Dzisiaj jest: 22.9.2023, imieniny: Maury, Milany, Tomasza

Fotowoltaika - za i przeciw

Dodano: rok temu Czytane: 558 Autor:
Redakcja poleca!

Czy warto zainwestować w panele fotowoltaiczne? Takie pytanie zdaje sobie wiele osób.

Fotowoltaika - za i przeciw
Jeśli i ty masz takie wątpliwości, powinieneś zapoznać się z poniższym artykułem, w którym wymieniamy zalety i wady tego rozwiązania.

Fotowoltaika w ostatnich latach bardzo zyskała na popularności, co nie dziwi, biorąc pod uwagę zalety tego rozwiązania. Warto przyjrzeć się najważniejszym z nich, nie zapominając jednocześnie o mankamentach tego rozwiązania. Każdy bowiem, kto chce zainwestować w panele fotowoltaiczne, powinien mieć świadomość korzyści i niedogodności związanych z tą nowoczesną formą pozyskiwania energii.
 

Fotowoltaika - dlaczego warto?

  • Zacznijmy od tego, co najważniejsze - fotowoltaika to praktycznie darmowa energia elektryczna przez długie lata. Początkowe niemałe koszty instalacyjne szybko się zwrócą, a i nie można zapominać, że za sprawą licznych programów i ulg, inwestycja ostatecznie nie jest wcale tak duża. Przyjmuje się, że okres zwrotu inwestycji wynosi do 6 lat, a więc po tym czasie rachunki za prąd będą niemalże zerowe. Biorąc to pod uwagę, możemy być pewni, że po 25 latach zaoszczędzimy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
  • Kolejną ogromną zaletą jest niezależność energetyczna, co de facto oznacza, że nie musimy się przejmować rosnącymi cenami prądu, co w obecnych czasach jest na wagę złota. Podwyżki są nieuniknione, ale dysponując własną, czystą energią elektryczną, nie musimy się nimi przejmować. 
  • Fotowoltaika zapewnia w pełni odnawialną energię, dzięki czemu mamy pewność, że nie ingerujemy w żaden sposób w środowisko naturalne, nie wyrządzając mu żadnych szkód. Wybierając panele fotowoltaiczne, nie tylko oszczędzamy, ale i troszczymy się o dobrostan naszej planety.
  • Panele montuje się szybko i bezproblemowo. Żeby specjalizująca się w tym firma mogła wykonać pełną instalację, potrzeba ledwie kilku dni.
  • Należy też wspomnieć o tym, o czym już napomknęliśmy wcześniej - koszt instalacji można znacznie obniżyć, korzystając z różnych programów dofinansowania, przede wszystkim Mój Prąd. Za sprawę tego programu można otrzymać aż 5000 złotych dofinansowania! Świetnym rozwiązaniem jest też ulga termomodernizacyjna, która pozwala na odliczenie całej kwoty inwestycji w fotowoltaikę.

Fotowoltaika - kiedy to rozwiązanie może się nie sprawdzić?

 Praktycznie w większości przypadków warto zainwestować w fotowoltaikę, ale czasem warto rozważyć, czy rzeczywiście to dobre dla nas rozwiązanie. 

  • Tak może być, gdy nie zużywamy zbyt dużo energii elektrycznej w naszym gospodarstwie domowym. W tej sytuacji inwestycja w fotowoltaikę nie będzie raczej opłacalna.
  • Niektórych może też zniechęcić czas zwrotu inwestycji, który wynosi, jak już wspomnieliśmy, 6 lat. Patrząc na to, ile możemy zyskać w długofalowym okresie, wydaje się to niedługo, lecz to kilkuletnie oczekiwanie może trochę zniechęcić. 
  • Nie warto też inwestować w panele fotowoltaiczne, gdy dach nachylony jest w stronę północną. W tej sytuacji zyski z instalacji będą zbyt niskie, a inwestycja nieopłacalna. 
  • Fotowoltaika może też się nie sprawdzić, jeśli na naszym dachu panuje zbyt duże zacienienie. A już nawet niewielka jego ilość zmniejsza wydajność paneli.

Jak widać, fotowoltaika sprawdza się w większości przypadków, dlatego warto na poważnie pomyśleć o tej inwestycji, pamiętając jednocześnie o mankamentach tego rozwiązania. Zachęcamy też do odwiedzić strony https://panfotowoltaiczny.pl/sklep/

Źródło: OF
Polecane