Dzisiaj jest: 7.7.2020, imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Rodzaje i dobór komputerów przemysłowych. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Dodano: rok temu Czytane: 510 Autor:
Redakcja poleca!

Komputer przemysłowy to urządzenie, które znacznie różni się od zwykłego komputera PC. Czym należy kierować się przy doborze komputera tego typu?

Rodzaje i dobór komputerów przemysłowych. Na co zwrócić szczególną uwagę?

W ostatnich latach komputery przemysłowe stały się bardzo popularne. Znalazły one zastosowanie zarówno w mniejszych systemach produkcyjnych, jak również w tych bardziej rozbudowanych. W związku z tym pojawia się również szereg pytań związanych z doborem odpowiednich urządzeń tego rodzaju.

Czym dokładnie są komputery przemysłowe? Jak różnią się od zwykłych komputerów? Jak dobrać taki komputer przemysłowy, który sprawdzi się w konkretnym systemie produkcyjnym?

Czym jest komputer przemysłowy?

Komputer przemysłowy, czyli inaczej komputer IPC – od industrial PC, jest komputerem przeznaczonym do użycia w przemyśle. Chociaż posiada podobną funkcjonalność do zwykłego komputera PC i można włączyć na nim takie same programy, to jednak dzięki swojej specyficznej konstrukcji doskonale sprawdza się w tych miejscach, w których zastosowanie standardowego PC nie jest rekomendowane.

Główna różnica pomiędzy komputerami przemysłowymi a komputerami PC to ich inna konstrukcja. Komponenty zastosowane do produkcji komputerów IPC wyróżniają się lepszą jakością, aby zapewnić całemu urządzeniu wieloletnią trwałość.

Urządzenia tego rodzaju stosowane są bardzo często w miejscach, w których pojawia się szereg czynników zewnętrznych negatywnie wpływających na elektronikę.

Komputery przemysłowe muszą cechować się odpornością na szereg czynników:

  • zapylenie
  • wstrząsy i drgania
  • wysokie i niskie temperatury
  • zakłócenia elektromagnetyczne

Wysoką ochronę przed tymi czynnikami zapewniają przede wszystkim odpowiednie obudowy, ale również odpowiednio dobrane konfiguracje procesorów, pamięci i innych modułów. Najczęściej komputery przemysłowe są szczelnie obudowane, nie posiadają otworów wentylacyjnych i wentylatorów, ale także potrafią działać efektywnie – nawet w przypadku dużych obciążeń.

Zatem przy doborze odpowiedniego komputera przemysłowego IPC należy zwrócić szczególną uwagę na warunki, w których ma on pracować.

Jaki rodzaj komputera przemysłowego wybrać?

W sprzedaży znajduje się szeroka gama komputerów przemysłowych. Odpowiedni model dobiera się do jego miejsca montażu oraz zadań.

Główne rodzaje komputerów przemysłowych:

  • komputery jednopłytkowe (SBC – Single Board Computer) – najczęściej stosowane jako zabudowane, umieszczane we wzmocnionych, szczelnych obudowach
  • komputery modułowe (COM – Computer On Module) – dają szerokie możliwości w przygotowaniu odpowiedniej konfiguracji i pozwalają na jej modernizację, co zmniejsza koszty związane z ewentualną rozbudową
  • komputery typu box – kompaktowe komputery przemysłowe, w tym także modele bezwentylatorowe, które dostępne są w różnych konfiguracjach do wyboru, solidna obudowa typu box pozwala na stosowanie w różnych miejscach, wymagają tylko podłączenia do odpowiednich urządzeń i sieci
  • komputery panelowe – komputery wyposażone w ekrany dostępne w różnych wielkościach, najczęściej wykończone odpornymi na zarysowania i higienicznymi szklanymi powłokami
  • komputery do szaf Rack 19 cali – komputery przemysłowe dopasowane do montażu w szafach Rack 19 cali
  • komputery VESA – komputery wyposażone w uchwyt montażowy typu VESA pozwalający na zamontowanie komputera na ramieniu, na przykład obok monitora

Gdzie można zakupić profesjonalne komputery przemysłowe?

Dostawą zaawansowanych komputerów przemysłowych zajmuje się obecnie szereg firm, które kierują swoją ofertę do klientów biznesowych. Wśród nich znajduje się również firma Sabur, która od lat zajmuje się sprzedażą artykułów przeznaczonych dla automatyki.

Firma Sabur dostarcza komputery przemysłowe oraz monitory przemysłowe uznanych marek, w tym między innymi ASEM oraz ESA, które wyróżniają się szerokim zastosowaniem oraz swobodą konfiguracji. Wśród nich dostępne są także modele o najwyższym stopniu ochrony IP65, które przeznaczone są do użycia w branżach chemicznej, spożywczej oraz farmaceutycznej.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)