Dzisiaj jest: 7.7.2020, imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Oleje biodegradowalne – ekologiczne zabezpieczenie układów tnących w maszynach leśnych

Dodano: rok temu Czytane: 344 Autor:
Redakcja poleca!

Emisje szkodliwych substancji chemicznych to nieunikniona sprawa, jeśli mówimy o masowym wykorzystaniu maszyn przemysłowych.

Oleje biodegradowalne – ekologiczne zabezpieczenie układów tnących w maszynach leśnych
Niestety, w makroskali środowisko naturalne ma coraz mniej siły, by stawiać opór niszczącej strategii rozwoju cywilizacji ludzkiej. Małym, choć wciąż dotkliwym problemem, jest wyciek olejów do pilarek w lasach. Substancje ropopochodne i metale ciężkie mają zdolność do migrowania w środowisku naturalnym. Jak wyeliminować ten problem? Rozwiązaniem wydają się być ekologiczne oleje do pilarek firmy VEGATOL.
 


Co znaczy dla środowiska naturalnego wyciek oleju do pilarek?


Dla sceptyków każdy tego typu problem jest wyolbrzymieniem ekologów-maniaków. Liczby są jednak nieubłagane – około 7 milionów litrów oleju do pił łańcuchowych rocznie wylewanych jest na ściółkę leśną. Problemu nie da się niestety rozwiązać matą sorpcyjną, a przynajmniej nie całkowicie, gdyż jak podają statystyki, jedynie 10-15% wycieku oleju do maszyn leśnych ląduje bezpośrednio pod miejsce, w którym jest używane. Cała reszta dynamicznie wyrzucana jest wokół, czego zwyczajnie nie da się kontrolować poprzez odpowiedni absorbent.

OK, wiemy już, że tysiące hektolitrów oleju do pilarek w mikrodawkach trafia do gruntu w lasach. Ale skąd cała ta afera? Przecież to kilka kropel… Otóż pojawia się tutaj problem bioakumulacji substancji szkodliwych, w tym substancji ropopochodnych i kancerogennych. Składowe oleju krążą najpierw w wodach gruntowych, później wodach powierzchniowych, a następnie w organizmach żywych, skąd okrężną drogą mogą trafić na koniec łańcucha pokarmowego – czyli do organizmu człowieka. Olej biodegradowalny (więcej na Vegatol.com) ma tę zdolność, że samoistnie znika z ekosystemu, prawie całkowicie nie pozostawiając śladu po prowadzonych wycinkach.
 

Fot. Ekologiczne oleje do pilarek (Vegatol.com/oleje-do-ukladow-tnacych)
 


VEGATOL – oleje do pilarek polskiego producenta
 

Sztuką jest połączenie takiej formuły oleju do pilarki, która z jednej strony zapewni optymalne i bezawaryjne parametry pracy tych urządzeń, z drugiej zaś nie będzie stanowić zagrożenia dla środowiska naturalnego. Innowacja polega tutaj na wykorzystaniu naturalnych olejów biodegradowalnych, w większości opartych na olejach roślinnych. Dobrze dobrana mieszanka gwarantuje doskonałe parametry lepkości kinetycznej oraz zakresu temperatur roboczych – dwóch głównych wskaźników jakościowych w piłach łańcuchowych.
 

Co ciekawe, oleje VEGATOL mają uniwersalne wykorzystanie – z ich bezpiecznego użytkowania mogą cieszyć się zarówno użytkownicy małych maszyn leśnych, jak wcześniej wspomniane pilarki, a także dużych urządzeń z zamkniętymi układami hydraulicznymi oraz harvesterów.
 

Kluczowe jest także dodanie do mieszanki odpowiednich dodatków uszlachetniających. To niewątpliwa korzyść dla operatorów maszyn – związki chemiczne o działaniu antyoksydacyjnym oraz antykorozyjnym znacząco wydłużają żywotność pilarek, a także poprawiają bezawaryjność, głównie prowadnicy i łańcucha, które są w nich najmocniej eksploatowane.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)