku. Z indywidualnie zaprojektowanym i wykonanym systemem Smart Crop można nie tylko zmaksymalizować plony, ale też poprawić ich jakość. Lista korzyści jest naprawdę długa!

Rolnictwo wertykalne rolnictwem przyszłości?

Można się spodziewać, że za jakiś czas farmy wertykalne zyskają na popularności. Technologia jest stale ulepszana i dopiero promowania, jednak osoby, które uprawiają rolnictwo wertykalne dostrzegają w nim potencjał. To przede wszystkim wzrost dochodów przy jednoczesnym obniżeniu kosztów utrzymania hodowli wertykalnej. Systemy wertykalne rozwiązują też duży problem, jakim jest problem z dostępnością urodzajnych gruntów oraz zasobów, takich jak woda niezbędnych, aby je utrzymać.

Źródło: OF
Polecane