Dzisiaj jest: 10.8.2022, imieniny: Bianki, Borysa, Wawrzyńca

Jak działa magazyn energii i czemu warto w niego zainwestować?

Dodano: rok temu Czytane: 531 Autor:
Redakcja poleca!

Przechowywanie energii elektrycznej jest krokiem w kierunku nowocześniejszej i bardziej funkcjonalnej sieci elektroenergetycznej.

Jak działa magazyn energii i czemu warto w niego zainwestować?
Pozwala ono na wyjście poza standardowy schemat działania sieci i uzyskanie znacznie większych korzyści. Przechowywanie umożliwiają magazyny energii, które po podłączeniu do systemu są w stanie odbierać i przechowywać prąd przez niemal dowolny okres czasu z możliwością jego późniejszego wykorzystania.

Klasyczny schemat działania sieci elektroenergetycznej

W klasycznych warunkach sieć elektroenergetyczna wymaga bezwzględnej równowagi między popytem, a podażą energii. Jeśli popyt będzie zbyt duży - nie będziemy mogli zasilić wszystkich urządzeń, które są podłączone do sieci. Jeśli zaś podaż będzie zbyt duża - powstaną nadwyżki energii, które nie zostaną w żaden sposób wykorzystane. Energia zostanie więc wtedy zmarnowana - lub trafi do zewnętrznego dostawcy, od którego potem będziemy musieli ją odkupić.

Problem nadwyżek energii jest często spotykany w przypadku źródeł energii, które posiadamy na własny użytek - jak instalacje fotowoltaiczne czy wiatraki. Prowadzi to do paradoksu, gdzie musimy płacić komuś za energię, którą sami wyprodukowaliśmy.

Jak domowy magazyn energii pozwala zmienić ten system?

Domowy magazyn energii umożliwia przełamanie standardowego schematu równowagi i rozwiązuje problem powstawania nadwyżek. Ich generowanie jest bowiem kluczowe dla funkcjonowania magazynu. Dzięki temu, że nadwyżki nie opuszczają obrębu naszego gospodarstwa domowego, nadal możemy cieszyć się całkowicie darmową energią elektryczną. Nie będziemy dzięki temu zagrożeni praktycznie nigdy - niezależnie od tego, czy większa będzie podaż czy popyt na energię w naszym gospodarstwie.

Jak działa magazyn energii podpięty do domowej sieci?

Jak działa magazyn energii? Na bardzo prostej zasadzie. Możemy go wytłumaczyć na przykładzie magazynów Risen Energy, w Polsce dystrybuowanych przez firmę Solar Energy Development - https://magazynyenergii.pl. Na potrzeby przykładu załóżmy, że jesteśmy posiadaczami instalacji fotowoltaicznej, której celem jest wytwarzanie prądu w ilości odpowiadającej naszemu zapotrzebowaniu.

Na ogół dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna generuje tyle energii, ile akurat potrzebujemy. Jest to jednak wartość uśredniona, bowiem często zdarza się, że w jakimś momencie nie korzystamy z tak dużej ilości urządzeń, aby wykorzystać całość wytworzonego prądu. Nawet jednak jeśli to robimy, to w okresach silnego nasłonecznienia (od czerwca do września) instalacja i tak będzie produkować więcej prądu, niż jesteśmy w stanie zużyć.

Wszystkie te nadwyżki energii normalnie trafiłyby po przewodach do dostawcy usług energetycznych, a później my musielibyśmy je odkupić. Jednak domowy magazyn energii sprawia, że prąd nie opuszcza terenu naszej posesji. Wszystkie nadwyżki trafiają właśnie do magazynu, gdzie czekają na wykorzystanie.

Co ważne - energia z magazynu czerpana jest dopiero wtedy, gdy popyt na prąd przewyższa podaż. W związku z tym możemy trzymać nadwyżki nawet przez całe lato, a zimą zacząć wykorzystywać pozyskaną wcześniej energię.

Jakie korzyści niosą ze sobą magazyny energii elektrycznej?

Skoro już wiemy, jak działają magazyny energii, oczywiste staje się, że są one jedyną gwarancją bezwarunkowo darmowej energii elektrycznej. Jednak oprócz przechowywania energii wyprodukowanej przez nas, mogą one również służyć innym celom. Przykładowo - gdy kupujemy energię od zewnętrznego dostawcy, nadal domowy magazyn energii może nam się przydać. Zabezpieczy on nas bowiem przed przerwami w dostawie prądu. To może okazać się szczególnie istotne w regionach o dużej częstotliwości awarii systemów.

Z jakimi systemami wytwarzania prądu można łączyć magazyny energii?

Magazyny energii sprzedawane przez Solar Energy Development można łączyć z różnymi typami systemów. Będą to oczywiście instalacje fotowoltaiczne, o których wspomnieliśmy wcześniej. Bez problemu można również zintegrować w zasadzie dowolne odnawialne źródła energii z takim magazynem. Możliwe jest także podłączenie magazynu do zewnętrznej sieci i przechowywanie w nim energii pozyskanej od dostawcy.

Ile kosztuje domowy magazyn energii?

To, ile zapłacimy za domowy magazyn energii zależy przede wszystkim od jego pojemności. Rozwiązania oferowane przez Solar Energy Development są bardzo zróżnicowane. Ponadto - istnieje możliwość rozbudowy lub łączenia ze sobą kilku magazynów. Stąd też trudno jest określić dokładny koszt instalacji konkretnego rozwiązania.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)