Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Energia ze słońca bez końca, czyli sposób na oszczędności z fotowoltaiki

Dodano: 8 miesięcy temu Czytane: 633 Autor:
Redakcja poleca!

Czy można mieć darmowy prąd? Gdy rachunki za energię elektryczną drastycznie rosną, wiele osób szuka skutecznych sposobów na ich zmniejszenie. Odpowiedzią na ich potrzeby jest instalacja fotowoltaiki.

Energia ze słońca bez końca, czyli sposób na oszczędności z fotowoltaiki
Jak działa i kiedy warto pomyśleć o jej montażu?

Czym jest fotowoltaika?

Panele słoneczne spotykane są coraz częściej w polskim krajobrazie. Nic w tym dziwnego, gdyż dzięki nim można sporo zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. Ważnym aspektem fotowoltaiki jest także to, że stanowi ona całkowicie ekologiczny sposób na uzyskanie energii odnawialnej. Instalacja fotowoltaiki składa się z paneli słonecznych, inwertera, okablowania, liczników prądu oraz systemu montażowego. Panele słoneczne to ogniwa, które odbierają promienie słoneczne i zamieniają je w prąd stały. Inwerter przemienia go w prąd zmienny. Podłączona do sieci energetycznej fotowoltaika pozwala na gromadzenie nadmiaru wyprodukowanej energii na specjalnym koncie inwestora. Dzięki temu w czasie niższej produkcji nie musi on martwić się zużyciem prądu. Fotowoltaika może być także systemem niezależnym, jednak w takim przypadku konieczne jest magazynowanie wytworzonego prądu.

Zalety posiadania paneli słonecznych

Panele słoneczne pracują nawet wtedy, gdy nasłonecznienie jest słabe. Zamontowany system produkuje prąd nawet przez 50 lat, niewiele tracąc ze swej wydajności. Wystarczy co kilka lat przeprowadzić przegląd techniczny. Inwestycja będzie zatem niejednokrotnie służyć kolejnym pokoleniom. O trwałości systemu świadczą między innymi długoletnie gwarancje udzielane przez przedsiębiorstwa. Firma www.tsenergy.com.pl udziela nawet 25 lat gwarancji na te długowieczne urządzenia. System jest cichy i nie generuje hałasu. Do produkcji prądu nie są potrzebne surowce kopalne, zatem nie ma w tym przypadku emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jest to więc doskonały sposób na energię do ogrzewania domów. Instalacja fotowoltaiki podnosi wartość każdej nieruchomości, gdyż dla nabywcy zmniejszone rachunki za prąd będą ogromnym atutem.

Czy instalacja fotowoltaiki się opłaca?

Cena fotowoltaiki dla wielu gospodarstw domowych stanowi trudną do przekroczenia barierę. Dobra wiadomość jest taka, że można skorzystać z dofinansowania dostępnego w programach ogólnokrajowych oraz samorządowych. Dzięki dotacji koszt założenia instalacji fotowoltaicznej znacznie maleje. Szybciej także następuje zwrot inwestycji – może to nastąpić nawet po upływie trzech lat. Bez dotacji czas zwrotu inwestycji wydłuża się do około 10 lat. Krok ten jest jednak opłacalny, ponieważ odpowiednio dobrane panele słoneczne pozwalają na całkowitą redukcję rachunków za energię elektryczną, nawet przy zwiększeniu zapotrzebowania na prąd. Dzięki fotowoltaice wiele budynków przechodzi z ogrzewania węglowego na elektryczne. Ma to znaczenie nie tylko dla środowiska, ale także znacznie zwiększa komfort mieszkańców. Oszczędzają oni na rachunkach i nie muszą zajmować się paleniem w piecach, ich czyszczeniem oraz składowaniem odpadów. Ponadto korzystanie z instalacji fotowoltaicznej nie zanieczyszcza atmosfery.

Panele słoneczne to szansa na zwiększenie komfortu przy równoczesnym obniżeniu rachunków za energię elektryczną. Fotowoltaika doskonale wpisuje się w ekologiczne trendy i dbanie o środowisko. Z pewnością warto więc rozważyć taką inwestycję we własnym domu.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)