Dzisiaj jest: 4.8.2021, imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego

Najczęstsze problemy eksploatacyjne elektrowni wiatrowych

Dodano: 5 miesięcy temu Czytane: 549 Autor:
Redakcja poleca!

Eksploatacja elektrowni wiatrowych może prowadzić do licznych uszkodzeń ich elementów. Dotyczy to zwłaszcza części ruchomych, które stosunkowo łatwo ulegają urazom mechanicznym oraz różnym awariom.

Najczęstsze problemy eksploatacyjne elektrowni wiatrowych
Wydatki związane z serwisowaniem turbin wiatrowych stanowią znaczą część wszystkich kosztów, jakie niesie za sobą generowanie energii elektrycznej w oparciu o energetykę wiatrową. Z tego względu kluczowe znaczenie ma szybka reakcja na uszkodzenia, których naprawą powinien się zająć serwis turbin wiatrowych.

Uszkodzenia materiałowe elektrowni wiatrowych

Turbiny wiatrowe są bardzo skomplikowanymi urządzeniami mechanicznymi, które wymagają umiejętnej obsługi technicznej oraz regularnej kontroli. W ten sposób zwiększyć można ich produktywność, a także ograniczyć wydatki związane z uszkodzeniami. Duży postęp technologiczny sprawił, że ryzyko występowania pojedynczych awarii w elektrowniach wiatrowych uległo znaczącemu zmniejszeniu. Niestety, sam wzrost liczby turbin przełożył się na zwiększenie ilości problemów technicznych. Dotyczy to chociażby awarii klasyfikowanych jako uszkodzenia materiałowe, czyli powstałych na skutek niedostatecznego dozoru, zaniedbań w konwersacji czy uderzeń piorunów w elementy siłowni. Sposobem na skuteczne zapobieganie takim problemom mogą być profesjonalne inspekcje elektrowni wiatrowych, w których wykorzystywane są nowoczesne techniki alpinistyczne.
 

turbiny wiatrowe - farma

Uszkodzenia przekładni głównej

W turbinie o typowej konstrukcji, na awarie mocno narażone są koła zębate, sprzęgła, wały, łożyska oraz inne elementy przekładni głównej z generatorem. Problemy najczęściej występują na skutek zmiennych i cyklicznych obciążeń, które wynikają ze specyfiki pracy w turbinie. Ich impulsowy charakter prowadzi do powstawania tzw. uszkodzeń zmęczeniowych, a także ujawniania różnych wad konstrukcyjnych. Uszkodzeniom ulegają także mechanizmy nastawiania kąta oraz sama wieża turbiny, ze względu na specyficzne łączenie oraz posadowienie na fundamencie. Elementy te muszą być utrzymane w dobrym stanie technicznym przez serwis elektrowni wiatrowych, ponieważ ich awarie zwiększają ryzyko zachwiania stabilności konstrukcji. W praktyce mogą doprowadzić nawet do przerw w eksploatacji elektrowni, co generuje dodatkowe straty. Regularne inspekcje przekładni w turbinach chronią przed awariami, a tym samym przedłużają ich żywotność.

Występowanie drgań i wibracji

W warunkach elektrowni wiatrowej występują różne zjawiska, które mogą prowadzić do nieprzewidywalnych uszkodzeń. Dotyczy to zwłaszcza drgań i wibracji, które wpływają negatywnie na stan łopat. Nie bez znaczenia pozostają powstałe odkształcenia, niekorzystnie oddziałujące m.in. na stan połączeń śrubowych oraz wieży. Wszelkie anomalie powinny być odpowiednio wcześnie wykrywane, a następnie raportowane w centrum diagnostycznym. Na podstawie analizy technik serwisu turbin wiatrowych podejmuje decyzję o reakcji na rozpoznaną usterkę, która często występuje na dużej wysokości. W takich naprawach szerokie zastosowanie znajduje alpinistyka przemysłowa, w której specjalizuje się firma Teton. Doświadczony serwisant turbin wiatrowych jest w stanie efektywnie wykorzystać dostęp linowy oraz inne nowoczesne metody.
 

serwis turbin wiatrowych

Awarie elementów wirujących

W elektrowniach wiatrowych bardzo często uszkodzeniom ulegają również elementy wirujące i łopaty, zwykle na skutek zmęczenia materiału, długotrwałego obciążenia czy nieprawidłowego wykonania. Komponenty te odpowiadają za przenoszenie energii wiatru na ruch obrotowy wirnika, a ich awarie są niestety dostrzegane za późno. Duże gabaryty tych komponentów oraz podatność na niekorzystne oddziaływania mechaniczne i środowiskowe sprawiają, że wymagają one szczególnego nadzoru. Nawet stosunkowo niewielkie uszkodzenia krytycznych miejsc mogą doprowadzić do poważnych zniszczeń, zwłaszcza przy samej piaście lub krawędziach natarcia. Profesjonalny serwis łopat turbin wiatrowych może uchronić przed sytuacją, w której wyeksploatowane elementy oderwą się od wirnika i po przemieszczeniu na odległość kilkuset metrów wbiją w ścianę lub dach budynku.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)