Dzisiaj jest: 26.6.2022, imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Elektrownia fotowoltaiczna we Wrocławiu – czy to nadal dobry pomysł?

Dodano: rok temu Czytane: 473 Autor:
Redakcja poleca!

Boom na fotowoltaikę trwa od dobrych kilku lat. W momencie pisania tego artykułu mamy już w Polsce ponad pół miliona prosumentów, czyli prywatnych właścicieli instalacji fotowoltaicznych.

Elektrownia fotowoltaiczna we Wrocławiu – czy to nadal dobry pomysł?
W zdecydowanej większości są oni zadowoleni z tej inwestycji, ponieważ nawet prosty system fotowoltaiczny pozwala uzyskać realne oszczędności na rachunkach za prąd. Można się natomiast spotkać z opinią, że z uwagi na coraz wyższe ceny instalacji wykonanie nowej elektrowni fotowoltaicznej we Wrocławiu nie jest już tak opłacalne. Trudno się z tym zgodzić.

Ceny paneli fotowoltaicznych wcale nie rosną

Jest wręcz odwrotnie, co wynika po prostu z dużo większej konkurencji na rynku producentów modułów fotowoltaicznych. Jeszcze do niedawna mieliśmy do wyboru zaledwie kilka firm, natomiast dziś branżę zdominowali chińscy producenci, którzy zaoferowali panele fotowoltaiczne o rewelacyjnym stosunku ceny do jakości wykonania oraz efektywności energetycznej.

Wniosek jest taki, że jeśli inwestor dysponuje mocno ograniczonym budżetem, to powinien skontaktować się z renomowaną firmą montującą panele fotowoltaiczne i poprosić o przygotowanie kilku alternatywnych ofert. Jedna z nich będzie uwzględniać zastosowanie modułów z nieco niższej półki, które mogą odstawać od innych pod względem np. estetyki czy liniowej sprawności, natomiast także zapewnią efektywną produkcję energii.

Gdzie znaleźć dobrą firmę od fotowoltaiki? We Wrocławiu sprawdzonym przedsiębiorstwem jest Sun For You. To wykonawca instalacji fotowoltaicznych z ponad 10-letnim doświadczeniem, z którego ofertą można się zapoznać na stronie https://sunforyou.pl/.

Instalacja fotowoltaiczna wciąż jest najlepszą tarczą chroniącą przed podwyżkami cen prądu

Wszyscy musimy sobie zdawać sprawę z tego, że – pisząc kolokwialnie – tanio już było. Ceny prądu w Polsce są sztucznie utrzymywane na relatywnie niskim poziomie, oczywiście w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Ten stan nie może trwać wiecznie. W perspektywie kilku najbliższych lat prawdopodobnie będą nas czekać dotkliwe podwyżki, które już dziś mocno uderzają w przedsiębiorców.

Dlatego w Polsce już teraz mamy oznaki kolejnego boomu – tym razem na fotowoltaikę dla firm. Takie instalacje w swojej ofercie również ma Sun For You, a szczegóły znajdziesz na stronie https://sunforyou.pl/fotowoltaika-dla-firm-we-wroclawiu/.

Panele fotowoltaiczne dla firm już teraz cieszą się ogromną popularnością i ten trend się nie odwróci. Jest to dobry moment, aby podjąć decyzję o zainwestowaniu we własną instalację, ponieważ wkrótce czas oczekiwania na jej wykonanie może być liczony nawet w miesiącach (niedobory komponentów oraz ograniczona liczba profesjonalnych ekip montażowych).

Oczywiście każda instalacja fotowoltaiczna, bez względu na to, kto w nią inwestuje, służy temu samemu celowi. Chodzi o uchronienie się przed drakońskimi podwyżkami cen energii oraz już dość wysokimi kosztami zakupu prądu. Nie ma tutaj znaczenia, czy mówimy o fotowoltaice 1 MW, 500 kW czy 10 kW. Każdy posiadacz takiej instalacji znacząco ograniczy swoje koszty stałe.

To nie jest inwestycja na rok czy dwa

Gdybyśmy mieli rozpatrywać kwestię opłacalności zakupu paneli fotowoltaicznych i całej instalacji w perspektywie krótkiego okresu, to oczywiście, że nie miałoby to większego sensu. Zwrot z takiej inwestycji, w przypadku prawidłowego dobrania instalacji i fachowego wykonawstwa, średnio następuje po 5-7 latach. Jednak okres użytkowania fotowoltaiki liczony jest na minimum 25 lat.

Biorąc to pod uwagę nie ma wielkiego znaczenia, czy dziś zapłacimy za instalację 25 tys. zł, czy może 27 tys. zł. Za kilka lat inwestor nie będzie już o tym pamiętać, a zostanie mu tylko przyjemne uczucie towarzyszące otrzymywaniu bardzo niskich rachunków za energię elektryczną.

Po tym, jak instalacja już się całkowicie zwróci, to zacznie na siebie już tylko zarabiać, nawet przez ponad 20 lat. Widać zatem, że nie ma złego momentu na zainwestowanie w elektrownię fotowoltaiczną – czy to we Wrocławiu, czy w jakiejkolwiek innej miejscowości. 

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)