Dzisiaj jest: 16.5.2021, imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie z rynku pierwotnego?

Dodano: 3 miesiące temu Czytane: 333 Autor:
Redakcja poleca!

Kupno mieszkania to dla wielu jedna z największych inwestycji w ich życiu.

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie z rynku pierwotnego?
Niezależnie od tego, czy kupujesz je dla siebie, czy z przeznaczeniem na wynajem, musisz poświęcić dużo czasu na odpowiednią analizę rynku nieruchomości. To duża inwestycja, która powinna być dobrze przemyślana. Ważny jest nie tylko wybór odpowiedniej lokalizacji, preferowanego metrażu, standardu wykończenia czy sposobu sfinansowania nieruchomości. Istotne jest również zebranie informacji o deweloperze oraz budynku, w którym chcemy kupić mieszkanie. Chcesz dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie z rynku pierwotnego? O czym należy pamiętać i na co uważać?

Mieszkanie od dewelopera – lokalizacja

Bardzo ważna jest lokalizacja nieruchomości. Zanim zdecydujemy się na zakup swojego wymarzonego mieszkania, należy zastanowić się nad tym, czy lokalizacja będzie nam odpowiadała i czy jest dopasowana do naszego stylu życia.

Przed zakupem mieszkania należy sprawdzić:

  • czy dzielnica, w której znajduje się mieszkanie, jest bezpieczna i spełnia nasze oczekiwania,
  • czy w pobliżu znajdują się tereny zielone,
  • odległości od najbliższych warzywniaków, supermarketów oraz innych istotnych dla Ciebie punktów,
  • jak wygląda dojazd do regularnie odwiedzanych przez Ciebie punktów

Jeżeli kupujesz mieszkanie na wynajem, warto postawić również na atrakcyjną lokalizację. Dobrze sprawdzają się mieszkania w centrum, w pobliżu istotnych węzłów komunikacyjnych lub uczelni wyższych.

Mieszkanie od dewelopera a umowa – na co zwrócić uwagę?

Bardzo ważne jest dokładne przeanalizowanie umowy, którą daje nam do podpisu deweloper. Początkowo jest to umowa rezerwacyjna, a w kolejnym etapie transakcji umowa deweloperska. W umowie deweloperskiej  muszą  być zawarte  wszystkie istotne informacje dot. metrażu i standardu technicznego przyszłego mieszkania.

Na jakim etapie budowy kupić mieszkanie od dewelopera?

Ogłoszenia o sprzedaży mieszkań od deweloperów pojawiają się często jeszcze w trakcie budowy całego budynku. Jedną z najważniejszych kwestii jest termin zakończenia budowy i odebrania kluczy do nieruchomości. Znając takie terminy, masz okazję odpowiednio się przygotować i zaplanować wykończenie mieszkania oraz plan przeprowadzki.

Najbezpieczniej jest zakupić nieruchomość, która fizycznie już istnieje i można ją obejrzeć. Zdarzają się bowiem nieuczciwi deweloperzy.  Może na przykład okazać się, że inwestor jest niewypłacalny lub rozwiąże on firmę przed przekazaniem lokalu. W takiej sytuacji pojawiają się problemy i może okazać się, że będziemy długo czekać na odzyskanie swoich pieniędzy.

Z drugiej strony mieszkanie na wczesnym etapie budowy lub nawet przed rozpoczęciem prac, może kosztować znacznie mniej. Deweloperzy często podnoszą cenę gotowych mieszkań. Z tego względu warto zebrać jak najwięcej informacji o wybranym deweloperze. Przed zakupem nieruchomości zapytaj również o wszelkie regularne opłaty, które wiążą się na przykład z ogrzewaniem budynku. Warto w takiej sytuacji zapytać na przykład o świadectwo energetyczne nieruchomości. Taki dokument opisuje jakość budynku lub mieszkania pod kątem zużycia energii. Świadectwa energetyczne Efektywniej.pl to rzetelne dokumenty wykonane przez profesjonalistów.

Mieszkanie od dewelopera – podsumowanie

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego to bardzo duża inwestycja, dlatego trzeba odpowiednio się do niej przygotować. Warto zebrać wszelkie informacje o deweloperze, lokalizacji nieruchomości, a także dokładnie przeczytać i przeanalizować umowę, którą dostaniemy do podpisania. Odpowiednie przygotowanie do zakupu inwestycji pomoże nam uniknąć wielu ewentualnych problemów i nieprzyjemności.

Źródło: źródło zdjęcia: freepik.com
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)