Dzisiaj jest: 3.6.2023, imieniny: Anatola, Leszka, Tamary

W jaki sposób w Polsce wykorzystywane są odnawialne źródła energii?

Dodano: rok temu Czytane: 417 Autor:
Redakcja poleca!

Odnawialne źródła energii (OZE) to wszelkie zasoby wykorzystywane do produkcji energii cieplnej oraz elektrycznej, których odnawianie odbywa się w krótkim czasie.

W jaki sposób w Polsce wykorzystywane są odnawialne źródła energii?
To rozwiązanie coraz powszechniej wdrażane na całym świecie. Także w naszym kraju OZE cieszy się coraz większą popularnością. O szczegółach ich wykorzystania opowiemy w poniższych akapitach.

Jaki procent OZE w Polsce?

W Polsce odnawialne źródła energii nieustannie notują największą dynamikę wzrostu. Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, udział OZE w produkcji energii elektrycznej systematycznie wzrasta każdego roku co najmniej o 1%. Z kolei, jak podaje GUS, udział energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych przy pozyskaniu energii pierwotnej ogółem wzrósł do 21,60% w 2020 r. z 19,74% w 2019 roku.

Ile OZE jest w Polsce?

Każdego miesiąca w Polsce powstaje kilkadziesiąt tysięcy nowych instalacji z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Dominują rozwiązania z kategorii fotowoltaiki oraz elektrowni wiatrowych. Według najnowszych danych Agencji Rynku Energii, OZE sięgają 30% mocy zainstalowanej. Ich moc zainstalowana na koniec 2021 roku wyniosła prawie 17 GW.

Jakie OZE w Polsce?

Na czele odnawialnych źródeł energii w Polsce znajduje się fotowoltaika. Moc instalacji słonecznych stanowi niemal połowę wszystkich mocy OZE. Do miana lidera pretenduje natomiast wiatr, którego udział w strukturze mocy źródeł zielonej energii zbliżony jest do słońca. Stawkę uzupełniają biomasa, woda i biogaz, których suma udziałów wynosi nieco ponad 10%.

Dlaczego w Polsce powinno się wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii?

Przede wszystkim OZE to rozwiązania ekologiczne, w dalszej perspektywie pozwalające zmniejszyć koszty pozyskiwania energii oraz zarządzanie energią w zgodzie z naturą. Polska gospodarka wciąż jeszcze oparta jest w dużej mierze na źródłach nieodnawialnych. Nieustanna eksploatacja sprawi, że zasoby prędzej czy później się skończą. Dlatego istotne jest wsparcie rozwoju OZE w kraju, aby zadbać o stabilność gospodarki oraz środowisko naturalne.

Oczyszczalnie przemysłowe – w zgodzie z naturą

Podobnie jak OZE, tak i działalność oczyszczalni przemysłowych wiąże się z troską środowisko naturalne. Dlaczego? Ścieki przemysłowe muszą zostać odpowiednio oczyszczone, zanim trafią poza zakład, aby w żaden sposób nie zagrażały organizmom żywym. Zatem oczyszczalnia przemysłowa posiada szereg zalet. Nie tylko umożliwia dbałość o środowisko naturalne, ale pozwala zmniejszyć koszty utylizacji zanieczyszczeń. 

Biologiczne oczyszczalnie przemysłowe – jeszcze więcej korzyści

Dodatkowo, inwestycja w oczyszczalnie bazujące na biologicznych procesach, otwiera możliwość pozyskiwania gazu wykorzystywanego chociażby przy produkcji energii cieplnej czy prądu. Pozostałości otrzymane w rezultacie fermentacji są biologicznie czyste, tworzą poferment wykorzystywany jako organiczny nawóz podczas upraw.

Źródło: OF
Polecane