Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Większość ludzi się myli! Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to nie to samo – poznaj różnice

Dodano: 5 miesięcy temu Czytane: 430 Autor:
Redakcja poleca!

Wiele osób, które zaczynają interesować się odnawialnymi źródłami energii nie wie, że panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to dwie różne technologie.

Większość ludzi się myli! Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to nie to samo – poznaj różnice
Mimo podobnego zewnętrznego wyglądu i miejsca montażu różnią się budową i sposobem pozyskiwania energii. Jeśli chcesz dowiedzieć się, na czym polegają te różnice, zapraszamy do przeczytania tego artykułu. Naszą pomocą merytoryczną jest ekspert Sunday Polska – z firmy montującej instalacje fotowoltaiczne na terenie całego kraju. 

Co to jest moduł fotowoltaiczny?

Moduł fotowoltaiczny jest urządzeniem, które zamienia energię ze Słońca w energię elektryczną. Grupę modułów fotowoltaicznych zamontowanych na dachu nazywamy panelami fotowoltaicznymi. Są one elementem każdej instalacji fotowoltaicznej. Więcej szczegółów o pracy modułu fotowoltaicznego znajdziesz na https://sundaypolska.pl/fotowoltaika/.

Konstrukcja i zastosowanie paneli fotowoltaicznych

Mogą być one wykorzystywane do zasilania różnych urządzeń użytku domowego – AGD i RTV oraz innych. Pojedynczy moduł fotowoltaiczny zbudowany jest z ogniw krzemowych połączonych ze sobą szeregowo. Każdy z nich daje napięcie zaledwie ok. 0,5 V. Natomiast skumulowane ze sobą potrafią wytworzyć taką ilość prądu, aby sprostać zapotrzebowaniu każdego domu lub innego budynku. Ogniwa fotowoltaiczne laminowane są przezroczystą folią, która umożliwia im pozostanie w próżni. Moduł umiejscawiany jest za hartowanym szkłem, które redukuje ilość odbijanego promieniowania słonecznego, tym samym przyczyniając się do redukcji strat energii. Urządzenie wyposażone jest także w elementy stabilizujące, umożliwiające łączenie ich w szeregi, chroniące panele przed przegrzewaniem się oraz niedopuszczające do zbyt dużego obniżenia ilości wytwarzanej energii.

Co zawiera zestaw fotowoltaiczny?

Panele fotowoltaiczne wchodzą w skład zestawu fotowoltaicznego (inaczej: instalacji fotowoltaicznej). Składa się ona z:

  • modułów fotowoltaicznych – składających się z połączonych ze sobą szeregowo krzemowych ogniw fotowoltaicznych. Moduły fotowoltaiczne zmieniają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną w postaci prądu stałego DC,
  • inwerter (falownik) – zamienia prąd stały DC na energię elektryczną w postaci prądu przemiennego AC. To urządzenie rejestruje także statystyki produkcji energii,
  • system montażowy – konstrukcja pod moduły fotowoltaiczne, okablowanie i zabezpieczenia DC i AC.

Na czym polega działanie paneli fotowoltaicznych?

Działanie paneli fotowoltaicznych zaczyna się w momencie gdy zaczynają docierać do nich promienie słoneczne. Fotony światła trafiają na krzemową płytkę krystaliczną i są pochłaniane przez ten pierwiastek. Powoduje to wybijanie elektronów ze swojej naturalnej pozycji i zmuszanie ich do ruchu, czyli przepływu prądu elektrycznego. Złącze półprzewodnikowe p-n umożliwia połączenie tego procesu z elektronami w istniejącej sieci energetycznej. W ten sposób energia świetlna przekształcana jest w prąd. Ilość wytworzonej energii zależy w dużej mierze od mocy instalacji, kąta nachylenia i zwrócenia paneli oraz intensywności promieniowania.

Jak działają kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne działają dzięki promieniom słonecznym, które padają na tzw. absorber. Stamtąd przekazywane są czynnikowi składającemu się przeważnie z glikolu i wody.  Następnie, roztwór ten oddaje ciepło w postaci ogrzanej wody do zasobnika. Najwydajniejsze są kolektory zwrócone w stronę południa, a ich skuteczność w dużej mierze zależy od pory dnia i roku, ponieważ działają wyłącznie wtedy, gdy świeci na nie słońce. Dlatego w polskim klimacie, działają one najbardziej efektywnie w miesiącach od kwietnia do października, a przez pozostałość roku stanowią jedynie niewielkie wsparcie dla konwencjonalnych źródeł ogrzewania. Przed kupnem i instalacją warto więc zastanowić się, czy ich montaż w konkretnym przypadku jest faktycznie opłacalny.

Rodzaje kolektorów słonecznych

Istnieją różne rodzaje kolektorów słonecznych:

  • płaskie - zawierają przezroczyste poszycie, absorber, wymiennik ciepła i izolacji. Dzielą się na typy cieczowe, gazowe i dwufazowe;
  • płaskie próżniowe - podobne w wyglądzie do powyższego rodzaju, jednak wewnątrz mają próżnię, wpływającą na zminimalizowanie strat ciepła podczas procesu przewodzenia;
  • próżniowo-rurowe - składają się z pojedynczych lub podwójnych rurek ułożonych w rzędzie i zamkniętych próżniowo. Ich wadą jest mniejsza niż powyższych rodzajów odporność na warunki atmosferyczne.

Co wybrać - panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne?

Po pierwsze, panele słoneczne wytwarzają ciepło, a panele fotowoltaiczne - energię elektryczną. Właśnie dlatego, te drugie są bardziej uniwersalne. Poza tym dobrze zaprojektowana i zamontowana instalacja fotowoltaiczna może pokryć całe roczne zapotrzebowanie na prąd. Niewykorzystywana na bieżąco energia elektryczna jest natomiast magazynowana w zakładzie energetycznym. Umożliwia to wykorzystanie jej w czasie mniejszego nasłonecznienia. Panele fotowoltaiczne charakteryzuje też dłuższa żywotność i efektywność niż kolektory słoneczne. Co więcej, istnieje dużo dotacji na inwestycję w tę technologię. Zdecydowanie, rekomendujemy panele fotowoltaiczne jako bardziej opłacalne i korzystne rozwiązanie.

Zadaj pytanie ekspertowi Sunday Polska

Jeśli szukasz szczegółowych informacji dotyczących montażu instalacji fotowoltaicznej, najlepiej jeśli skonsultujesz się w tej sprawie z ekspertem Sunday Polska – zadzwoń lub napisz, nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania – szczegóły znajdziesz na stronie https://sundaypolska.pl/

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)