Dzisiaj jest: 26.9.2020, imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

Oprogramowanie transportowe zintegrowane z BDO

Dodano: 6 miesięcy temu Czytane: 330 Autor:
Redakcja poleca!

Przedsiębiorcy posiadają obecnie obowiązek przestrzegania przepisów BDO. Można realizować go łatwiej dzięki integracji oprogramowania z BDO.

Oprogramowanie transportowe zintegrowane z BDO

BDO, czyli Baza Danych Odpadowych to nowy obowiązek dla przedsiębiorców. Poprzez BDO firmy muszą odpowiednio zarządzać produkowanymi przez siebie odpadami. Tego typu rozwiązanie urzędowe ma na celu ukrócenie przypadków nieprawidłowego pozbywania się śmieci, które mogą być także niebezpieczne dla środowiska naturalnego.

Nowy obowiązek związany z uzupełnianiem danych w bazie BDO nie musi jednak zajmować dużo czasu. Integracja z BDO za pośrednictwem odpowiedniego oprogramowania komputerowego pozwala na prawidłowe spełnienie tego obowiązku, a przy tym oszczędza czas.

BDO – co to jest?

Baza Danych Odpadowych, czyli BDO jest specjalnym typem rejestru, który zawiera spis przedsiębiorstw produkujących odpady. Dotyczy on tych firm, które nie wytwarzają zwykłych odpadów komunalnych.

Przedsiębiorstwa te muszą wówczas prowadzić odpowiednią ewidencję odpadów za pomocą kart ich przekazania. Muszą one również umieszczać swój numer BDO na paragonach oraz na fakturach VAT.

Gdy firma nie spełni wymogów związanych z BDO, może narazić się na bardzo wysoką karę wynoszącą do 1 miliona złotych. Przedsiębiorca może nawet narazić się na karę aresztu.

Nowa karta przekazania odpadów w BDO

Nowe przepisy BDO wprowadziły również do użytku nową kartę przekazania odpadów, wobec tego przedsiębiorcy nie mogą wykorzystywać już kart obowiązujących w 2019 roku.

Karta przekazania odpadów jest przygotowywana za pomocą specjalnego systemu komputerowego stworzonego wraz z powołaniem nowych przepisów BDO. W związku z pojawieniem się nowego systemu pojawiła się także możliwość zintegrowania go z istniejącymi już w firmach systemami komputerowymi.

Integracja z BDO pozwala wówczas na łatwiejszą realizację obowiązków nakładanych na przedsiębiorców przez nowe przepisy.

Taka integracja umożliwia szybsze i łatwiejsze przygotowywanie kart odpadów, które mogą być również uzupełnianie automatycznie, dzięki czemu obowiązki te zajmują znacznie mniej czasu. Automatyzacja ta umożliwia także zredukowanie błędów, jakie mogą pojawić się w związku z wypełnianiem kart.

W rezultacie obowiązki dotyczące BDO nie są już tak uciążliwe – integracja z BDO jest zatem coraz częściej spotykaną funkcją w wielu programach komputerowych dedykowanych dla firm, w tym także dla tych firm, które wytwarzają odpady wymagające właściwej ewidencji.

SOTiPM – System Obsługi Transportu i Pracowników już zintegrowany z BDO

Wśród oprogramowania komputerowego, które pozwala na integrację z BDO, znajduje się także SOTiPM – System Obsługi Transportu i Pracowników. To nowoczesny system TMS, który wspiera przedsiębiorstwa transportowe. Wprowadzona w nim integracja z BDO znacznie usprawnia prowadzenie obowiązków.

Oprogramowanie transportowe SOTiPM – System Obsługi Transportu i Pracowników poprzez integrację z BDO powoduje, że jego użytkownicy mogą znacznie łatwiej realizować procesy dotyczące nowych obowiązków ewidencjonowania odpadów wytwarzanych przez firmę.

Taka integracja stanowi wsparcie zarówno dla firm prowadzących przewóz odpadów, jak również dla każdego innego przedsiębiorstwa, które zajmuje się ich wytwarzaniem i które jest objęte nowymi przepisami.

Przedsiębiorcy korzystający z integracji mogą wówczas zaoszczędzić czas przy przygotowywaniu ewidencji i kart odpadów, a także mogą również mieć pewność, że spełniają swoje obowiązki prawidłowo i nie narażą się na nałożenie kar.

Podsumowując, aktualnie każdy przedsiębiorca, który zajmuje się produkowaniem odpadów innych niż komunalne, zobowiązany jest do przestrzegania odpowiednich przepisów BDO. Wypełnianie nowych obowiązków nie musi być jednak czasochłonne i skomplikowane – integracja z BDO udostępniana przez systemy informatyczne różnych dostawców pozwala na znaczne usprawnienie tych czynności!

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)