Dzisiaj jest: 26.6.2022, imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Jak poprawić zasięg Skody ENYAQ iV zimą?

Dodano: 5 miesięcy temu Czytane: 177 Autor:
Redakcja poleca!

Skoda ENYAQ iV to całkowicie elektryczne auto wyróżniające się wyjątkową aerodynamiką i ekonomiczną technologią napędową. Na jednym ładowaniu może przejechać nawet do 534 kilometrów.

Jak poprawić zasięg Skody ENYAQ iV zimą?
Najlepsze warunki dla samochodów elektrycznych to takie, kiedy temperatura na zewnątrz wynosi od 20 do 30 stopni. Zimą potrzeba więcej energii do ogrzania wnętrza auta oraz do utrzymania akumulatorów w odpowiedniej temperaturze. Co zrobić, aby zminimalizować zmniejszenie zasięgu Skody podczas niskich temperatur?
 

Skoda ENYAQ iV - zwiększenie zasięgu zimą? To możliwe!

Jak mówi Axel Andorff, head of project management modelu ENYAQ iV - Jazda zimą stawia nowoczesnym pojazdom elektrycznym wysokie wymagania.

Dzięki imponującemu zasięgowi, nowa Skoda ENYAQ iV jest idealna do codziennej jazdy miejskiej, a także do długich podróży. Niestety, przy niższych temperaturach zasięg ten ulega zmniejszeniu. W samochodach elektrycznych potrzebna jest energia do wytworzenia ciepła, które ogrzewa ich wnętrze. W przypadku silników spalinowych, wykorzystuje się do tego jego tzw. ciepła odpadowego, tutaj - akumulatora trakcyjnego. Na ograniczenie zasięgu auta wpływa również zarządzanie temperaturą akumulatora. Jednak jest możliwość zminimalizowania tego problemu. Wystarczy wyposażyć samochód w nowe oprogramowanie, pompę ciepła, która jest opcjonalnie dostępna dla modelu ENYAQ iV, czy dokonać innych, kilku łatwych czynności.
 

Nowe oprogramowanie = lepsze zarządzanie temperaturą

Aby było możliwe najszybsze ładowanie prądem stałym w punktach szybkiego ładowania, akumulator napędowy ENYAQ iV utrzymywany jest w odpowiedniej temperaturze. Zapewnia on również optymalną moc wyjściową oraz wydajną rekuperację. Nowe oprogramowanie auta poprawia zarządzanie temperaturą i rozszerza jego zasięg w zimowych porach. Tym samym, żywotność akumulatora również ulega wydłużeniu. W dostarczonych już modelach ENYAQ iV, zostanie zainstalowane to oprogramowanie.

Skoda zapewnia, że po 160 000, lub ośmiu latach, akumulator zachowa około 70 procent swojej pierwotnej pojemności.

Zaleca się ładowanie akumulatora tak często, jak to tylko możliwe, ale do maksimum 80 procent przy codziennym użytkowaniu.
 

Jazda zimą nową Skodą ENYAQ iV

Aby zwiększyć komfort podróżowania i jednocześnie zasięg auta w czasie zimy, istotnym jest, aby ogrzać wnętrze przed ruszeniem w drogę. Dlaczego? Samochód podłączony do ładowania podczas wstępnego ogrzewania, nie będzie pobierał energii z akumulatora. Wpłynie to na wydłużenie zasięgu auta, a wszyscy podróżujący wsiądą do cieplutkiego samochodu. Skoda daje nam również możliwość ustawienia wstępnego ogrzewania wnętrza na określoną godziną lub za pomocą zdalnego sterowania. Wszystko to dzięki aplikacji MySKODA.

Oprócz ogrzewania wnętrza ważne jest sprawdzenie ciśnienia w oponach. Jeżeli będzie ono niewystarczające to opory toczenia się zwiększą, tak i jak zużycie energii.

Dodatkowe oszczędności zapewnia tryb Eco. Ogranicza on maksymalną prędkość do 130 km/h oraz zmniejsza moc systemu Climatronic. W każdej chwili tryb ten może zostać wyłączony przez kierowcę.
 

Jakie są jeszcze sposoby oszczędzania energii?

Kiedy podróżujesz sam, ogrzewaj tylko miejsce kierowcy klimatyzacją 2 lub 3-strefową. Dzięki funkcji Travel Assistant masz możliwość prowadzić auto ze stałą prędkością jednocześnie oszczędzając energię. Pozwala on również wyhamować z wielkim wyprzedzeniem oraz wykrywa zakręty, ronda i ograniczenia prędkości.

Kiedy czeka Cię długa podróż zimową porą pamiętaj, żeby nie za wcześnie zacząć ładować auto - dłuższa jazda to dobry sposób na pozwolenie akumulatorowi dojścia do odpowiedniej temperatury. Jest on wtedy o wiele lepiej przygotowany do szybkiego ładowania na trasie. Trzeba również pamiętać, o określonej liczbie odpoczynku, która jest najważniejszym aspektem podczas podróży
 

Artykuł powstał we współpracy z Skoda Bohemia Motors Warszawa

Źródło: Skoda Bohemia Motors Warszawa
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)