Dzisiaj jest: 26.6.2022, imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Czy Polska jest przemysłowym zaściankiem?

Dodano: miesiąc temu Czytane: 80 Autor:
Redakcja poleca!

Dawno temu, jeszcze w czasach na szczęście minionego już ustroju, wyśmiewaliśmy się z polskiego przemysły.

Czy Polska jest przemysłowym zaściankiem?
I nie był to śmiech całkowicie bezpodstawny, bo firmy niemal z całego bloku wschodniego były źle wyposażone, słabo zaprojektowane i jeszcze gorzej zarządzane.

Nie było czym się chwalić, choć na potrzeby budowania pozytywnego wizerunku realnego socjalizmu nasz przemysł był przedstawiany w oficjalnych komunikatach jako niezwykle prężny i potężny to w rzeczywistości był to kolos na glinianych nogach. Korupcja, kumoterstwo i ogólne przyzwolenie praktycznie na każdym szczeblu od szeregowego pracownika po prezesa na kradzieże i malwersacje prowadziły niejednokrotnie do całkowitego paraliżu i niewydolności firmy. Przychodziły wtedy odgórne wytyczne z centrali partyjnej, by firmę zrestrukturyzować na potrzeby wizerunkowe, ale długoterminowo było to jedynie przesuwanie w czasie nadejścia poważniejszych problemów. 

Po zmianach ustrojowych wcale nie było lepiej, ponieważ majątek większości firm państwowych został rozkradziony przez nieuczciwą prywatyzację znów na zasadach sprzyjających przekrętom i powszechnej malwersacji majątku.
 

I choć te czasy już dość dawno odeszły w niepamięć, to nadal w wielu z nas Polakach tkwi przekonanie, że jesteśmy gorsi od zachodu, a doszedł jeszcze do tego nowy kompleks w stosunku do mocno rozwiniętego rynku przemysłowego w Azji. Niegdyś biedne komunistyczne Chiny teraz stanowią największą i najnowocześniejszą potęgę produkcyjną świata, a powoli dołączają do nich inne wielkie kraje choćby takie jak Indie.
 

Na szczęście nie jest tak źle, jak nam się wydaje 

Ten nasz obecny obraz polskiego przemysłu w dużej mierze jest błędny. Oczywiście istnieją jeszcze mało rentowne przedsiębiorstwa z mniejszym lub większym udziałem państwa, jednak zdecydowana większość przemysłu to prywatne spółki, których właściciele dbają o to by udziałowcy zarabiali a firma mogła rozwijać się szybko i stabilnie. Ich największym atutem najczęściej jest nowoczesność i innowacyjność. Dobrym przykładem takiej firmy jest Promag S.A. firma działająca na polskim rynku już od ponad 40 lat. Firma, która zdobywa najbardziej prestiżowe nagrody w Polsce i za granicą postawiła na nowoczesność, Aby móc sprawnie współpracować z rzeszą swoich klientów uruchomiła nowoczesny sklep internetowy e-promag.pl. Jest liderem w produkcji i projektowaniu zautomatyzowanych linii logistycznych. Opracowuje i wdraża całościowe systemy magazynowe i transportowe w ramach inteligentnych projektów intralogistycznych firm. Jednym słowem jest nowoczesną polską firmą na światowym poziomie.
 

Czy to powszechne zjawisko?

Firma Promag to oczywiście tylko przykład firmy, która, mimo iż powstała w zamierzchłych i trudnych czasach, potrafiła zerwać ze stereotypowym obrazem, polskiego zacofanego przemysłu pełnego kompleksów w stosunku do zachodu. Powstaje coraz więcej takich firm, które nowoczesnością i standardami przewyższają wiele firm zagranicznych. Paradoksalnie to, że musieliśmy w Polsce po roku 90 zrobić wielki reset i budować naszą gospodarkę od nowa stało się dużym atutem, ponieważ mogliśmy od razu zastosować najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Dzięki temu w Polsce informatyzacja i automatyzacja wszystkich gałęzi przemysłu i gospodarki jest wiele lat do przodu w stosunku do krajów starej Europy, gdzie nie opłaca się wymieniać wielu sprawnych jeszcze, ale już lekko przestarzałych urządzeń i firmy popadają w lekką stagnację rozwojową.
 

Czasem minus jest plusem

Jak wynika z powyższego, czasem obecny minus bywa znacznym plusem w przyszłości. Trzeba jeszcze tylko albo aż zmienić mentalność i postrzeganie naszego przemysłu przez obywateli. Zazwyczaj wystarczy nie przelewać naszych frustracji i stereotypów na nowe pokolenie a czas zrobi swoje.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)