Dzisiaj jest: 20.4.2024, imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Pompy ciepła jedną z kluczowych technologii europejskiego przemysłu

Dodano: rok temu Czytane: 376 Autor:
Redakcja poleca!

Zgodnie z przyjętą przez Komisję Europejską propozycją „Net-Zero Industry Act” technologia pomp ciepła jest wskazana już nie tylko jako kluczowa dla fali renowacji budynków, realizacji celów

Pompy ciepła jedną z kluczowych technologii europejskiego przemysłu
zmniejszenia zależności energetycznej od Rosji, czy dekarbonizacji, ale także jest wśród ośmiu technologii, które w Unii mają być podstawą europejskiego zielonego przemysłu. 

W dn. 16 marca br. KE przyjęła pakiet propozycji legislacyjnych, które mają przyciągać do Europy i rozwijać technologie najważniejsze z punktu widzenia wzmacniania konkurencyjności Unii. Komisja wskazuje kluczowe technologie, podkreślając konieczność rozwijania ich produkcji w państwach Unii, w tym poprzez przenoszenie ich łańcucha dostaw do Europy. Komisja wskazuje: (1) pompy ciepła i technologie energii geotermalnej – a także (2) technologie fotowoltaiczne i słoneczne, (3) lądową i morską energetykę wiatrową, (4) technologie bateryjne i magazynowanie energii, (5) elektrolizery i ogniwa paliwowe, (6) zrównoważone technologie biogazu/biometanu, (7) wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla (CCS) oraz (8) technologie sieciowe.


Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, po przyjęciu pakietu powiedziała: „Potrzebujemy otoczenia regulacyjnego, które pozwoli nam szybko zwiększyć skalę przejścia na czystą energię. Rozporządzenie Net-Zero Industry Act właśnie to uczyni. Stworzy najlepsze warunki dla sektorów, które są kluczowe dla osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.: - dla technologii takich jak turbiny wiatrowe, pompy ciepła, panele słoneczne, odnawialny wodór oraz przechowywanie CO2. Popyt na nie rośnie w Europie i na świecie, a my działamy już teraz, aby upewnić się, że będziemy mogli zaspokoić większą część tego popytu dzięki europejskiej produkcji.”

Przyjęty pakiet ma wzmocnić odporność i konkurencyjność produkcji zielonych technologii w UE oraz sprawić, by system energetyczny był bezpieczniejszy i bardziej zrównoważony. Ma stworzyć lepsze warunki do realizacji projektów ważnych dla realizacji Europejskiego Zielonego Ładu i przyciągania inwestycji, tak aby do 2030 r. ogólne strategiczne zdolności produkcyjne Unii w zakresie zielonych technologii zbliżyły się do poziomu odpowiadającego co najmniej 40% unijnych potrzeb w zakresie wdrażania tych technologii.

Rozporządzenie przyjmuje m.in. definicję czystych technologii tzw. „net-zero technologies” wśród których pompy ciepła są jedyną technologią grzewczą.

Komentując decyzje Komisji Europejskiej, prezes PORT PC, Paweł Lachman podkreśla, iż  „Propozycja jest spójna z planem REPowerEU i stanowi kolejny jasny sygnał, które technologie będą odgrywać kluczową rolę w Unii Europejskiej – na jakie powinniśmy stawiać również w Polsce w ramach naszych programów wsparcia takich jak „Czyste Powietrze” czy „Moje Ciepło”, ale także jaki przemysł rozwijać. Wskazuje także jakie kompetencje i umiejętności powinniśmy rozwijać na rynku pracy, by budować w Polsce nowoczesny przemysł. Decyzja pokazuje, że w obszarze technologii związanych z ogrzewaniem budynków ważne jest także, by nie ulegać złudzeniom, iż technologie gazowe będą odgrywać istotną rolę. Bez wątpienia ważna rola zielonego wodoru w dekarbonizacji jest do odegrania w innych sektorach – takich jak przemysł ciężki, transport na długich dystansach, czy bilansowanie sieci”.

---
[Źródło: PORT PC]

O PORT PC:
Polska Organizacja Rozwoju Pomp Ciepła (PORT PC) jest stowarzyszeniem branżowym, którego celem jest wzmocnienie wizerunku technologii pomp ciepła poprzez stworzenie systemu zarządzania jakością, opracowanie i wdrożenie standardów technicznych oraz certyfikowanie i przeprowadzanie profesjonalnych porad technicznych zgodnie z poziomem uznanym w skali europejskiej. PORT PC od 2012 r. jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA) z siedzibą w Brukseli. Ponadto współpracuje z europejskimi organizacjami branżowymi, w tym z niemieckim BWP i niemieckim stowarzyszeniem inżynierów VDI. PORT PC jest członkiem założycielem Porozumienia Branżowego na Rzecz Efektywności Energetycznej Budynków (od 2018 r.).

Więcej informacji o PORT PC na stronie: www.portpc.pl

 
Źródło: PORT PC
Polecane

https://www.traditionrolex.com/15