Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Dofinansowania na fotowoltaikę dla firm – ile można zyskać w 2021?

Dodano: 7 miesięcy temu Czytane: 1331 Autor:
Redakcja poleca!

Blisko 226 000 złożonych wniosków o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych w ramach programu Mój Prąd dowodzi, że popularność instalacji PV w Polsce nie maleje, a z roku na rok rośnie.

Dofinansowania na fotowoltaikę dla firm – ile można zyskać w 2021?
Z możliwości uzyskania atrakcyjnego dofinansowania kosztów inwestycji w zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej korzysta coraz więcej inwestorów prywatnych oraz firm. Ile można dostać na fotowoltaikę w 2021 roku? Odpowiedzi na najważniejsze pytania prezentujemy w naszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Dofinansowanie na OZE

Zbyt mały udział Odnawialnych Źródeł Energii w Polsce kłóci się z wytycznymi nadanymi przez Unię Europejską. Aby sprostać wymaganiom dyrektyw unijnych, inwestorzy korzystać mogą z dostępu do różnorodnych programów częściowo refundujących ponoszone koszty inwestycyjne.

Absolutny prym wśród tych programów wiedzie program Mój Prąd, w ramach którego od 30 sierpnia 2019 roku do 6 grudnia 2020 roku przyznano dofinansowanie fotowoltaiki w łącznej kwocie przekraczającej 1 miliard 100 milionów złotych. Głównym założeniem tego programu była możliwość otrzymania do 50% zwrotu całkowitych kosztów inwestycyjnych związanych z zakupem i montażem instalacji PV. Co najważniejsze – beneficjenci otrzymywali do 5000 zł bezzwrotnego dofinansowania.

Ile wynosi zaś pula środków dotacji dostępnych w 2021 roku? Okazuje się, że jest niemała. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje przeznaczyć na dotacje na fotowoltaikę około 5 mld złotych.

Dofinansowanie fotowoltaiki 2021 – dostępne programy

Czy z programów oferujących dofinansowanie kosztów inwestycyjnych na fotowoltaikę dostępny jest wyłącznie program Mój Prąd? Okazuje się, że lista opcji umożliwiających otrzymanie korzystnego dofinansowania na instalację PV jest dużo dłuższa. Inwestorzy prywatni mogą skorzystać np. z ulgi termomodernizacyjnej, która istnieje od 1 stycznia 2019 roku. Ulga ta przysługuje właścicielom lub współwłaścicielom jednorodzinnych budynków mieszkalnych, a wysokość ulgi nie może przekroczyć 18% z inwestycji wynoszącej maksymalnie 53 000 zł dla jednego podatnika.

Na jakie dofinansowanie fotowoltaiki 2021 mogą liczyć zaś właściciele firm? Przedsiębiorcy mogą skorzystać z II naboru do programu Energia Plus, który zakłada możliwość uzyskania pożyczki do wysokości 85% kosztów kwalifikowanych. Istnieje też możliwość otrzymania dotacji w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych – ta przysługuje przedsiębiorstwom wykorzystującym technologię ORC. Wnioski w ramach tego programu można składać elektronicznie z wykorzystaniem Generatora Wniosków o Dofinansowanie, a termin składania dokumentów upływa 17 grudnia 2021 roku.

Środki dostępne w ramach programu Energia Plus mogą jednak skończyć się wcześniej – warto mieć to na uwadze, starając się otrzymać dotację na zakup fotowoltaiki dla firm. Dodatkowo warto podkreślić, że założeniem tego programu było wsparcie finansowe kierowane do właścicieli małych i średnich firm. Aby uniknąć wszelkich wątpliwości, najlepiej jest od razu udać się do branżowych fachowców, którzy specjalizują się w instalacjach fotowoltaicznych dla firm, takich jak N Energia (https://n-energia.pl/oferta/dla-firmy/). Tym sposobem, zyskamy pewność w kontekście tego, do jakich dofinansowań kwalifikuje się nasze przedsiębiorstwo. 

Pożyczka dla firm

Czy firmy w 2021 roku mogą skorzystać z dofinansowania na fotowoltaikę w formie pożyczki? Jak najbardziej! Pożyczka dostępna jest zazwyczaj w dwóch wariantach.

  1. Pierwszym będzie możliwość uzyskania pożyczki z oprocentowaniem preferencyjnym – WIBOR 3M + 50 pb, nie mniejszym jednak niż 1,5% w skali roku, z opcją umorzenia do 10% wypłaconej kwoty. Wartość maksymalna wynosi w tym przypadku 1 mln zł.
  2. Drugą opcją dotacji jest otrzymanie pożyczki na warunkach rynkowych. Wówczas pożyczka nie będzie formą pomocy publicznej, a jej oprocentowanie będzie ustalane zgodnie z poziomem stopy referencyjnej, z uwzględnieniem zasad KE.

Warto zaznaczyć, że w obu wspomnianych przypadkach pożyczka udzielana jest maksymalnie na 15 lat, z opcją 12-miesięcznej karencji w spłacie rat. Na jakie wsparcie w ramach takich pożyczek mogą liczyć właściciele firm w 2021 roku? Mowa o dotacji finansowej w kwocie od 500 000 zł do nawet 300 mln złotych.

Biznesmax dla przedsiębiorstw

Ciekawą formą dofinansowania fotowoltaiki dla firm w 2021 roku jest też gwarancja Biznesmax, udzielana przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Brzmi interesująco? Na czym polega istota tejże gwarancji? To nic innego, jak bezpłatna promesa spłaty kredytu, dedykowana mikro, małym oraz średnim firmom. Biznesmax to gwarancja udzielana do 80% kwoty kredytu, przy czym maksymalna kwota gwarancji nie może wynieść więcej, niż 2,5 mln euro.

Wsparcie w ramach tej gwarancji udzielane jest maksymalnie na 20 lat. Ze wsparcia skorzystają ci kredytobiorcy, którzy nie będą w stanie uregulować zobowiązania finansowego z własnych środków. Wówczas zrobi to za nich gwarant, jednak kwotę gwarancji będzie trzeba prędzej czy później spłacić. Finalnie Bank Gospodarstwa Krajowego otrzyma tę kwotę powiększoną o wartość odsetek.

Dodatkowo warto wiedzieć, że kredyty objęte gwarancją Biznesmax, wykorzystane zgodnie z założeniami planu inwestycyjnego, otrzymają dopłatę w wysokości 5% wypłaconego kapitału kredytowego. Ten przysługuje za każdy rok kredytowania objętego dofinansowaniem.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)