Dzisiaj jest: 25.9.2020, imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa

Czym jest skanowanie 3D?

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 453 Autor:
Redakcja poleca!

Skanowanie 3D jest metodą przenoszenia rzeczywistego kształtu trójwymiarowego modelu do postaci cyfrowej.

Czym jest skanowanie 3D?
Stosowane jest tak naprawdę w wielu dziedzinach i odbywa się z pomocą drukarki 3D oraz całego oprogramowania, które tutaj jest kluczowe.

Należy wspomnieć, że skanowanie 3D w znaczący sposób przyspiesza proces projektowania oraz wykorzystywane jest np. w Inżynierii Odwrotnej lub w grafice komputerowej, archeologii, muzealnictwie czy też medycynie.

Metody skanowania 3D

Skanowanie 3D dzieli się konkretnie na 2 metody:

  • metody stykowe, w których wykorzystuje się takie narzędzia, jak: współrzędnościowe maszyny pomiarowe wyposażone w głowice skanujące, ramiona pomiarowe,obrabiarki CNC wyposażone w odpowiednie oprogramowanie i głowice skanujące.
  • metody bezstykowe, w których wykorzystuje się: skanery laserowe, skanery wykorzystujące różnego rodzaju metody wizyjne.

Z opinii specjalistów wynika, że metody bezstykowe pozbawione są wad, a za tym idzie to, że wielu producentów i firm wybierze tą formę mając nadzieję, że taka metoda, w ich przypadku, będzie niezawodna.

Skanowanie 3D w przemyśle

Skanowanie 3D popularne jest również w przemyśle, gdzie znaczenie ma cały przemysłowy druk 3D. Jest on ważny z tego względu, że pozwala na tworzenie prototypów wszystkich produktów. Coś takiego jest poniekąd tańsze oraz zużywa się mniej materiałów.
 

Gdzie znany jest przemysłowy druk 3D i skanowanie 3D?


Wyszczególniając konkretne branże można powiedzieć, że przemysłowy druk 3D idealnie sprawdził się w takich branżach, jak: ortodoncja, przemysł lotniczy, branża medyczna, branża motoryzacyjna, budownictwo itp. Technologia druku 3D tak naprawdę jest bardzo ceniona i coraz częściej wykorzystywana. Informatycy oraz naukowcy stale starają się udoskonalić druk 3D, aby można było go z powodzeniem wprowadzać również do innych dziedzin i branż. Z pewnością przemysłowy druk 3D z każdym rokiem będzie miał więcej możliwości, jak i zastosowań. Najważniejsze jest to, aby tworzyć nowe oprogramowania i aktualizacje wszystkich maszyn, czyli drukarek 3D.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)