Dzisiaj jest: 5.12.2021, imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Gdzie wykorzystuje się sprężarki?

Dodano: 3 miesiące temu Czytane: 165 Autor:
Redakcja poleca!

Ciężko wyobrazić sobie przemysł bez wykorzystania sprężarek. Zresztą nie tylko przemysł, bo z kompresorów korzystamy także w naszym codziennym życiu, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Gdzie wykorzystuje się sprężarki?
Dlaczego te urządzenia są tak przydatne?


Zasada działania sprężarki

Sprężarka podwyższa ciśnienie gazu, aż osiągnie ono wymagane parametry. Podczas tego procesu wytwarza się dużo ciepła, dlatego konieczne jest zastosowanie chłodzenia. Biorąc pod uwagę stosunek sprężania, wyróżnia się wentylatory, dmuchawy oraz kompresory – potocznie kompresor i sprężarka to terminy stosowane zamiennie, podczas gdy w rzeczywistości kompresorem jest tylko konkretny typ urządzenia.

Sprężarki w przemyśle

Sprężarki stosowane są powszechnie w we wszystkich dziedzinach przemysłu. Są niezbędne w każdym warsztacie mechanicznym, zakładzie lakierniczym, przy usługach wulkanizacyjnych. Sprężarki służą do zasilania narzędzi pneumatycznych oraz większych maszyn budowlanych. Są wykorzystywane w kolejnictwie, przemyśle maszynowym, lotniczym i morskim.

Są niezbędne w systemach pneumatycznych, gdzie często łączą się ze zbiornikami ciśnieniowymi, w których gromadzona jest duża ilość sprężonego powietrza, co pozwala na ciągłą pracę bez wahań mocy.

Sprężarki śrubowe

Nowoczesne sprężarki śrubowe, na przykład od Aerzen, zapewniają sprężone powietrze idealnej czystości. Są to modele bezolejowe, które produkują powietrze wolne od wszelkich zanieczyszczeń, dzięki spełniają najwyższe standardy sanitarne, wymagane w branży medycznej, optycznej, spożywczej, elektronicznej, farmaceutycznej. Sprężarki bezolejowe nie pracują tak energetycznie wydajnie jak modele olejowe, ale właśnie jakość powietrza stanowi o ich wysokiej wartości.

Sprężarka w domu

Wiele domowych sprzętów jest wyposażonych w sprężarkę, by wymienić tylko lodówkę, klimatyzację czy suszarkę. Można też kupić mały kompresor do prostych prac domowych – służy on między innymi do pompowania basenu ogrodowego albo kół w rowerach, jest przydatny przy malowaniu, pomaga precyzyjnie oczyścić inne urządzenia, przyda się do zasilenia na przykład wiertarki albo szlifierki pneumatycznej. Domowe sprężarki mogą być w wersji olejowej lub bezolejowej.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)