Dzisiaj jest: 19.5.2022, imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra

Czy farma fotowoltaiczna potrzebuje kartę informacyjną przedsięwzięcia?

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 172 Autor:
Redakcja poleca!

Budowa elektrowni solarnej wiąże się z dopełnieniem licznych formalności, sprawdź, czy musisz mieć również KIP.

Czy farma fotowoltaiczna potrzebuje kartę informacyjną przedsięwzięcia?

Farmy fotowoltaiczne, czyli inaczej elektrownie słoneczne funkcjonują w naszym kraju stosunkowo krótko, lecz ich popularność cieszy się już naprawdę dużym powodzeniem. Koszty paneli słonecznych oraz ich montażu są coraz niższe zaś wydajność produktu regularnie rośnie. Dodatkowo można liczyć na dofinansowanie z różnych programów UE, niezależnie, od rodzaju podmiotu zakładającego farmę.

Co to jest karta informacyjna przedsięwzięcia?

Jest to dokument potwierdzający wszystkie najważniejsze założenia inwestycji i bez niego nie można otrzymać oceny oddziaływania na środowisko. To wymóg wprowadzony ustawą z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko.

Wszystkie przypadki przedsięwzięć wymagających takiej oceny środowiskowej wymienione zostały w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 września 2010 roku.

Karta informacyjna dla farmy fotowoltaicznej

Fotowoltaika jest przedsięwzięciem bardzo złożonym, dlatego wymaga dopilnowania wszystkich formalności. Zakładając farmę fotowoltaiczną, musisz posiadać kartę informacyjną przedsięwzięcia, która wykaże zakres jego oddziaływania na środowisko. Dokumentacja ta ma na celu ograniczenie wpływu inwestycji na środowisko naturalne. KIP powinna zawierać informację o planowanym zużyciu surowców oraz energii, działaniach, które zapobiegną ewentualnym szkodom wyrządzonym środowisku naturalnemu i zapewnią minimalizację negatywnego oddziaływania odpadów na stan powietrza, akustykę, krajobraz, a także zdrowie okolicznych mieszkańców. Konieczne będzie również opisanie analizy wpływu działalności na zmianę klimatu, efekt cieplarniany, fale upałów, susze, pożary, ulewne deszcze itp. Podczas zakładania KIP przewidzieć należy również prace rozbiórkowe oraz utylizację pozostałych po nich materiałów.

W celu uzyskania profesjonalnej i kompletnej dokumentacji KIP, wejdź na stronę karta-informacyjna.pl. Znajdziesz tu wiele przydatnych informacji, a wszelkie wątpliwości możesz rozwiać mailowo lub telefonicznie.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)