Dzisiaj jest: 19.1.2021, imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza

Fotowoltaika na dachu czy może jednak fotowoltaika na gruncie?

Dodano: 3 miesiące temu Czytane: 277 Autor:
Redakcja poleca!

Wybór nie jest prosty. Wiele osób, które rozważają inwestycję w fotowoltaikę, zaprząta sobie głowę tym problemem. Zdecydowali się na panele, bo rozwiązanie, nie da się ukryć, jest kuszące.

Fotowoltaika na dachu czy może jednak fotowoltaika na gruncie?
Ekologiczne, korzystne dla portfela – nie ma się nad czym zastanawiać. A jednak! Okazuje się, że jest! Jak będzie lepiej, fotowoltaika na dachu, czy jednak fotowoltaika na gruncie? Które rozwiązanie ma więcej zalet? Poszukajmy odpowiedzi! Zachęcamy do lektury!

Fotowoltaika – co to jest?

Fotowoltaika pozwala nam na wykorzystywanie możliwości, jakie daje nam promieniowanie słoneczne, uznawane za jedno z odnawialnych źródeł energii! Przy dzisiejszej technologii i wiedzy, jaką posiadamy, jesteśmy w stanie, bez jakiegokolwiek problemu, przetworzyć energię słoneczną na energię elektryczną. Instalacja fotowoltaiczna jest zbudowana z ogniw, które wyłapują promienie słoneczne i przy pomocy podpiętego do nich falownika zamieniają energię słoneczną na tę, którą zasilamy: laptopa, pralkę lub lodówkę. Fotowoltaika dla domu zapewnia nam w dłuższej perspektywie dostęp do całkowicie darmowego prądu. Dodatkowo warto zaznaczyć, jak ekologiczne jest to rozwiązanie. Nie korzystając z usług tradycyjnej, węglowej elektrowni – przyczyniamy się do faktu, że zmniejsza się emisja dwutlenku węgla.
 

Źródło: https://ozeprojekt.pl/fotowoltaika-na-dachu-cze-12


Fotowoltaika na dachu - gdzie montować panele?


Kiedy pomysł korzystania z paneli fotowoltaicznych na terenie naszego gospodarstwa domowego wydaje się nam być coraz bardziej realny, a z planów przechodzimy do czynów, jawi nam się w głowie pytanie: gdzie? Zastanawiamy się: dach czy grunt? Co będzie bardziej opłacalne? Czy fotowoltaika na dachu to jedyne wyjście? Nie! Nad jednym i drugim należy się zastanowić! Przy instalacjach gruntowych wykorzystuje się specjalne do tego przystosowane stelaże, tak by kąt nachylenia wynosił około 30 / 40 stopni i panele były skierowane w stronę południową. Nie da się bez takich stelaży zamontować paneli fotowoltaicznych na gruncie.
 

Źródło: https://ozeprojekt.pl/fotowoltaika-na-gruncie


Co należy wziąć pod uwagę, decydując się na fotowoltaikę na gruncie?

 • Nasłonecznienie terenu. Jest ono ważne i im bardziej nasłonecznione miejsce tym oczywiście lepiej, jednak warto postawić na opcję po prostu optymalną. Zarówno dla fotowoltaiki, jak i dla nas, jako użytkowników domu / działki. Jeśli działka jest mała, a my na środku zamontujemy instalację fotowoltaiczną, nie będzie to dla nas wygodne. W takim układzie może jednak dach? Oba wspomniane rozwiązania mają wady i zalety. W ogólnej ocenie sytuacji należy znaleźć złoty środek, pomiędzy ekspozycją paneli na słońce a naszą wygodą!
   
 • Zacienienie terenu. Oczywiste jest, że nie umieścimy naszych paneli fotowoltaicznych pod drzewami, dlatego odpowiednie nasłonecznienie i niepożądane zacienienie, muszą być brane pod uwagę jednakowo, gdy zastanawiamy się, czy wybrać fotowoltaikę dla domu na dachu, czy gruncie. Jeśli działka jest bardzo nasłoneczniona, a przy domu rośnie wielkie drzewo, które rzuca na nie cień – instalacja dachowa wydaje się całkowicie bezzasadna. Jeśli drzewa są w każdej części działki poza najbliższą okolicą domu- chyba nie musimy sugerować, że fotowoltaika na dachu to jedyna słuszna opcja.
   
 • Estetyka. Niewiele osób rozważa ten aspekt, ale on także jest istotną sprawą. Niektórzy ludzie są bardzo dumni z tego nowoczesnego rozwiązania i podoba im się, że rzuca się w oczy. Inni klienci stawiają na bardziej dyskretne opcje. To zrozumiałe.
   
 • Dach – jego rodzaj i pochylenie. Nie zawsze da się zamontować panele na dachu, więc w takiej sytuacji fotowoltaika na gruncie wydaje się słuszną opcją. I jeśli zastanawiacie się w tym momencie dlaczego – odpowiadamy. Wcale nie chodzi tu o płaski lub spadzisty dach. Na płaskim bez problem zamontujecie panele na wspomnianych już wcześniej wysięgnikach. Ważna będzie tu strona. Jeśli dach pozwala nam jedynie na montaż fotowoltaiki od północy – takie rozwiązanie nie ma sensu!
   
Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)