Dzisiaj jest: 10.8.2022, imieniny: Bianki, Borysa, Wawrzyńca

Zarządzanie gospodarką odpadami – co oferują programy dla firm komunalnych?

Dodano: rok temu Czytane: 291 Autor:
Redakcja poleca!

Aby zarządzanie gospodarką odpadami stało się prostsze, firmy komunalne mogą skorzystać ze specjalnych systemów informatycznych.

Zarządzanie gospodarką odpadami – co oferują programy dla firm komunalnych?

Przedsiębiorstwa działające w branży komunalnej mają specjalne wymagania w stosunku do systemów informatycznych. Przez długi czas na rynku w ogóle nie można było znaleźć systemów umożliwiających zarządzanie odpadami. Wówczas firm komunalne najczęściej decydowały się na programy transportowe – TMS. Teraz jednak w końcu do dyspozycji są programy dedykowane dla tej branży. Co mogą zaoferować?

Jak prowadzić zarządzanie gospodarką odpadami?

Firmy komunalne skupiają się w swojej działalności na odbiorze odpadów od klientów, a następnie na ich odpowiednim zagospodarowaniu. Wobec tego zarządzanie gospodarką odpadami w ich przypadku także ma bardzo duże znaczenie.

Aby prowadzić zarządzanie gospodarką odpadami efektywnej, można zastosować do tego celu specjalny program do gospodarki odpadami, który oferuje specjalne funkcje przeznaczone dla firm komunalnych.

Poprzez takie wsparcie firma może jeszcze efektywniej prowadzić swoją działalność, a tym samym zmniejszać koszty i optymalizować swoją działalność także w innych obszarach.

Jakie funkcje oferują pogramy do gospodarki odpadami?

Programy wspomagające zarządzanie odpadami mogą zaoferować swoim użytkownikom pełną gamę różnych narzędzi oraz funkcji, jakie związane są z prowadzeniem firmy komunalnej.

Wśród dostępnych funkcji znajdują się między innymi:

  • Przygotowywanie harmonogramów dojazdu pojazdów – harmonogramowanie odbywa się na bazie dodanych do planu punktów, do jakich należy dojechać,
  • Optymalizacja tras, by skrócić czas oraz dystans dojazdów,
  • Współpraca z czujnikami RFID dla łatwiejszego odczytywania informacji, na przykład z kubłów, pojemników,
  • Ważenie pojemników – za pomocą zintegrowanych z programem wag, co pomaga w łatwiejszej ewidencji oraz rozliczalności,
  • Obsługa kontenerów pomagająca w skróceniu tras oraz czasu związanego z dojazdami,
  • Raporty BDO – ważną funkcją, którą powinien posiadać każdy program dla firmy transportowej, ponieważ działa on jako program do BDO umożlwiający automatyzację składania raportów.
  • Rozliczenia – za pomocą programu do gospodarki odpadami można także znaczne łatwiej prowadzić rozliczenia z kontrahentami, w tym z gminami oraz podmiotami gospodarczymi.

Programy do zarządzania odpadami – desktop i mobilne

Aktualnie na rynku można znaleźć programy wspomagające zarządzanie odpadami w dwóch wariantach pod kątem ich architektury. Zaliczane są do nich programy typu desktop oraz mobilne. Wiele z nich oferuje także obie te opcje, pracując na wspólnej bazie danych.

Programy desktop przeznaczone są do zainstalowania ich na komputerze, na przykłada na komputerze stacjonarnym, na laptopie.

Programy mobilne pozwalają na zainstalowanie ich na urządzeniach mobilnych, na przykład na smartfonach czy tabletach. Wówczas program do gospodarki odpadami jest dostępny także dla tych pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki poza siedzibą przedsiębiorstwa, na przykład są kierowcami.

Dzisiaj wiele programów bazuje także na technologii cloud computing, co oznacza, że dane przechowywane są wtedy w chmurze. Minimalizuje to ryzyko związane z prowadzeniem firmy, ponieważ można wtedy zabezpieczyć się przed ryzykiem utraty danych, ich wykradzenia.

Jakie korzyści biznesowe dają programy dla firm komunalnych?

Zarządzanie gospodarką odpadami za pomocą specjalistycznych systemów komputerowych niosą za sobą wiele korzyści.

Przede wszystkim możliwe jest zoptymalizowanie działania całej firmy, co powoduje, że działa ona wtedy bardziej elastycznie, terminowo, oszczędnie. Program automatyzuje pracę, między innymi pod kątem przygotowywania harmonogramów oraz tras, prowadzenia rozliczeń, a także generowania dokumentów. Dzięki temu możliwe jest także zredukowanie ryzyka błędów związanych z prowadzoną działalnością.

Duże znaczenie mają także wygodne integracje, na przykład poprzez system BDO pozwalający na łatwe przekazywanie informacji do tej bazy danych, co także poprawia efektywność pracy i chroni firmę przed karami związanymi z brakiem wypełniania obowiązku BDO.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)