Dzisiaj jest: 28.2.2021, imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany

Czy fotowoltaika w 2021 będzie się opłacać?

Dodano: miesiąc temu Czytane: 384 Autor:
Redakcja poleca!

Fotowoltaika z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze względu na możliwość zminimalizowania kosztów za energię elektryczną. Czy w 2021 roku również będzie się opłacać?

Czy fotowoltaika w 2021 będzie się opłacać?
Co wpływa na jej opłacalność i czy od nowego roku nastąpiły jakieś zmiany? Odpowiadamy!

Dofinansowania do fotowoltaiki w 2021

Ogromne zainteresowanie inwestycją w fotowoltaikę miało swój początek w Polsce dzięki rządowym programom takim jak Mój Prąd. Właśnie dzięki niemu dziesiątki tysięcy zainteresowanych uzyskało dofinansowanie do inwestycji, obejmującą zakup i montaż fotowoltaiki na dachach swoich domów. Pula pieniędzy błyskawicznie się rozeszła, jednak program ma kontynuować swoją działalność w najbliższych miesiącach i wypłacać kolejne dotacje. Warto śledzić informacje odnośnie nowego terminu składania elektronicznych wniosków o dotacje.
 

Kiedy fotowoltaika się opłaca?

Fotowoltaika dla firm

Warto wspomnieć o tym, że działają również programy takie jak Energia Plus, które umożliwiające wsparcie inwestycji w fotowoltaikę dla firm. To z pewnością ogromna szansa na zmniejszenie niekorzystnego wpływu przedsiębiorstw na środowisko, a także możliwość zaoszczędzenia na rachunkach za prąd. Nowelizacja ustawy OZE umożliwiła przedsiębiorcom korzystania z systemu opustów na takiej samej zasadzie co osoby fizyczne i produkować energię na własne potrzeby. Więcej informacji odnośnie fotowoltaiki dla firm znajduje się na stronie: https://sunergo.pl/fotowoltaika-dla-firm/.
 

Fotowoltaiak budynek biuro

Audyt fotowoltaiczny

Aby dowiedzieć się, czy fotowoltaika będzie dla nas opłacalna, niezbędne jest przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego, dzięki któremu dowiemy się czy w stosunku do płaconych do tej pory rachunków za prąd będziemy w stanie zaoszczędzić. Audyt pozwala określić moc i wielkość instalacji, odpowiadającej naszemu zapotrzebowaniu energetycznemu, oraz określić dokładne koszty związane z inwestycją. Przy okazji audytu dowiemy się, czy nasza lokalizacja spełnia warunki potrzebne do tego, aby fotowoltaika mogła optymalnie działać na dachu naszego budynku. 
 

Instalacje fotowoltaiczne SunErgo

Nadwyżki energii odsyłane do sieci energetycznej

Jako właściciele własnej instalacji fotowoltaicznej stajemy się prosumentami, czyli produkujemy energię na własne potrzeby. Mamy możliwość odsyłania nadwyżek wyprodukowanej przez naszą instalację energii do sieci energetycznej, z której za niewielką dopłatą będziemy mogli w ciągu roku ją pobierać. Możemy także odsprzedawać nadwyżki energii, mając jednocześnie stałe źródło prądu. 

Co wpływa na opłacalność fotowoltaiki?

Ceny za prąd rokrocznie się zmieniają. Od początku 2021 roku weszła w życie opłata mocowa, której wprowadzenie ma na celu finansowanie utrzymania rezerw energii przez elektrownie węglowe, co ma wpłynąć na utrzymanie bezpieczeństwa stałych dostaw prądu. Właściciele sprawnie działających instalacji fotowoltaicznych, które całkowicie pokrywają zapotrzebowanie na energię elektryczną i nie pobierają dodatkowej energii z sieci unikną opłaty mocowej. 
 

Na opłacalność inwestycji w fotowoltaikę wpływa w znacznym stopniu jakość usług firmy fotowoltaicznej oraz instalowanych komponentów. Dobrej jakości panele mają wieloletnią gwarancję i są praktycznie bezawaryjne, co podnosi wartość budynku. Wszystko będzie też zależeć od dofinansowania, z jakiego skorzystamy.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)