Dzisiaj jest: 2.2.2023, imieniny: Kornela, Marii, Mirosławy

Dekarbonizacja ogrzewania w budownictwie - czy to możliwe?

Dodano: tydzień temu Czytane: 35 Autor:
Redakcja poleca!

Zgodnie z dyrektywą europejską do roku 2050 nastąpić ma pełna dekarbonizacja ogrzewania w budownictwie.

Dekarbonizacja ogrzewania w budownictwie - czy to możliwe?
Dekarbonizacja będzie oznaczała ograniczenie zużycia energii budynków o nawet 60 procent oraz redukcję do zera emisji gazów cieplarnianych. Czy jest to możliwe?

Termomodernizacja kluczem do dekarbonizacji

Dekarbonizacja ogrzewania w Polsce do 2050 roku jest możliwa tylko poprzez wzrost tempa termomodernizacji już istniejących budynków. Eksperci stwierdzili, iż należy zwiększyć tempo termomodernizacji z obecnego 1% do ponad 3%. Jest to jednak możliwe tylko poprzez wdrożenie przepisów pozwalających na wzrost świadomości obywateli. Dekarbonizacja możliwa jest bowiem poprzez stosowanie odnawialnych źródeł energii.

Neutralność klimatyczna w budownictwie – branży energochłonnej

Andrzej Reclik – prezes zarządu spółki Górażdże Cement SA przyznał, że spółka za główny cel postawiła sobie osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050. Jest to możliwe tylko poprzez stosowanie innowacyjnych technologii oraz inwestycje w kolejne badania nad opracowaniem sposobów na zmniejszenie energochłonności przedsiębiorstwa.

By osiągnąć pełną dekarbonizację ogrzewania w budownictwie należy wdrożyć zweryfikowane rozwiązania pozwalające w dużym stopniu osiągnąć neutralność klimatyczną. Z każdym rokiem spółki z branży budowlanej wdrażają takich rozwiązań coraz więcej. Warto wspomnieć, że branża cementowa już od ponad dwudziestu lat prowadzi proekologiczne działania. W budownictwie w przeciągu dwudziestu lat poziom emisji gazów cieplarnianych został zredukowany o 30 procent, natomiast emisja pyłowa została ograniczona o ponad 99 procent. Co ważne, przy produkcji cementu w 70 procentach używa się alternatywnych paliw, a w najbliższym dziesięcioleciu planuje się zwiększenie zastępowalności węgla paliwami alternatywnymi do nawet 90 procent. Oprócz wymienionych wyżej działań spółki w branży budowlanej muszą postawić na badania i rozwój, by możliwe było odczuwalne zredukowanie emisji gazów cieplarnianych w procesie produkcji.

Zmiany technologiczne, które mogą przybliżyć branżę budowlaną do dekarbonizacji

Andrzej Reclik – zaznaczył w ostatnich wywiadach, iż należy wprowadzać do branży budowlanej nowoczesne technologie pozwalające na znaczną emisję gazów. Cementownia pracuje nad zmianą portfolio, by wdrażać cement niskoemisyjny i zredukować ten z dużą ilością śladu węglowego. Niestety na dzień dzisiejszy emisja CO2 w produkcji cementu jest emisją procesową i nie można jej zastąpić. Nowoczesnym rozwiązaniem, jakie może przynieść redukcję CO2 jest wychwytywanie i składowanie tego gazu. Innowacją w cementowni jest powstanie instalacji, która będzie wychwytywała CO2. Co więcej, będzie to pierwszy tego typu projekt, który może przybliżyć branżę budowlaną do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Dekarbonizacja ogrzewania w budownictwie możliwa jest tylko poprzez wdrożenie nowoczesnych działań technologicznych pozwalających na redukcję gazów cieplarnianych. Jest to zadanie trudne, lecz branża już od ponad 20 lat działa w tym kierunku. By dokonać neutralności klimatycznej do 2050 roku potrzebne są działania zintensyfikowane i oparte na dalszych badaniach w rozwój nowoczesnych i innowacyjnych technologii.

Źródło: OF
Polecane
GOTOWE ZESTAWY FOTOWOLTAICZNE DO SAMODZIELNEGO MONTAŻU (kliknij i oszczędzaj na energii)