Dzisiaj jest: 5.12.2020, imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Zalety fotowoltaiki dla domu

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 429 Autor:
Redakcja poleca!

Rośnie popularność fotowoltaiki w Polsce. Coraz więcej osób przygotowujących się do budowy domu zastanawia się nad skorzystaniem z odnawialnych źródeł energii (OZE),w tym właśnie z energii słonecznej.

Zalety fotowoltaiki dla domu
Kusi nie tylko potencjalna niezależność od zakładu energetycznego i zmniejszenie rachunków za prąd, ale także dofinansowania, dzięki którym można zredukować koszt montażu.
 

Dodatkowo właściciele systemów fotowoltaicznych mają świadomość, że swoimi ekologicznymi działaniami nie przyczyniają się do zmian klimatycznych. Zalety i wady tego źródła energii wskazują jednoznacznie, że jest to wartościowa inwestycja, na której może skorzystać każde gospodarstwo domowe. Dlaczego Europejczycy tak chętnie korzystają z instalacji fotowoltaicznej?

Czym jest fotowoltaika?

Panele fotowoltaiczne, w dużym uproszczeniu, zamieniają promieniowanie słoneczne na prąd stały, a następnie falownik przekształca go w prąd zmienny. Instaluje się je na dachu lub po prostu obok domu na gruncie. System fotowoltaiczny to nie tylko panele, ale także szereg urządzeń pomocniczych, między innymi falownik, optymalizator czy system zabezpieczeń przeciwporażeniowych. To zaawansowana technologia, udoskonalana na przestrzeni ostatnich lat. Użytkownicy fotowoltaiki najczęściej podłączają się do sieci energetycznej, by w razie potrzeby korzystać z prądu z elektrowni, ale także po to, by oddawać nadwyżkę wytworzonej energii, jeśli nie mają jej jak magazynować.

Realne oszczędności... i potencjalny zysk

Według szacunków BOŚ rocznie za energię elektryczną po instalacji paneli fotwoltaicznych czteroosobowa rodzina zapłaci około 275 złotych. Na potrzeby badania przyjęto, że taka rodzina zużywa rocznie 5000 kWh, a moc zainstalowanego systemu wynosi 5 kWp. Z badań wynika, że taki system pozwoli zaspokoić 90% zapotrzebowania energetycznego. Fotowoltaika zatem generuje większe oszczędności niż te, które może zapewnić nam większość banków w ramach rachunków oszczędnościowych. Jak podaje firma zajmująca się instalacją OZE, FlexiPower Group, koszt inwestycji zwraca się w od pięciu do siedmiu lat, w zależności od zużycia energii.

Dodatkowo warto mieć na uwadze, że nawet w przypadku przeprowadzki uda Ci się zarobić na instalacji. W jaki sposób? Zastosowanie tej technologii zdecydowanie podnosi wartość nieruchomości – możesz nawet uwzględnić w cenie domu wartość instalacji, a i tak masz duże prawdopodobieństwo znalezienia nabywcy. Kupujący są bardziej skłonni nabyć dom z panelami fotowoltaicznymi niż samodzielnie je instalować.

Trochę oddechu dla środowiska

Warto spojrzeć na sprawę od strony ekologicznej. Do zasilania elektrowni w Polsce niezbędny jest przede wszystkim węgiel, który nieustannie trzeba wydobywać oraz także transportować. Tymczasem ekolodzy biją na alarm, że paliw kopalnych nie wystarczy dla naszych prawnuków. Słońce nie zna takich ograniczeń. Fotowoltaika to źródło bezemisyjne, do atmosfery nie wydziela się dwutlenek węgla, który odpowiada za globalne ocieplenie. Co istotne, inwestycja w odnawialne źródła energii to realizacja założeń pakietu klimatycznego, dlatego można otrzymać na nią dofinansowanie – o tym w następnym punkcie.

Dotacje

Istnieje kilka dofinansowań, z których mogą skorzystać osoby chcące zainwestować w fotowoltaikę. Część ma zasięg regionalny, a inne są elementami krajowych programów. Najpopularniejsze z nich to "Mój Prąd", czyli jednorazowa dotacja w wysokości pięciu tysięcy złotych. Obecnie trwa drugi nabór do programu. Wiele firm instalujących panele fotowoltaiczne pomaga w wypełnieniu dokumentów, niezbędnych do uzyskania dotacji, dzięki czemu cały proces jest jeszcze mniej wymagający. Dzięki takiemu zastrzykowi gotówki inwestycja szybciej się zwróci.

Łatwa konserwacja i wysoka trwałość

Poprawny montaż systemu na dachu bądź podłożu sprawia, że panele fotowoltaiczne nie wymagają praktycznie żadnego serwisu i są bezawaryjne. Wystarczy ich regularne mycie, które często zleca się specjalistom, by nie uszkodzić instalacji.

Tymczasem trwałość paneli fotowoltaicznych jest ich ogromną zaletą – mogą pracować nieprzerwanie przez całe dekady. Gwarancji na produkt udziela się na kilkanaście lat. Skąd jednak pewność, że panele będą działać dłużej niż tylko przez okres gwarancji? Najstarsze na świecie panele pracują od ponad 60 lat... i dalej są wydajne. To prawda, że panele tracą na efektywności z każdym rokiem, ale nie są to straty przekraczające 1%. Do tego dochodzi świetna odporność mechaniczna modułów.

Wobec nieustannie wzrastających cen prądu inwestycja w fotowoltaikę to skuteczne i oszczędne rozwiązanie. Instalacja o mocy 5 kWp pozwala na produkcję około 4200 kWh w skali roku, co znaczy, że przez dwanaście miesięcy możesz zaoszczędzisz około dwóch i pół tysiąca złotych! Czy te zalety brzmią obiecująco? Postaw na fotowoltaikę z FlexiPower Group i przekonaj się, jak tania może być energia elektryczna!

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)