Dzisiaj jest: 26.6.2022, imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Biopaliwa - proekologiczne źródła energii

Dodano: 7 miesięcy temu Czytane: 354 Autor:
Redakcja poleca!

Aby zahamować proces degeneracji naszej planety, nie wystarczy tylko modernizacja energetyki konwencjonalnej.

Biopaliwa - proekologiczne źródła energii

 
Ważne jest także szerokie wykorzystanie energetyki odnawialnej i stopniowa eliminacja paliw naturalnych. Sprawdź, czym są odnawialne źródła energii, biopaliwa oraz jakie normy muszą spełniać tworzywa sztuczne, aby mogły zostać przyjęte przez firmę produkującą paliwa alternatywne!

Proekologiczne odnawialne źródła energii

Stopniowe eliminowanie paliw naturalnych takich jak gaz ziemny, węgiel, ropa naftowa czy uran i bazowanie na proekologicznych sposobach konwersji energii sprzyja ochronie środowiska.

Wykorzystywanie znanych nam już źródeł energii m.in. tych pozyskiwanych z wiatru, biomasy, z odpadów z tworzyw sztucznych, z energii słonecznej (z kolektorów słonecznych oraz przy wykorzystaniu ogniw fotowoltaicznych instalowanych m.in. w gospodarstwach domowych) to coraz bardziej popularne rozwiązania mające niebagatelny wpływ na szeroko rozumianą ochronę środowiska. 

Proekologiczne, odnawialne źródła energii sprawiają, że paliwa naturalne, które coraz bardziej się wyczerpują, mogą zostać zastąpione przez niekonwencjonalne źródła energii.

Czym są biopaliwa i co wchodzi w skład odnawialnych źródeł energii?

Odnawialne źródła energii, to takie, których wykorzystanie nie będzie się wiązało z ich długotrwałym brakiem, szybko się odnawiają i dobrze sprawdzają się w zastępowaniu energetyki konwencjonalnej.

recykling odpadów z rolnictwa

Do różnorodnych źródeł energii odnawialnych zaliczyć możemy pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego, wiatru czy energii wodnej, z prądów morskich, a także pozyskiwanie ciepła z powietrza oraz ciepła wnętrza ziemi (przy użyciu pomp ciepła). Odnawialne źródła to także biopaliwa, biogaz czy biopłyny.

Za biopaliwa uznaje się odnawialne źródła energii w tym:

  • biomasę,
  • paliwa z glonów,
  • biodiesel.

Inne paliwa alternatywne to bioalkohol (np. metanol), biogaz, wodór, metan, propan, baterie i ogniwa paliwowe, sprężone powietrze, a także paliwo z odpadów (RDF).

Paliwo alternatywne w przemyśle cementowym

Węższe znaczenie paliw alternatywnych obejmuje natomiast paliwo pozyskiwane poprzez odzysk odpadów, które posiadają wartość opałową. Takie rozwiązania stosuje się w przemyśle cementowym, a piece cementowe, zgodnie z nowoczesną energetyką, nie są ogrzewane węglem czy mazutem, a właśnie paliwami alternatywnymi z odpadów tworzyw sztucznych.

Proekologiczne, odnawialne źródła energii pozwalają nam na zagospodarowanie odpadów po tworzywach sztucznych, a niepotrzebne już surowce zyskują drugie życie i nie generują dodatkowych kosztów związanych ze składowaniem lub utylizacją.

Paliwo alternatywne z odpadów tworzyw sztucznych

Do proekologicznych odnawialnych źródeł energii zalicza się produkcję paliw alternatywnych.

W jaki sposób przekazać odpady z tworzyw sztucznych do firmy zajmującej się wytwarzaniem paliw alternatywnych i jakie warunki należy spełnić przed ich oddaniem?

Na początek należy dostarczyć pół kilogramową próbkę odpadów, na której laboratorium przeprowadza badania pod kątem spełnienia norm.
 

tworzywa sztuczne RDF

Jakie normy powinien spełniać surowiec oddany do laboratorium?

  • Odpady na RDF muszą być suche a ich maksymalna, dopuszczalna wilgotność to 18%.
  • Surowce nie mogą być zanieczyszczone. Wszystkie tworzywa, które posiadają zabrudzenia w formie wytrąceń metalu, szkła, ceramiki, drewna, a nawet odpadów organicznych, piasku, błota oraz ziemi są eliminowane. Dopuszcza się natomiast zawartość chloru w granicach 0,5%.
  • Kaloryczność tworzyw musi wynosić minimum 20 GJ na tonę.
  • Surowce dostarczone do firmy muszą być zgodne z próbkami.
  • Przyjmowane są odpady, które nadają się do produkcji paliwa alternatywnego RDF i oznaczone są następującymi kodami: 15 01 02, 15 01 05, 15 01 06, 07 02 13, 19 12 04.

Firma ZEME odbiera odpady z zakładów produkcyjnych, sieci handlowych, hurtowni warzyw i owoców, drukarni, biur, hal logistycznych i innych. Więcej informacji znajdziesz na: https://zeme.com.pl/.

Podsumowanie

Proekologiczne, odnawialne źródła energii są naszą przyszłością. Coraz więcej mówi się o produkcji paliw alternatywnych, które odciążają przemysł bazujący na energetyce konwencjonalnej i pozwalają na zahamowanie dalszej degradacji oraz odbudowę już mocno zniszczonego środowiska. Co więcej, korzystanie ze źródeł odnawialnych związane jest nie tylko z ochroną środowiska, ale również pozwala ono na powolne eliminowanie paliw naturalnych, nieodnawialnych, których zasoby kiedyś się skończą.
 

Przekazywanie odpadów tworzyw sztucznych firmom zajmującym się przekształcaniem ich na paliwa alternatywne to idealne rozwiązanie, które nie tylko w pełni usatysfakcjonuje nas pod kątem ekologicznym, ale także spowoduje, że zaoszczędzimy pieniądze, które przeznaczylibyśmy na składowanie.

Autor: ZEME Sp. z o.o.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)