Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Czy panele słoneczne do grzania wody są wydajne?

Dodano: 7 miesięcy temu Czytane: 781 Autor:
Redakcja poleca!

O zaletach odnawialnych źródeł energii mówi się od kilku lat. Jest to spowodowane między innymi kwestiami środowiskowymi, które nabrały w ostatnim czasie ogromnego znaczenia.

Czy panele słoneczne do grzania wody są wydajne?
Likwiduje się piece węglowe, a także nakłania właścicieli nieruchomości do inwestowania np. w ekologiczne ogrzewanie. Jedną z form dbania o środowisko, a przy okazji o własny portfel, są panele słoneczne, służące do produkcji ciepłej wody użytkowej. Czy warto inwestować w tego typu rozwiązania?

Produkcja ciepłej wody użytkowej, a ogrzewanie budynku

Panele przeznaczone do produkcji ciepłej wody użytkowej często mylone są z instalacjami fotowoltaicznymi, wykorzystywanymi do ogrzewania budynków. Pierwsze z wymienionych rozwiązań zbudowane jest jedynie z 2 elementów, czyli paneli słonecznych oraz przetwornic. Pozyskana ze słońca energia przetwarzana jest na prąd, a następnie przekazywana do urządzeń np. do bojlerów, zainstalowanych w domu.

To duża oszczędność, przede wszystkim w miejscach, w których stosowany jest tradycyjny sposób produkcji ciepłej wody użytkowej, czyli termy bądź innego rodzaju przepływowe ogrzewacze, zasilane prądem. Aby sprawdzić wydajność przyszłej instalacji, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy oszacują czy nakłady na fotowoltaikę w konkretnej lokalizacji są opłacalne. W sfinansowaniu kosztów ekspertyzy pomocna będzie pożyczka gotówkowa.
 

Koszty paneli

Częstym argumentem, podnoszonym przez przeciwników paneli fotowoltaicznych, są koszty wykonania instalacji. Inwestycja w istocie nie należy do najtańszych, jeśli jednak w perspektywie ma przynieść znaczne oszczędności w domowym budżecie, będzie opłacalna. Trudno jednoznacznie wskazać dokładny koszt zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych, ponieważ ich parametry będą różnić się w zależności od lokalizacji oraz zapotrzebowania energetycznego konkretnego budynku.

Mówiąc o kosztach, należy także wspomnieć, że tego rodzaju instalacje traktowane są priorytetowo. Zarówno na szczeblu samorządowym, jak i centralnym, można znaleźć wiele programów, oferujących dofinansowanie do inwestycji w fotowoltaikę. Kwota pozyskana w ten sposób nie pokryje w 100% ceny paneli, ale z pomocą przychodzi pożyczka gotówkowa, z której można dopłacić różnicę w cenie.
 

Czy to się opłaca?

Podobnie jak z ceną, nie można jednoznacznie określić, czy w każdym miejscu inwestycja w panele fotowoltaiczne będzie opłacalna. Dużo zależy od położenia geograficznego budynku. Chodzi m. in. o ilość dni słonecznych w ciągu roku. Bardzo często rozwiązania te spotkać można w miejscowościach górskich, gdzie doskonale sprawdzają się zarówno w budynkach prywatnych, jak i w pensjonatach i hotelach.
 

Decyzję o instalacji fotowoltaicznej należy, więc podjąć dopiero po gruntownej analizie indywidualnych warunków. Na podstawie prostego bilansu, pozwalającego wyliczyć koszt inwestycji oraz prognozowane oszczędności, można wskazać bardzo precyzyjnie, czy panele warto instalować, czy też lepszym rozwiązaniem będzie poszukanie innych sposobów na produkcję ciepłej wody użytkowej.

Fotowoltaika stała się dziś jednym z priorytetów w walce o ochronę środowiska. Wiele osób decyduje się na to rozwiązanie, szukając także oszczędności w kosztach eksploatacyjnych budynku. Jeśli i wy zastanawiacie się, w jaki sposób ograniczyć wydatki, rozważcie instalację paneli słonecznych, które pomoże wam sfinansować pożyczka gotówkowa.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)