Dzisiaj jest: 5.12.2021, imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Czy można na każdym dachu zainstalować fotowoltaikę?

Dodano: rok temu Czytane: 1158 Autor:
Redakcja poleca!

Rosnąca w lawinowym tempie liczba instalacji fotowoltaicznych montowanych na polskich domach to najlepszy dowód na to, że mieszkańcy naszego kraju uważają inwestycję w fotowoltaikę za opłacalną.

Czy można na każdym dachu zainstalować fotowoltaikę?
Ponieważ jednak systemy PV zazwyczaj montuje się na dachach, zrozumiałe jest, że wielu Polaków zastanawia się, czy da się zamontować mikroelektrownię słoneczną na ich dachu. O to, na co zwrócić uwagę przed decyzją o montażu instalacji fotowoltaicznej oraz jakie warunki powinien spełniać dach nadający się pod fotowoltaikę, zapytaliśmy ekspertów z polskiej firmy Vosti, która jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się firm fotowoltaicznych w kraju.

Konstrukcja i usytuowanie dachu

Jedną z podstawowych kwestii jest to, jaka ilość promieniowania słonecznego dociera do połaci dachowej, ponieważ od tego zależy wydajność instalacji fotowoltaicznej. W naszej szerokości geograficznej idealny dla fotowoltaiki dach powinien mieć nachylenie w przedziale 30-40 stopni i być skierowany na południe. Dodatkowo powinien mieć możliwie jak najprostszą konstrukcję, bez nadbudówek, dużych kominów czy innych wystających elementów.

Instalacja fotowoltaiczna może też pracować z wysoką efektywnością na dachach usytuowanych w linii wschód-zachód. Warto pamiętać, że w Polsce moduły PV nie powinny być nigdy montowane na połaciach dachu skierowanych na północ, ponieważ nie będą produkować energii elektrycznej ze względu na zbyt słabe nasłonecznienie!

Rodzaj dachu

Specjaliści Vosti podkreślają, że systemy fotowoltaiczne można montować niemal na każdym rodzaju dachu, o ile jego położenie względem Słońca zapewnia wystarczający poziom nasłonecznienia w ciągu dnia. Nie znaczy to, oczywiście, że w każdym przypadku montaż instalacji fotowoltaicznej będzie równie łatwy, ponieważ w zależności od rodzaju dachu mogą być potrzebne dodatkowe elementy, by zapewnić wystarczającą wydajność mikroelektrowni słonecznej.

Dach płaski

Fotowoltaika na płaskim dachu najczęściej wymaga zastosowania dodatkowej konstrukcji wsporczej, dzięki której zamontowane panele fotowoltaiczne będą ustawione pod optymalnym kątem. Specjaliści z firmy Vosti zwracają również uwagę na to, że konkretny typ i sposób posadowienia konstrukcji wsporczej na płaskim dachu jest uzależniony od warunków i konstrukcji dachu. Dla przykładu na dachach z płyty żelbetowej można bez problemu zakotwić konstrukcję wsporczą w dachu, podczas gdy na dachach mniej solidnych lepiej sprawdzają się systemy aerodynamiczne lub dociążane betonowymi blokami.

Dach skośny

W przypadku skośnych dachów, które w naszym kraju są niezwykle popularne, kluczowe znaczenie ma kąt nachylenia danej połaci dachowej. Wynika to stąd, że na tego rodzaju dachach nigdy nie instaluje się żadnych dodatkowych konstrukcji, które miałyby zmienić kat nachylenia paneli fotowoltaicznych – ze względów bezpieczeństwa zawsze montuje się je zgodnie z kątem nachylenia dachu. W sytuacji, gdy oznacza to obniżenie efektywności produkcji prądu przez instalację PV, można zastosować optymalizatory mocy, które pozwolą uzyskać niezbędną moc.

Dach kopertowy

Zapytani o to, jak sprawdza się fotowoltaika na dachu kopertowym, eksperci Vosti mówią wprost, że dachy tego rodzaju mogą stanowić pewne wyzwanie, ale jedynie pod względem właściwego zaprojektowania całej instalacji fotowoltaicznej tak, by działała z możliwie największą wydajnością. Ponieważ każda połać jest skierowana w inną stronę świata i ma inny kąt nachylenia w stosunku do kąta padania promieni słonecznych, instalacje PV na dachach kopertowych są zwykle wyposażone w urządzenia niwelujące ten problem.

Ilość dostępnej powierzchni

Nie można zapominać o tym, że choć z roku na rok ogniwa fotowoltaiczne mają coraz większą moc, to nadal wymagają na dachu sporej ilości miejsca. Najlepiej sprawdzają się dachy duże, równe i pozbawione okien oraz wystających elementów, ponieważ nawet na względnie nieduży system fotowoltaiczny potrzeba od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów kwadratowych powierzchni.

Im wyższa moc instalacji PV, tym większy dach będzie potrzebny, trzeba jednak pamiętać, że nawet na dużym dachu sporym utrudnieniem jest jego nieregularny bądź bardzo skomplikowany kształt. Czasami bardziej opłacalny może okazać się montaż fotowoltaiki na gruncie, jeśli warunki na to pozwalają.

Rodzaj pokrycia dachowego

Panele fotowoltaiczne można montować na niemal każdym pokryciu dachowym stosowanym w Polsce, z kilkoma jedynie wyjątkami. Fotowoltaiki nie montuje się na eternicie, dachach z pokrytych poliwęglanem, pleksą oraz onduliną. W każdym innym przypadku instalacja fotowoltaiczna może zostać zamontowana na dachu przy użyciu odpowiednio dopasowanego systemu mocującego.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachówce wiąże się z koniecznością zdjęcia części pokrycia dachowego i solidnego zamocowania uchwytów do krokwi. Dopiero po tym wykonuje się montaż paneli do profili aluminiowych. 

Należy jednak pamiętać, że niezależnie od rodzaju pokrycia dachowego, nigdy nie należy decydować się na montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu w złym stanie technicznym. Jeżeli montażyści uznają, że dany dach nie spełnia wymagań technicznych, najpierw konieczny jest remont dachu – a jeśli nie wchodzi to w grę, dobrą alternatywą jest posadowienie systemu PV na gruncie.

Więcej informacji na temat możliwości montażu systemów fotowoltaicznych oraz korzyści z zastosowania fotowoltaiki można znaleźć bezpośrednio na stronie internetowej Vosti, do której odwiedzenia zachęcamy. 

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)