Dzisiaj jest: 4.7.2020, imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda

Jak wybrać kolektor danych?

Dodano: rok temu Czytane: 638 Autor:
Redakcja poleca!

Na technologicznym rynku możemy znaleźć wiele ciekawych rozwiązań do automatycznej identyfikacji produktów.

Jak wybrać kolektor danych?

Jednym z najpotrzebniejszych urządzeń w przedsiębiorstwie jest kolektor danych, zwany także terminalem mobilnym. Ciężko jednak wybrać model, który najlepiej odpowie na nasze zapotrzebowanie. Sprawdźcie zatem, jakie są najważniejsze cechy kolektora danych.
 

Dla kogo terminal mobilny?

Terminale są urządzeniami mocno zaawansowanymi technologicznie. Najnowsze modele przypominają nowoczesne smartfony, jednakże są dodatkowo wzmocnione (obudowa, ekran), a także posiadają dodatkowe funkcje, których nie znajdziemy w konwencjonalnych telefonach (czytnik kodów kreskowych). To wszystko sprawia, że kolektory danych są rozwiązaniem pożądanym w wielu branżach, a szczególnie w tych, gdzie spotykamy się z zaawansowanymi procesami. Ze względu na ich specyfikę, często są dużo lepszym rozwiązaniem niż konwencjonalne czytniki kodów kreskowych.
 

Na co zwracać uwagę?

Przed dokonaniem zakupu musimy rozeznać się w dostępnych na rynku modelach. Podstawowym założeniem jest dobranie odpowiedniego sprzętu pod kątem zaawansowania procesu. Często może okazać się, że zakup jest całkowicie niepotrzebny, a pracownicy spokojnie mogą korzystać z telefonów, które wyposażone są w dobry aparat.

Jeśli jednak tak nie jest, to na samym początku powinniśmy zwrócić uwagę na parametry wytrzymałości. Terminale otrzymują odpowiednie certyfikaty IPS, które określają wytrzymałość urządzenia w konkretnych warunkach (upadki z wysokości, pył, kurz, woda). Będziemy wtedy mieli pewność, że kolektor wytrzyma w otoczeniu danego procesu.

Ważny jest również system operacyjny i poszczególne podzespoły. Ponieważ przenośne kolektory bazujące na Windowsie powoli przestają występować na rynku, jedynym rozsądnym wyjściem jest urządzenie na Androidzie. Procesor, pamięć RAM i pamięć wewnętrzna (lub rozszerzana kartą SD) to kolejne istotne elementy terminala. Oczywiście, im szybsze, tym lepsza wydajność i większe zadowolenie użytkownika.
 

Kolektory posiadają także wbudowany aparat/imager, który pozwala na wykonywanie zdjęć w wysokiej rozdzielczości, ale także skanowanie kodów kreskowych 1D i 2D. Najważniejszą kwestią w przypadku aparatu jest szybkość skanowania i jakość wykonywanych fotografii.
 

Cena również nie jest bez znaczenia. Jeśli nasze procesy nie są szczególnie wymagające, to spokojnie możemy zdecydować się na podstawowe urządzenie. W przypadku bardziej zaawansowanej pracy, trzeba zapłacić więcej za lepszy produkt. Ceny kolektorów danych wahają się od 1 tysiąca złotych, do nawet 5 tysięcy złotych wzwyż.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)