Dzisiaj jest: 7.7.2020, imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Zastosowanie diod elektroluminescencyjnych w oświetleniu

Dodano: rok temu Czytane: 699 Autor:
Redakcja poleca!

Dioda LED (z angielskiego light-emitting diode) to inaczej mówiąc dioda elektroluminescencyjna lub dioda emitująca światło.

Zastosowanie diod elektroluminescencyjnych w oświetleniu
Jest elementem zaliczanym do półprzewodnikowych elementów optoelektronicznych. Emituje promieniowanie w zakresie światła widzialnego, podczerwieni oraz ultrafioletu. W dzisiejszym świecie posiada bardzo szerokie spektrum zastosowań zarówno w życiu codziennym, jak i w specjalistycznych narzędziach.

 

Jak działa dioda LED?

Działanie diody LED polega na zjawisku elektroluminescencji występującym pod wpływem przepływu prądu elektrycznego w specjalnych diodach półprzewodnikowych. Bezpośrednią przyczyną świecenia jest promienista rekombinacja dziur i elektronów w spolaryzowanym kierunku przewodzenia złącza p-n. Światło powstaje w skutek wydzielania energii w postaci fotonów. Takie zjawisko towarzyszy przechodzeniu elektronów na niższy poziom energetyczny. Aby zasilić diodę LED, należy zastosować zasilanie prądem o napięciu stałym, tak aby przepływał on w kierunku przewodzenia. Warto pamiętać, że w przypadku diody LED wykonanej w technologii przewlekanej (THT), dłuższa nóżka to wyprowadzenie anody (+), gdzie należy podpiąć napięcie dodatnie, a krótsza nóżka to katoda (-), gdzie powinno zostać podłączone napięcie ujemne. Warto przeanalizować dokładnie specyfikację techniczną elementu, aby odpowiednio dobrać do niego zasilanie (na przykład stosując odpowiednie wartości rezystorów). Wartość napięcia uzależniona jest od szerokości przerwy energetycznej w półprzewodniku - innymi słowy, jest to zależne od barwy i długości fali świetlnej.
 

diody

Zastosowanie diod LED

Diody LED to stosunkowo nowy wynalazek, który dzięki szeregowi zalet znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach. Najbardziej oczywiste wydają się dzisiaj wszelkie oświetlenia choinkowe, których zaletą jest stosunkowo niski koszt, bardzo mały pobór energii i prawie zerowe wydzielanie energii cieplnej. Dzięki znacznie lepszym właściwościom od tradycyjnych źródeł światła, znajdują dzisiaj zastosowanie w coraz większej ilości sprzętów codziennego użytku. Różne modele diod Led znajdziesz tutaj. Produkowane są masowo żarówki LED o bardzo niskim poborze energii stosowane są w latarkach. Małe rozmiary i wygoda użytkowania sprawiają, że LEDy w domach, restauracjach i miejscach publicznych służą również jako podświetlenie ozdobne na schodach, w łazienkach czy na wszelkiego rodzaju półkach. Coraz częściej są również wykorzystywane jako źródło światła w latarniach ulicznych. To bardzo ekologiczne podejście oraz duża oszczędność finansowa - aby zasilić oświetlające ulicę latarnie LED, potrzeba znaczne mniejszej mocy niż w przypadku tradycyjnych lamp. Przekłada się to na nawet kilkanaście razy mniejszą ilość energii elektrycznej potrzebną do oświetlenia ulic. Wiele budynków i innych elementów architektonicznych w miastach za sprawą oświetlenia LED zyskało specjalne, nocne oświetlenie nadające dodatkowego uroku.


dioda-taśma_led
 

Obecnie diody LED stosuje się również na drogach - w sygnalizacji świetlnej (zyskuje na widoczności, nawet przy ostrym dziennym świetle) oraz w samochodach (oprócz oszczędności takie rozwiązanie zapewnia również bezpieczeństwo - diody LED reagują około 120 razy szybciej od tradycyjnych żarówek). Znakomicie sprawdzają się też płaskie telewizory z podświetleniem LED - dzięki takiej technologii obraz staje się bardziej równomiernie oświetlony i poprawia się kontrast, a czerń jest głębsza. LEDy stosuje się również w medycynie - zarówno do oświetlania stołów operacyjnych, jak i bezpośrednio do leczenia schorzeń. Można je spotkać również w pilotach (dioda świecąca światłem podczerwonym), w latarkach, jako element sygnalizujący o działaniu różnych urządzeń czy jako lampę błyskową w smartfonach.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)