Dzisiaj jest: 11.8.2020, imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Fotowoltaika - ile kosztuje?

Dodano: 5 lat temu Czytane: 1788 Autor:
Redakcja poleca!

Fotowoltaika to dziedzina techniki, która zajmuje się wytwarzaniem energii elektrycznej z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu tak zwanego zjawiska fotowoltaicznego.

Fotowoltaika - ile kosztuje?
Choć wciąż charakteryzuje się stosunkowo wysokimi kosztami, staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem zwłaszcza tam, gdzie ekologia ma większe znaczenie niż ekonomia. Poza tym, pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego jest możliwe wszędzie tam, gdzie ono występuje.

Jednym z najbardziej znanych i rozpowszechnionych zastosowań fotowoltaiki są tzw. baterie słoneczne. Choć przy ich użyciu produkcja energii elektrycznej jest wciąż dość kosztowna w porównaniu do tej uzyskanej z paliw kopalnianych, sytuacja w ciągu kilku lat może ulec radykalnej zmianie. Przede wszystkim, fotowoltaika charakteryzuje się zdecydowanym obniżeniem kosztów instalacyjnych w ostatnim okresie.
Dzięki zastosowaniu baterii słonecznych na dachu naszego domu, możemy wytwarzać energię elektryczną praktycznie za darmo, jeśli pominiemy koszty związane z instalacją i zakupem materiałów. 

Aby określić, ile modułów słonecznych powinniśmy zamontować w naszym domu, możemy dokonać odpowiednie obliczenia, które pozwolą nam przybliżyć nasze zapotrzebowanie. Przykładowo, wyobraźmy sobie, że w naszym domu mieszkają 4 osoby. Rocznie zużywa ona pewną ilość energii, potwierdzoną na przykład odpowiednimi rachunkami z zakładu energetycznego. Na tej podstawie możemy dobrać odpowiednią moc szczytową baterii słonecznych oraz ich ograniczenia, które w efekcie przełożą się na sumę wszystkich modułów, jakie musimy zastosować, aby otrzymać taką ilość energii, jaką potrzebujemy.

W przypadku domków jednorodzinnych najczęściej stosuje się panele polikrystaliczne, których moc sięga rzędu 240-260 Wp. Dodatkowym atutem jest to, że charakteryzują się one stosunkowo wysoką sprawnością przy jednocześnie niewygórowanej cenie.

Przy zastosowaniu materiałów fotowoltaicznych o mocy 5 kWp ich koszty orientacyjnie będą przedstawiały się następująco:
  • sama eletrownia, zbudowana z 20 takich modułów o mocy 250 Wp to koszt od 10 do 16 tysięcy złotych;
  • konstrukcje, wykonane z aluminiowych profili na dachu pokrytym ceramicznymi dachówkami lub blachodachówkami to koszt średnio około 4 000 zł, w przypadku dachówki cementowej może być nieco większy;
  • koszt inwentera, umożliwiającego sterowanie instalacją, powinien wynieść maksymalnie do 7000 zł;
  • rozłączniki i bezpieczniki – ok. 200-300 zł;
  • montaż, zajmujący czas pracy do jednego tygodnia, to koszt około 4 500 zł;
  • koszta pracy elektryka – do 400 zł.
Powyższe koszty są jedynie orientacyjne i zależą głównie od jakości materiałów i regionu Polski. Aby otrzymać dokładne wyliczenia, zachęcamy do skorzystania z naszego katalogu firm, w którym odnajdą Państwo firmy zajmujące się instalacjami fotowoltaicznymi

Taka inwestycja, w przypadku korzystnego finansowania, może nam się zwrócić już po 8 latach użytkowania. 
Źródło: flickr.com
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)