Dzisiaj jest: 26.9.2020, imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

Zalety i wady paneli słonecznych

Dodano: 6 miesięcy temu Czytane: 509 Autor:
Redakcja poleca!

Czy wiesz że słońce jest najpotężniejszym źródłem energii dostępnym dla ludzkości? chociaż nie jesteśmy w stanie zebrać ułamka tej energii, to jednak wykorzystanie tej mocy poprzez zainstalowanie pan

Zalety i wady paneli słonecznych

Chociaż nie jesteśmy w stanie zebrać ułamka tej energii, to jednak wykorzystanie tej mocy poprzez zainstalowanie paneli słonecznych, może mieć znaczący wpływ na planetę i nasze życie? Słońce staje się głównym źródłem energii dla coraz większej liczby rodzin w Polsce. Inwestycja w panele słoneczne, to bardzo ekonomiczne posunięcie, dzięki któremu patrząc przyszłościowo możemy wiele zyskać (np. niezależność) i zaoszczędzić (finansowo).

Zalety instalacji paneli słonecznych


1. Rozwój technologii

Technologia w branży energii słonecznej stale się rozwija, a ulepszenia będą się nasilać w przyszłości. Innowacje w dziedzinie fizyki kwantowej i nanotechnologii mogą potencjalnie zwiększyć efektywność paneli słonecznych i podwoić, a nawet potroić wkład elektryczny systemów energii słonecznej.

2. Niskie koszty utrzymania

Jedną z najważniejszych zalet, są niskie koszty utrzymania osprzętowania. System zazwyczaj nie wymaga zbyt wielu konserwacji. Należy oczywiście pamiętać, aby utrzymywać panele w czystości. Delikatne oczyszczanie paneli kilka razy w roku spełni swoje zadanie zadanie. W razie wątpliwości zawsze możesz liczyć na wyspecjalizowane firmy sprzątające.

3. Odnawialne źródło energii

Ogromną zaletą jest to, że możemy panele słoneczne wykorzystać w wielu miejscach na Świecie, gdyż prawie wszędzie docierają do gruntu promienie słoneczne. Dzięki czemu jesteśmy wyposażeni w niedrogie i pełne zalet źródło energii. Spośród wszystkich zalet paneli słonecznych najważniejszą z nich jest fakt, iż energia słoneczna jest prawdziwie odnawialnym źródłem energii. Warto pamiętać że w przeciwieństwie do niektórych innych źródeł energii (np. wodnej czy węglowej), tej słonecznej nie może całkiem zabraknąć.

4. Różnorodne zastosowanie

Energia słoneczna może być wykorzystywana do różnych celów. Możesz wytwarzać prąd (fotowoltaika) lub ciepło (energia słoneczna). Energię słoneczną można wykorzystać do produkcji energii elektrycznej na obszarach bez dostępu do sieci energetycznej, do destylacji wody w regionach o ograniczonych zasobach czystej wody oraz do zasilania satelitów w kosmosie.

Wady paneli słonecznych


1. Panele słoneczne nie działają skutecznie na każdym typu dachu

Niektóre materiały dachowe stosowane w starszych lub zabytkowych domach, takie jak dachówki lub płytki cedrowe, mogą utrudniać działanie paneli słonecznych, powodując blokadę dla energii słonecznej. Po za tym wiele domów i budynków mieszkalnych ma świetliki lub inne dodatki dachowe, takie jak pokłady dachowe, które mogą utrudnić lub kosztować proces instalacji solarnej.

2. Problem podczas przeprowadzki

Jeśli masz w planach niedaleką przeprowadzkę, lepiej zastanów się nad instalacją paneli słonecznych. Oczywiście jest możliwość przeniesienia paneli, jednak istnieje niezwykle duże ryzyko że mogą zostać one uszkodzone podczas demontażu i kolejnej instalacji.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)