Dzisiaj jest: 7.7.2020, imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Projekty wspierające fotowoltaikę 2019 - energia słoneczna coraz bardziej opłacalna!

Dodano: rok temu Czytane: 962 Autor:
Redakcja poleca!

Fotowoltaika w Polsce w roku 2019 zyskała niezwykle na popularności. Wydaje się, że największą zasługę mają w tym różnego rodzaju programy wspierające rozwój energetyki słonecznej w naszym kraju.

Projekty wspierające fotowoltaikę 2019 - energia słoneczna coraz bardziej opłacalna!
Poprzez takie projekty jak “Mój Prąd”, “AgroEnergia”, “Czyste Powietrze”, ulga termomodernizacyjna, czy też działania mające na celu zwiększenie przystępności fotowoltaiki dla przedsiębiorców (nowelizacja ustawy OZE - Pakiet Prosumencki), energia słoneczna jest w Polsce coraz bardziej wykorzystywana. W poniższym artykule przedstawione zostały najważniejsze działania promujące fotowoltaikę w Polsce w 2019 roku. Na czym polegają, jak i kiedy można z nich skorzystać? Sprawdźmy!
 

Nowelizacja ustawy OZE - Pakiet Prosumencki 2019

Kolejnym bardzo ważnym działaniem na rzecz rozwoju fotowoltaiki jest nowelizacja ustawy OZE, która weszła w życie pod koniec sierpnia 2019 roku. Nowa treść ustawy zakłada, że przedsiębiorcy od tej chwili mogą korzystać z systemu opustów (net-metering) podobnie jak prosumenci (osoby fizyczne).

Przedsiębiorcy prosumentami

Dzięki nowelizacji ustawy OZE, przedsiębiorcy mogą generować energię elektryczną z instalacji fotowoltaicznych i wykorzystywać ją na własne potrzeby. Dodatkowo mogą rozliczać się w dłuższych okresach, dzięki czemu fotowoltaika staje się dla nich bardziej opłacalna - nadwyżki wygenerowanej energii oddają do sieci (np. w ciągu dnia lub lata), natomiast gdy instalacja nie wytwarza odpowiedniej ilości prądu, przedsiębiorca pobiera energię od dystrybutora (wieczorem lub zimą).

Więcej informacji z odpowiedniego rozporządzenia

Ze względu na to, że informacje zawarte w nowelizacji ustawy OZE są dosyć ogólne, zostanie wystosowane odpowiednie rozporządzenie, które sprecyzuje takie zagadnienia jak sposób rozliczenia przedsiębiorcy jako prosumenta, stawki, procedury przyłączenia do sieci itp.

Co wnosi Pakiet Prosumencki dla przedsiębiorców?

Podsumowując, przedsiębiorcy od czas wejścia w życie nowelizacji ustawy mogą:

  • korzystać z systemu opustów (net-metering)
  • generować energię na własne potrzeby;
  • rozliczać się w dłuższych okresach;
  • montować instalację fotowoltaiczną na terenach innych niż produkcyjne;

Jeżeli interesuje Państwa instalacja fotowoltaiczna, warto zapoznać się z ofertą firmy SunErgo - https://sunergo.pl/fotowoltaika-dla-firm/.


Ulga termomodernizacyjna - odliczenie fotowoltaiki od podatku

Od początku roku 2019 wprowadzona została tak zwana ulga termomodernizacyjna, która umożliwia między innymi odliczenie fotowoltaiki od podatku. Projekt ten, ma na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w Polsce. Kto, kiedy i w jaki sposób może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Projekt skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Taki dom może być budynkiem wolnostojącym, bliźniakiem, szeregowcem lub wchodzić w skład zabudowy grupowej. Dom może być podzielony maksymalnie na dwa lokale mieszkalne lub składać się z jednego lokalu mieszkalnego i jednego użytkowego (pod warunkiem, że lokal użytkowy nie będzie zajmować więcej, niż 30% powierzchni budynku).

Prace termomodernizacyjne - co możemy odliczyć od podatku?

Jak już wspomniano, ulga termomodernizacyjna jest projektem, który ma na celu ograniczenie emisji dwutlenku węgla w Polsce. Z ulgi może więc skorzystać osoba, która dokonuje następujących zmian w budynku:

  • całkowicie lub częściowo zmienia źródło energii na odnawialne - na przykład poprzez montaż instalacji fotowoltaicznej, która będzie generować dla budynku mieszkalnego czystą energię;
  • zmniejsza zapotrzebowanie na energię wykorzystywaną w celu ogrzewania budynku lub wody użytkowej - między innymi izolacja ścian zewnętrznych, wymiana okien.
  • ulepsza budynek i równocześnie zmniejsza straty energii pierwotnej przez lokalne sieci ciepłownicze - jest to na przykład wymiana kotła.

Ulga termomodernizacyjna - ile pieniędzy można zaoszczędzić?

