Dzisiaj jest: 19.5.2022, imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra

Dom pasywny - na co zwrócić uwagę przy jego budowie?

Dodano: 2 miesiące temu Czytane: 149 Autor:
Redakcja poleca!

Każdy dom pasywny musi posiadać rekuperację, jednak tylko taką, która spełni odpowiednie warunki techniczne.

Dom pasywny - na co zwrócić uwagę przy jego budowie?
Budownictwo pasywne posiada wysokie wymagania związane z klasą energetyczną - musi być bardzo wysoka, by móc spełnić warunki termiczne budynku. System rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest wymagany w każdym domu pasywnym. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy jego wykonaniu? Odpowiadamy na to w poniższym artykule.

Budownictwo pasywne - czym się charakteryzuje?

Domy pasywne muszą być stuprocentowo szczelne. Tylko dzięki ich maksymalnej izolacji są w stanie notować bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania. Z dom pasywny uznaje się taki, którego zapotrzebowanie na energię do ogrzewania wynosi nie więcej niż 15 kWh/m2 na rok. Dla porównania zwykłe budynki, które nie posiadają wyżej klasy energetycznej mogą potrzebować nawet 180 kWh/m2 energii na rok. 

Uzyskanie w budynku tak niskiego zapotrzebowania na ciepło wymaga zastosowania się do szeregu zasad, dzięki którym możliwe jest uzyskanie najwyższej klasy energetycznej. Uzyskanie niskiego zapotrzebowania na energię cieplną powoduje, że w domu pasywnym nie stosuje się tradycyjnych systemów grzewczych - nie potrzebne są już grzejniki, czy ogrzewanie płaszczyznowe. W domach pasywnych rolę tradycyjnego ogrzewania przejmuje instalacja wentylacyjna. Rekuperacja, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła to system, na którym opiera się ogrzewanie budynku pasywnego. 

Aby było możliwe ogrzewanie budynku przy pomocy systemu wentylacyjnego, ściany zewnętrzne budynku muszą być doskonale zaizolowane. Warstwa termoizolacyjna zewnętrznych ścian budynku wynosi najczęściej ok. 30 cm. Podobnie powinna wyglądać izolacja podłogi na gruncie oraz dachu. Ważne jest użycie odpowiedniej jakości styropianu - najczęściej zaleca się stosowanie styropianu grafitowego, który posiada wyższe właściwości izolacyjne. 

Dom pasywny wiąże się z zainstalowaniem rekuperacji. Jej instalacją zajmuje się firma Heatergo - https://heatergo.pl/rekuperacja-dla-domu/ - która oferuje kompleksowe usługi w zakresie systemów rekuperacji. 

Rekuperacja w domu pasywnym - najważniejsze uwarunkowania

Rekuperacja w domu pasywnym powinna spełnić określone uwarunkowania. Jednym z nich jest certyfikat domu pasywnego. Taka instalacja powinna być jak najdokładniej uszczelniona, a jej projekt powinien być dokładnie wykonany, by zapewnić odpowiednią ilość świeżego powietrza we wszystkich pomieszczeniach. Aby wentylacja z odzyskiem ciepła była skuteczna i nadawała się do domu pasywnego powinna składać się z wysokiej klasy materiałów oraz cechować się najwyższą jakością wykonania. 


Rekuperacja dla Twojego domu!
 

System rekuperacji w domu pasywnym powinien być pozbawiony jakichkolwiek strat ciepła. Powstawanie tzw. mostków termicznych jest możliwe w systemach rekuperacji, ale ich występowanie wykluczone jest w budownictwie pasywnym. Z tego powodu bardzo ważne jest użycie odpowiednich kanałów wentylacyjnych, które mogą być wykonane ze stali lub specjalnego tworzywa PE. Powstawanie mostków termicznych, z których może wydostawać się ciepło, może występować w okolicach czerpni i wyrzutni powietrza - w tych miejscach należy zwrócić szczególną uwagę na szczelność układu. 

Całkowity koszt systemu rekuperacyjnego to przynajmniej kilkanaście tysięcy złotych. Mając jednak na uwadze, że w domu pasywnym zależy nam na najwyższej jakości materiałów, wykonania i szczelności całej instalacji, należy liczyć się z wyższym kosztem, który może wynieść ponad 30 tys. zł. Wiele zależy również od samego modelu rekuperatora oraz jego mocy. Należy również pamiętać, że rekuperator powinien być stale podłączony do prądu, co wiąże się z dodatkowym kosztem eksploatacyjnym. 

Budowa domu pasywnego wiąże się z wieloma aspektami, od których zależy niezależność energetyczna budynku. Budownictwo pasywne cechuje się najbardziej rygorystycznymi warunkami budowy. W jego przypadku konieczne jest osiągnięcie jak najwyższej klasy energetycznej. Ogromną rolę gra w nim system rekuperacji, dlatego warto zwrócić na niego szczególną uwagę na etapie budowy domu pasywnego. 

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)