Dzisiaj jest: 14.7.2020, imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego

Jak przyspieszyć kompostowanie? Mamy na to sprawdzony sposób!

Dodano: rok temu Czytane: 514 Autor:
Redakcja poleca!

Produkcja własnego, naturalnego nawozu staje się bardzo popularna. To doskonała forma na wykorzystanie zielonych odpadów, powstałych w przydomowych ogrodach lub w ogródkach działkowych.

Jak przyspieszyć kompostowanie? Mamy na to sprawdzony sposób!
Kompost polepsza właściwości gleby i jest cennym dodatkiem w ogrodnictwie. Naturalne procesy kompostowania trwają jednak bardzo długo. Przygotowaliśmy więc dla was kilka wskazówek, jak przyspieszyć kompostowanie.
 

Jakie zalety z samodzielnego kompostowania?

Kompost to zawsze wartość dodana w ogrodnictwie. Polepsza on właściwości gleby, między innymi przyspiesza powstawanie próchnicy, dostarcza składników odżywczych, poprawia parametry, takie jak wilgotność czy napowietrzenie. Jest to ekologiczny nawóz, który każdy z nas może wyprodukować w domowych warunkach.

W naturze czas kompostowania trwa do roku. W tym czasie bardzo powoli zachodzą procesy rozkładu materii organicznej, która przybiera formę ziemistą, gruzełkowatą. Rok to jednak bardzo długo, a kompost można wykorzystywać przez cały rok. Jak przyspieszyć kompostowanie? Jest na to kilka sposobów, przy czym najbardziej efektywny to zastosowanie bakterii do kompostu.
 

Jakie bakterie do kompostownika?

Pryzmy kompostu można polewać specjalnie przygotowanym roztworem. Składają się na niego bakterie do kompostownika, które są specjalnie wyselekcjonowaną mieszanką szczepów kompostowych oraz enzymów. Rozrobione w wodzie i naniesione za pomocą konewki, bakterie kompostowe przyspieszają cały proces do 1-3 miesięcy. Preparaty do kompostowania zapewniają żyzny nawóz, dużo szybsze jego powstawanie, a także niwelują odory, które powstają w całym procesie. Bioaktywatory dostępne są powszechnie na naszym rynku w formie proszku do rozrabiania w letniej wodzie. Preparaty do kompostowania możecie nabyć w sklepie aktywatory.pl, dostarczającym na polski rynek biotechnologię użytkową.

Popularne aktywatory i bakterie do kompostu: Aktywatory.pl/40-kompostowanie
 

Co jeszcze przyspiesza kompostowanie?

Warto znać również dobrą praktykę. Bakterie kompostowe w połączeniu z odpowiednimi czynnościami dadzą najlepszy efekt. Kompost warto mieszać co kilka tygodni. Warto również zastosować folię, która spowoduje podniesienie temperatury kompostu, co pozytywnie wpłynie na szybkość zachodzących tam reakcji rozkładu.

Jeśli odpady zielone to w większości trawa, warto do kompostu zastosować wapno. Metoda ta pozwala nie tylko przyspieszyć kompostowanie, ale także zabezpieczy resztki roślinne przed pleśnią. Jeśli wśród opadów zielonych dominują elementy zdrewniałe o dużej zawartości węgla, warto dodać do kompostu mączkę rogową.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)