Dzisiaj jest: 10.8.2022, imieniny: Bianki, Borysa, Wawrzyńca

Pomost izolacyjny – co to takiego?

Dodano: rok temu Czytane: 448 Autor:
Redakcja poleca!

W pracy elektryka najważniejszą kwestią zawsze pozostaje bezpieczeństwo. Z tego względu, każda osoba pracująca przy urządzeniach znajdujących się pod napięciem powinna być wyposażona

Pomost izolacyjny – co to takiego?
w odpowiednie akcesoria ochronne. Wśród szeregu rozwiązań, na szczególną uwagę zasługują podesty izolacyjne. Czym są, w jakich okolicznościach są wykorzystywane i jakie mają zalety? Zapytaliśmy o to ekspertów!

Gdzie jest stosowany pomost izolacyjny?

Podest izolacyjny, jak sama nazwa wskazuje, to nic innego jak specjalna podkładka wsparta na nóżkach i służąca do izolacji od podłoża osoby zajmującej się obsługą rozwiązań elektroenergetycznych. Stosowany jest najczęściej do pracy z urządzeniami wnętrzowymi. Podesty izolacyjne są więc niezbędne w stacjach transformatorowych NN i SN o napięciu znamionowym nie przekraczających 45 kV, chociaż mogą być także używane przy wykonywaniu dowolnych prac elektrycznych. Ich niekwestionowaną zaletą jest prostota i jednocześnie gwarantowany wysoki poziom bezpieczeństwa. Podest izolacyjny jest tworzony jako wypraska ze specjalnego tworzywa sztucznego. Dzięki temu nie przewodzi prądu. Jego skuteczność potęguje także fakt, że jest całkowicie niehigroskopijny. Dodatkowo ma niewielki ciężar, co w połączeniu z kompaktową budową pozwala bez problemu przenieść go w dowolne miejsce. 

Pomost izolacyjny – maksimum bezpieczeństwa

Ponieważ przy pracach z urządzeniami elektroenergetycznymi bezpieczeństwa nigdy nie jest za wiele, podesty izolacyjne powinny być standardowym wyposażeniem stacji trafo. Poza doskonałą izolacją rozwiązania te zapewniają maksymalną stabilność. Podest jest wsparty na szeroko rozstawionych nóżkach, co eliminuje ryzyko upadku. Dodatkowo nóżki są zabezpieczone gumowymi nakładkami. W ten sposób podesty doskonale sprawdzają się na każdym rodzaju podłoża. O bezpieczeństwo elektryka pozwala zadbać także specjalna, użebrowana powierzchnia podestu, niwelująca ryzyko poślizgnięcia się podczas pracy. Tworzywo, z którego są produkowane podesty izolacyjne, wyróżnia się solidnością i trwałością. W ten sposób, poza bezpieczeństwem, zapewnia niezawodne użytkowanie przez długi czas. Maksymalne obciążenie większości podestów izolacyjnych to ok. 120 kg. Warto jednak pamiętać o tym, że podesty izolacyjne muszą podlegać okresowej kontroli co 3 lata.
Artykuł powstał przy pomocy ekspertów z egsystem-sklep

Źródło: egsystem-sklep
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)