Dzisiaj jest: 22.9.2021, imieniny: Maury, Milany, Tomasza

Systemy kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła, czyli norma PN-EN 12101-6:2007

Dodano: 8 miesięcy temu Czytane: 462 Autor:
Redakcja poleca!

Najczęściej spotykanym systemem służącym zapobieganiu zadymienia jest system podwyższonego różnicowania ciśnień, czyli inaczej nadciśnieniowy system zapobiegania zadymieniu.

Systemy kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła, czyli norma PN-EN 12101-6:2007
Wymagania stawiane instalacji tego typu systemu zawarte zostały w normie PN-EN 12101-6:2007. Jakie przepisy się w niej znajdują? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Projektowanie nadciśnieniowych systemów oddymiania 

Pierwszym krokiem przy projektowaniu systemu podwyższonego różnicowania ciśnień jest dobór właściwej klasy systemu na podstawie przeznaczenia obiektu oraz przyjętego scenariusza ewakuacji. Następnie konieczne jest określenie między innymi poziomu szczelności przestrzeni chronionych nadciśnieniem oraz wielkości punktu odbioru dymu i powietrza. Ponadto norma PN-EN 12101-6:2007 zawiera również kilka podstawowych wymagań funkcjonalnych. Są to między innymi: 

  • Wytworzenie i utrzymanie stabilnego nadciśnienia w trzonie klatki schodowej w stosunku do przestrzeni otaczającej. Powinno ono wynosić między 30 a 80 Pa. Dopuszczalna wartość nadciśnienia zależna jest od klasy przyjętego systemu. Zazwyczaj wynosi ona 50 Pa. 
  • Utrzymanie nadciśnienia, które umożliwi ewakuującym się ludziom otwarcie drzwi (nie powinno ono przekraczać 100 N, czyli wartości siły potrzebnej do otwarcia drzwi). 
  • Ochrona klatki schodowej podczas przeprowadzania ewakuacji i akcji ratowniczej. W tym celu konieczne jest utrzymanie określonej doświadczalnie prędkości przepływu powietrza, która powinna wynosić od 1 do 2 m/s. 

W normie PN-EN 12101-6:2007 określone zostały również wszelkie procedury sprawdzania opisywanych systemów. Istnieje bowiem obowiązek dokonywania okresowych przeglądów systemów różnicowania ciśnienia. Wszystko to ze względu na zmieniające się poziomy szczelności budynku. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://www.promat.com/pl-pl/.  

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)