Dzisiaj jest: 19.1.2021, imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza

Jaka centrala wentylacyjna do biura?

Dodano: 3 miesiące temu Czytane: 253 Autor:
Redakcja poleca!

System wentylacyjny jest ważnym elementem każdego budynku, także budynku biurowego.

Jaka centrala wentylacyjna do biura?
Głównym zadaniem odpowiednio dobranego systemu wentylacyjnego jest dostarczanie świeżego, pozbawionego zanieczyszczeń powietrza, którym będą oddychały osoby znajdujące się w budynku a także ochrona budynku przed niepożądaną wilgocią, która może negatywnie wpływać na jego elementy konstrukcyjne. Mózgiem całego układu wentylacyjnego jest centrala wentylacyjna – jak wybrać najlepszą?
 

Jak działa centrala wentylacyjna?

Główną funkcją centrali wentylacyjnej jest stała wymiana powietrza, a więc dostarczanie świeżego, czystego powietrza pobieranego z zewnątrz i usuwanie zużytego, zanieczyszczonego powietrza z wewnątrz budynku.

Nowoczesne centrale wentylacyjne – rekuperacyjne stosowane w wentylacji mechanicznej, zwłaszcza do domów jednorodzinnych i niewielkich budynków wielorodzinnych umożliwiają odzysk ciepła z wywiewanego „zużytego” powietrza, co pozwala zredukować koszty ogrzewania budynku nawet o 30 procent. Odzyskane w ten sposób ciepło wykorzystuje się do ogrzewania pobieranego z zewnątrz powietrza, dzięki czemu grzejniki w pomieszczeniach nie muszą pracować z pełną mocą.

Dodatkową zaletą central wentylacyjnych jest możliwość ich wyposażenia w wysokiej klasy filtry, które usuwają z powietrza zanieczyszczenia, kurz oraz uczulające pyły. Cały system wentylacyjny w budynku odpowiada za komfort i jakość powietrza oraz zapobiega gromadzeniu się bakterii i grzybów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia osób przebywających w budynku

Jaka zalety powinna posiadać centrala wentylacyjna dla biura?

W przypadku biura, ze względu na wielkość pomieszczeń oraz dużą liczbę osób, zarówno cały system wentylacyjny, jak i centrala wentylacyjna musi być bardzo wydajny i odpowiednio dobrany. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie takiego doboru projektantowi lub profesjonalnemu instalatorowi, a niezbędne wskazówki dotyczące systemów można znaleźć na stronach producentów między innymi na lindab-polska.pl.

Dobrze zaprojektowany system wentylacyjny wraz z centralą wentylacyjną to zmniejszone zapotrzebowanie na energię elektryczną, co przekłada się bezpośrednio na obniżenie kosztów eksploatacji budynku.  Optymalną wydajność pracy całego systemu zapewnia system sterowania, który umożliwia indywidualne ustawienie pożądanych parametrów w zależności od potrzeb i preferencji użytkowników.

Dostosowany do konkretnego budynku system wentylacyjny to zgodne z projektem rozwiązanie, które za pomocą kanałów wentylacyjnych, odpowiednich elementów nawiewnych i wywiewnych dostarcza powietrze dla wszystkich użytkowników budynku.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)