Dzisiaj jest: 5.3.2024, imieniny: Aurory, Fryderyka, Oliwii

Biogazownia – co to jest i jak działa?

Dodano: rok temu Czytane: 524 Autor:
Redakcja poleca!

Ścieki i inne odpady gospodarcze pochodzenia roślinno-zwierzęcego – jeszcze do niedawna traktowane jako konieczność, wraz z napływem nowych technologii zyskały nieoczekiwaną wartość.

Biogazownia – co to jest i jak działa?
Nowoczesne gospodarstwa rolne mogą z powodzeniem korzystać z tego dobrodziejstwa i przerabiać je na biogaz, który doskonale sprawdza się jako paliwo do silników i agregatów prądotwórczych. Niedużym kosztem można więc stworzyć niemal niezależny system energetyczny, który może napędzić na przykład układy kogeneracyjne, produkujące prąd i ciepło. Jak wiadomo, te dwa parametry w produkcji roślinnej i zwierzęcej są niezwykle istotne. Eneria – autoryzowany przedstawiciel Caterpillar w Polsce dysponuje bogatą ofertą technologii i urządzeń, w tym agregatów kogeneracyjnych korzystających z biogazu, jako paliwa głównego. Dzięki wiedzy i doświadczeniu, pracownicy Enerii doradzą, zaprojektują, a wreszcie zbudują system, który będzie skrojony na miarę klienta. Nie bez znaczenia jest także możliwość spełnienia rygorów klimatycznych, a także przynieść wymierne oszczędności związane z zakupem energii i paliw. Atutem oferty Enerii jest jej elastyczność i uniwersalność, przy czym zawsze pierwszeństwo mają oczekiwania inwestora.

Czym jest biogaz?

Biogaz z powodzeniem można nazwać „zieloną energią”. W zasadzie pozyskuje się go bez użycia czynników zewnętrznych. To gaz pochodzący z beztlenowego rozkładu materii organicznej. Kluczowy proces to tak zwana fermentacja metanowa. Biorą w niej udział specjalne mikroorganizmy, zamieniają tkankę organiczną na biogaz. Cały ten proces odbywa się w biogazowniach. Wspominając o fermentacji metanowej, warto zwrócić uwagę, że odbywa się ona w specjalnych komorach. Systemy mieszania zlokalizowane w nich odpowiadają za równomierne warunki dla bakterii metanowych. Konstrukcja biogazowni oraz komór fermentacyjnych uzależniona jest od charakteru materiału, z jakim pracują bakterie. Znaczenie ma na przykład to, czy mowa jest o wkładzie sypkim, jak na przykład kiszonka, czy też płynnym, jak gnojowica. Wyprodukowany gaz przenoszony jest bezpośrednio do magazynu. Z jednej strony pełni on rolę właśnie magazynującą, z drugiej jednak może być bakiem dla jednostki napędowej, która pracuje na biogaz. Tak stworzony system daje niemal nieograniczone możliwości – to sam w sobie wydajny system energetyczny. Charakteryzujące się niezwykłą kulturą pracy i wydajnością silniki i agregaty prądotwórcze CAT na biogaz to zdecydowanie krok we właściwą stronę. 

Najlepsza alternatywa dla tradycyjnych paliw

Biogaz jest zdecydowanie jedną z lepszych alternatyw, jeśli chodzi o napędzanie silników i agregatów, w szczególności tych będących sercem układów kogeneracyjnych. To rozwiązanie w stu procentach ekologiczne. W połączeniu z wydajnymi i niezwykle ekonomicznymi silnikami CAT inwestor ma szansę na stworzenie skutecznego systemu energetycznego w myśl trendu o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. Inwestycja w „zieloną energię” się po prostu opłaca. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na ten krok, to w Polsce jednak ciągle pionierzy – w naszym kraju istnieje w sumie skromna flota biogazowni – w skali kraju to 300 jednostek. Jest więc potencjał do dalszego rozwoju.

Źródło: OF
Polecane