Odliczenie podatku dochodowego od prac termomodernizacyjnych obejmuje kwotę do 53 000 złotych. Pamiętajmy jednak, że w wypadku, gdy powyższe prace były droższe, możemy odliczyć podatek wyłącznie od wspomnianej sumy 53 tysięcy. Odliczenie podatku zależne jest od sposobu rozliczania konkretnego podatnika. Uldze termomodernizacyjnej podlegają więc podatki liniowe (19%), według skali (18% lub 32%) i zryczałtowane (2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 17% oraz 20%).

Odliczenie fotowoltaiki od podatku - przykład

Załóżmy, że rozliczamy się według podatku liniowego (19%) i zamontowaliśmy instalację fotowoltaiczną, której łączny koszt wyniósł 60 000 złotych. Uldze termomodernizacyjnej podlega wyłącznie 53 000 złotych, tak więc odliczamy od tej sumy 19%. Dzięki uldze możemy zaoszczędzić 10 070 złotych (19% z 53 000).


Program “Mój Prąd” - dofinansowanie do 5 000 złotych

Program “Mój Prąd” został ogłoszony 23 lipca 2019 roku, natomiast 30 sierpnia ruszył pierwszy nabór wniosków. Projekt jest prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i ma na celu zwiększenie udziału OZE w bilansie energetycznym Polski do 15%.

Kto może skorzystać z programu i ile pieniędzy można otrzymać?

Dofinansowanie mogą otrzymać wyłącznie osoby fizyczne, które wybudowały instalację fotowoltaiczną o mocy od 2 do 10 kW. Budżet projektu wynosi miliard złotych, natomiast pojedynczy beneficjent programu może otrzymać maksymalnie 5 000 złotych lub zwrot 50% kosztów instalacji. Ze względu na to, że montaż fotowoltaiki przeważnie kosztuje więcej niż 10 000 złotych, większość beneficjentów otrzyma maksymalną kwotę 5 000 złotych. Oznacza to, że z programu “Mój Prąd” może skorzystać niemal 200 000 osób. Należy podkreślić, że dopłatę do fotowoltaiki mogą otrzymać wyłącznie osoby fizyczne, które są stroną umowy przyłączeniowej.

Kiedy wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony?

Jednym z ważniejszych aspektów jest w tym wypadku data poniesienia kosztów. Z programu mogą skorzystać wyłącznie te osoby, które zapłaciły za fotowoltaikę po dniu ogłoszenia projektu (od 23 lipca 2019 roku), natomiast przyłączenie do sieci nastąpiło po ogłoszeniu naboru (po 30 sierpnia 2019 rok). Widzimy więc, że projekt instalacji fotowoltaicznej musi być całkowicie zakończony - oznacza to, że zakup instalacji, montaż, podpisanie umowy dwustronnej z dystrybutorem i przyłączenie do sieci musi zostać dokonane przed złożeniem wniosku. Widzimy więc, że program “Mój Prąd” jest pewnego rodzaju zwrotem (musimy na początku wyłożyć całą kwotę za instalację i dopiero później możemy otrzymać dopłatę).

Jak złożyć wniosek i jakie dokumenty są potrzebne?

Przede wszystkim należy podkreślić, że wszystkie dokumenty musimy złożyć w formie papierowej do siedziby NFOŚiGW. Możemy tego dokonać osobiście, za pomocą kuriera lub poczty. Pamiętajmy, że o przyznanie dopłaty decyduje kolejność składanych wniosków. Całość dokumentacji składa się na:

  • wniosek - dostępny na stronie internetowej NFOŚiGW;
  • faktura za zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej oraz dowód zapłaty;
  • potwierdzenie instalacji licznika dwukierunkowego, które zawiera dane identyfikacyjne umowy kompleksowej.

O czym należy pamiętać?

Warto wspomnieć, że wszystkie komponenty instalacji fotowoltaicznej muszą być nowe i nie mogą być starsze niż 24 miesiące. Z programu “Mój Prąd” nie mogą skorzystać również osoby, które tylko rozbudowują istniejącą instalację. Zgłaszając się do programu, wyrażamy równocześnie zgodę na przeprowadzenie kontroli instalacji w ciągu 3 lat od wypłaty dotacji oraz na przetwarzanie i opublikowanie swoich podstawowych danych - imię, nazwisko, miejscowość i moc instalacji. Pamiętajmy również, że z programu nie może skorzystać osoba, która otrzymała dofinansowanie z innego programu wspierającego. Jeżeli interesuje Państwa powyższy temat, fotowoltaika SunErgo oferuje kompleksowy montaż instalacji - od oceny opłacalności, odpowiedni projekt, montaż i obsługę posprzedażową. 

Jak widać, najnowsze projekty wspomagające rozwój fotowoltaiki w Polsce działają na różnych zasadach, jednak wszystkie powodują, że energia słoneczna staje się bardziej dostępna dla naszego społeczeństwa. Według raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO), Polska może znaleźć się na czwartym miejscu w rankingu największych przyrostów mocy instalacji fotowoltaicznych w Unii Europejskiej.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)