Dzisiaj jest: 28.9.2022, imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława

Jak odzyskuje się plastik z elektroodpadów?

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 250 Autor:
Redakcja poleca!

Elektroodpady, czyli zepsuty, zużyty bądź niepotrzebny już sprzęt elektryczny i elektroniczny stanowią dużą trudność dla środowiska.

Jak odzyskuje się plastik z elektroodpadów?
Problematyczna jest ich ilość – z roku na rok kupujemy i wyrzucamy coraz więcej odpadów tego typu – ale również fakt, że tzw. elektrośmieci są szczególnie niebezpieczne dla środowiska ze względu na swój skład, a także wymagające w kontekście recyklingu. Przetwarzanie elektroodpadów jest jednak najkorzystniejszą drogą zagospodarowania zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego, dlatego fachowcy zajmujący się recyklingiem odpadów nieustannie udoskonalają sposoby przetwarzania elektroodpadów, które mogą być cennym źródłem surowców wtórnych, m.in. metali szlachetnych, ale również wielu rodzajów plastiku. Jak wygląda odzysk plastiku z elektroodpadów i dlaczego recykling tworzyw sztucznych z elektrośmieci jest tak ważny dla naszej przyszłości?
 

Jak wygląda recykling plastiku z elektroodpadów?

Odpady elektroniczne i elektroniczne zawierają bardzo duże ilości plastiku, który trafiłby na wysypisko, gdyby nie recykling. Przetwarzanie elektroodpadów pozwala przywrócić do obiegu różnego rodzaju tworzywa sztuczne i wykorzystać je do produkcji nowych dóbr, a jednocześnie redukuje ilość elektroodpadów w przestrzeni, w której żyjemy. To w przypadku elektrośmieci jest szczególnie korzystne, ponieważ odpady z elektroniki to w praktyce rezerwuary nie tylko plastiku i ważnych dla przemysłu metali, ale również wielu toksycznych substancji niebezpiecznych, które wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, aby nie stały się przyczyną poważnego i długotrwałego skażenia środowiska. Zarówno utylizacja odpadów niebezpiecznych, takich jak rtęć, ołów czy brom, jak i przyjazny środowisku i efektywny recykling tworzyw sztucznych nie jest jednak zadaniem łatwym i wymaga odpowiedniej infrastruktury, zastosowania zaawansowanych technologii, ogromnej wiedzy i doświadczenia, dlatego przetwarzanie elektroodpadów to dziedzina zarezerwowana dla specjalistów z branży zarządzania odpadami i recyklingu. Jedne z największych i zarazem bardzo nowoczesne zakłady przetwarzania elektroniki w Polsce to linie recyklingu należące do europejskiego lidera w dziedzinie przetwarzania odpadów – firmy Stena Recycling. Zlokalizowane we Wschowie zakłady przetwarzania elektroniki Stena Recycling specjalizują się w recyklingu elektrośmieci i odzyskują z nich rocznie tysiące ton tworzyw sztucznych, miedzi, złomu żelaznego, metali szlachetnych. Jest to możliwe dzięki dobrze przemyślanym i wdrożonym przy użyciu innowacyjnych rozwiązań metodom przetwarzania odpadów. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny trafiający do Stena Recycling jest przetwarzany na wielką skalę, czemu towarzyszy temu niespotykana wręcz staranność: z elektroodpadów usuwane są i unieszkodliwiane substancje niebezpieczne, a następnie wyodrębniane różne frakcje odpadów, w tym różnego typu tworzywa sztuczne, które także są od siebie oddzielane, by mogły być potem po właściwym przetworzeniu ponownie użyte. Odpady plastikowe trzeba dokładnie umyć, oczyścić, posegregować i rozdrobnić, by w efekcie otrzymać nowy surowiec – płatki i granulaty PP/PE, PS, ABS itp. Pozyskany z elektroodpadów na drodze recyklingu plastik jest następnie testowany i badany w laboratoriach Stena Recykling, by producenci korzystający z odzyskanego plastiku mieli pewność, iż otrzymają tworzywa sztuczne o odpowiedniej jakości.
 

Dlaczego recykling elektroodpadów i odzysk plastiku są tak istotne?

Groźne dla środowiska, ludzi i zwierząt elektrośmieci bez recyklingu w krótkim czasie mogłyby wywołać prawdziwą katastrofę ekologiczną. Przetwarzanie odpadów elektronicznych jest więc najlepszą drogą ochrony środowiska przed skażeniem, ale i dewastacją i zanieczyszczeniem, które wynikają z wydobycia złóż naturalnych potrzebnych do produkcji niezbędnego nam dziś sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Aby wyprodukować nowe komputery, telefony, lodówki czy pralki dzięki recyklingowi nie musimy sięgać po ropę, trudnodostępne i kurczące się złoża rud metali, ponieważ możemy plastik bez utraty jego dobrych właściwości pozyskać z różnych frakcji odpadów. Recykling elektroniki i towarzyszący mu odzysk plastiku przekłada się więc m.in. na zmniejszenie ilości toksycznych odpadów w przyrodzie, na mniejsze zużycie złóż, redukcję zanieczyszczenia środowiska, mniejsze zużycie energii, wody, redukcję ilości CO2 trafiającego do atmosfery, a to zyski, których, w obliczu przemian, jakie obserwujemy na całym globie, dewastacji środowiska naturalnego i postępującego ocieplania się klimatu, nie wolno nam przegapić. 
 
Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)