Dzisiaj jest: 7.7.2020, imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Urządzenie do gromadzenia energii hydraulicznej

Dodano: rok temu Czytane: 410 Autor:
Redakcja poleca!

Układy hydrauliczne to skomplikowane struktury, które są złożone z wielu elementów. Ich zadaniem jest wykorzystywanie energii cieczy hydraulicznej do wykonywania pracy.

Urządzenie do gromadzenia energii hydraulicznej
To dzięki temu układy hydrauliczne pozwalają na podnoszenie dużych ciężarów w bardzo efektywny sposób, a to z kolei przekłada się na ich szerokie zastosowanie w wielu branżach. Tam, gdzie jednak powstaje energia, tam często można znaleźć akumulatory. Podobnie jest w zakresie hydrauliki siłowej. Czym są hydroakumulatory i jakie są ich konkretne funkcje w układach hydraulicznych?

Czym jest hydroakumulator?

Każdy układ hydrauliczny składa się z wielu elementów — wszystkie mają swoje określone zadania, które przekładają się na stabilne i efektywne działanie układu. W układach hydraulicznych można znaleźć takie składowe jak pompy hydrauliczne, silniki, cylindry, zawory czy filtry. Ich dobór jest uzależniony od warunków, w których działa układ. Jednym z elementów, które wykorzystuje się w hydraulice siłowej, są również akumulatory, a dokładniej hydroakumulatory PONAR. To dodatkowe źródła energii, którą można wykorzystać w układzie do różnych celów. Zadaniem hydroakumulatora jest gromadzenie, a następnie przechowywanie energii hydraulicznej. Tę energię akumulator oddaje na różnych etapach cyklu działania układu hydraulicznego. Pozwala tłumić pulsacje uderzeń i pomp hydraulicznych i kompensować ciśnienie bądź objętość. Można go również traktować jako awaryjne źródło energii dla układu czy separator do jej przenoszenia.

Z czego zbudowany jest hydroakumulator?

W praktyce hydroakumulator jest w pełni szczelnym zbiornikiem, w którym znajduje się ciecz pod dużym ciśnieniem. Energia w nim ma postać energii sprężystości gazu, ciała stałego lub tzw. energii potencjalnej ciężaru. Ciecz i gaz są od siebie oddzielone (wzrost ciśnienia cieczy powoduje wzrost ciśnienia gazu), a po przeciwnej akumulatora znajduje się przyłącze hydrauliczne, dzięki któremu może on przyjmować i oddawać energię do układu. Hydroakumulatory różnią się od siebie pod kątem konstrukcji — dobór konkretnego rodzaju zależy w największym stopniu od zadania, które akumulator ma wykonywać.

Hydroakumulator to jeden z wielu elementów układu hydraulicznego — jest jednak równie ważny, co cała reszta. Właściwy dobór wszystkich części układu jest kluczem do stabilnego i efektywnego działania.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)