Dzisiaj jest: 22.9.2023, imieniny: Maury, Milany, Tomasza

SEP 1kV - co oznacza ten skrót?

Dodano: rok temu Czytane: 1303 Autor:
Redakcja poleca!

Praca polegająca na eksploatacji urządzeń, instalacji lub sieci elektroenergetycznych wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji jakimi są uprawnienia SEP.

SEP 1kV - co oznacza ten skrót?
Sprawdź, czym jest skrót SEP 1kV i na czym konkretnie one polegają.

SEP 1kV - co to jest?

To uprawnienia elektryczne do 1 kV, które są niezbędne do wykonywania pracy przy urządzeniach, sieciach, a także instalacjach elektrycznych o napięciu nie większym niż 1 kV. Takie uprawnienia SEP wydawane są przez akredytowaną komisję kwalifikacyjną, która widnieje w Urzędzie Regulacji Energetyki po ukończonym specjalistycznym kursie i zaliczeniu egzaminu państwowego. Kurs przygotowuje do egzaminu i powinien zawiera wszystkie aktualne wymagania, które dotyczą zakresu pracy z prądem oraz prawa i obowiązki. Taki kurs jest realizowany stacjonarnie bądź online przez wiele firm szkolących.

Co dają uprawniania 1 kV?

Kwalifikacje te pozwalają na podjęcie pracy w zakresie eksploatacji lub dozorze sieci, instalacji i urządzeń elektroenergetycznych. Jeśli, więc osoba posiadają takie uprawnienia może wykonywać codzienne obowiązkowi zawodowe przy prądzie elektrycznym do 1 kV. Posiadając certyfikat można wykonywać montaż, obsługiwać, remontować, konserwować, a także przeprowadzać kontrole i pomiary. Mając SEP do 1 kV osoba może podjąć prace w zakładzie lub pracować na własnej działalności.

Zakres na uprawnienia elektryczne

Zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 28.04.2003 roku uprawnienia z grupy G1, czyli urządzenia, sieci oraz instalacje elektryczne, które wytwarzają, przetwarzają, przesyłają i zużywają energię elektryczną to:

  1. urządzenia prądotwórcze przyłączone do krajowej sieci elektroenergetycznej bez względu na wysokość napięcia znamionowego,
  2. urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV,
  3. urządzenia, instalacje i sieci o napięciu znamionowym powyżej 1 kV,
  4. zespoły prądotwórcze o mocy powyżej 50 kW,
  5. urządzenia elektrotermiczne,
  6. urządzenia do elektrolizy,
  7. sieci elektrycznego oświetlenia ulicznego,
  8. elektryczna sieć trakcyjna,
  9. elektryczne urządzenia w wykonaniu przeciwwybuchowym,
  10. aparatura kontrolno-pomiarowa oraz urządzenia i instalacje automatycznej regulacji; sterowania i zabezpieczeń urządzeń.

Kursy SEP 1 online ważne są tylko przez 5 lat od dnia zdania egzaminu państwowego. Po tym czasie każda osoba musi ponownie zapisać się na specjalistyczny kurs oraz zdać egzamin z wynikiem pozytywnym. Kwalifikacje te nie są przedłużanie, ani odnawiane! Należy je zrobić od nowa.

Źródło: OF
Polecane