Dzisiaj jest: 7.7.2020, imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Zobacz, czego jeszcze nie wiesz o walce ze smogiem w mieszkaniu!

Dodano: rok temu Czytane: 690 Autor:
Redakcja poleca!

Coraz częściej pojawiające się alerty smogowe nie nastrajają zbyt optymistycznie. Czy sytuacja rzeczywiście wygląda tak źle?

Zobacz, czego jeszcze nie wiesz o walce ze smogiem w mieszkaniu!
Coraz częściej pojawiające się alerty smogowe nie nastrajają zbyt optymistycznie. Czy sytuacja rzeczywiście wygląda tak źle? I jak się chronić przed szkodliwymi cząsteczkami w powietrzu, którym oddychasz na co dzień! Sprawdź!

Poziom smogu w Twoim mieście – czy jest kontrolowany prawidłowo?

Wszystkie pomiary poziomu smogu w polskich miastach są wykonywane zgodnie z zaleceniami Państwowego Monitoringu Środowiska Inspekcja Ochrony Środowiska. Te zaś odpowiadają ściśle i w najdrobniejszych szczegółach metodyce przedstawionej w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/50/WE z dnia 21 maja 2008 r. w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy, jak również w rozporządzeniu MŚ z dnia 13 września 2012 r. w sprawie dokonywania oceny poziomów substancji w powietrzu. Normy te są naprawdę rygorystyczne i znajdują zastosowanie we wszystkich krajach Unii Europejskiej – nie ma więc żadnych obaw co do tego, że pomiary są nieprecyzyjne, a uzyskane wyniki niewymierne.

O dokładnych normach dotyczących dopuszczalnych ilości szkodliwych cząstek w powietrzu oraz o metodach ich pomiaru przeczytasz więcej tutaj: https://www.tme.eu/pl/pages/news/21676/Jak-zbadac-stan-jakosci-powietrza.
 

Co zrobić, by oddychać czystym powietrzem? Domowe sposoby

Poza sprawdzaniem alertów smogowych, możesz też aktywnie z nim walczyć, by oddychać czystym powietrzem we własnym mieszkaniu. Na początek prezentujemy Ci domowe sposoby na pokonanie smogu w domu:

- jeśli alerty smogowe pokazują wysokie stężenie trujących związków w powietrzu, staraj się nie wychodzić z domu. Jeśli jednak musisz wyjść na dwór, koniecznie załóż maseczkę, która pozwoli Ci bezpiecznie oddychać;

- w takie dni unikaj również otwierania okien i wietrzenia mieszkania. Zamiast wywietrzyć mieszkanie, jedynie wpuścisz do niego zanieczyszczone powietrze;

- znajdź w domu miejsce na jak najwięcej roślin – niektóre z nich są bowiem w stanie skutecznie neutralizować szkodliwe związki. Do tych najbardziej przydatnych w walce ze smogiem można zaliczyć: wężownicę, najróżniejsze odmiany paprotek, palmę bambusową, dracena odwrócona, saneswiera gwinejska, rapis wyniosły oraz fikus benjamina. 

Czy warto zainwestować w oczyszczacz powietrza?

Same domowe sposoby walki ze smogiem mogą jednak być niewystarczające. Choćbyś nie wiem jak uważał i pilnował zamykania okien, szkodliwe cząsteczki i tak wnikną do Twojego mieszkania – w małej ilości, ale jednak. Czy można coś zrobić, by walczyć z nimi skuteczniej. Tak – zainwestować w oczyszczacz powietrza i korzystać z niego przynajmniej w te dni, kiedy zagrożenie smogowe jest szczególnie wysokie. Choć koszt takiego urządzenia może porządnie nadwyrężyć domowy budżet, warto się na to zdecydować. W końcu smog nie bez powodu jest nazywany „cichym zabójcą”, a liczba wywołanych przez niego chorób wciąż rośnie.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)