Dzisiaj jest: 20.6.2024, imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Ułatwienia i przywileje dla posiadaczy aut elektrycznych

Dodano: 5 lat temu Czytane: 4424 Autor:
Redakcja poleca!

W Polsce podobnie jak w innych krajach europejskich właściciele elektrycznych samochodów mogą liczyć na pewne korzyści związane z ich posiadaniem.

Ułatwienia i przywileje dla posiadaczy aut elektrycznych
W większych polskich aglomeracjach wprowadzono specjalne udogodnienia, z myślą o kierowcach posiadających niskoemisyjne pojazdy samochodowe. Które miasta oferują najdogodniejsze warunki?

Przywileje oraz korzyści dla posiadaczy właścicieli samochodów elektrycznych przybierają różne formy. Wśród wielu z nich można wymienić:

- subsydia bezpośrednie dotyczące dopłat podczas zakupu auta (wysokość dopłat tutaj)
- ulgi związane z opłatami rejestracyjnymi oraz podatkami drogowymi
- przywileje związane z bezpłatnym lub ulgowym parkowaniem
- korzystanie z bezpłatnych stacji ładowania
- możliwość wjazdu do wielu stref zamkniętych

Do korzyści związanych z posiadaniem samochodu elektrycznego można też wliczyć oszczędność na paliwie.
 

W jakich miastach można liczyć na przywileje?

Niektóre, duże polskie miasta starają się dołączać do szybko rosnącej grupy światowych metropolii, które to premiują właścicieli aut przyjaznych dla środowiska. Niemniej każde miasto indywidualnie podchodzi do takich udogodnień, więc będąc właścicielem hybrydy czy elektryka, warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi w danym mieście.
Aby móc korzystając z poszczególnych udogodnień samochód musi być wyposażony w stosowną plakietkę, informującą kontrolerów o abonamencie zwalniającym z go z danej opłaty.
W naszym kraju prym w popularyzowaniu ekologicznej motoryzacji wiodą największe polskie miasta takie jak: Katowice, Kraków, Gdańsk, Szczecin, Świnoujście, Toruń, Tarnów, Warszawa oraz Wrocław.
 

Przywileje obowiązujące w niektórych polskich miastach

W odpowiedzi na alarmujące raporty dotyczące zanieczyszczenia środowiska w wielu metropoliach naszego kraju, zostały wprowadzone liczne udogodnienia dla właścicieli samochodów elektrycznych. Z jakich przywilejów można skorzystać w poszczególnych miastach?

- Warszawa - posiadacze samochodów o napędzie elektrycznym oraz hybrydowym, zarejestrowanych w stolicy mogą wjechać przykładowo do strefy Traktu Królewskiego. Niemniej posiadacze tych aut muszą okazać się stosownym identyfikatorem wydanym przez Zarząd Dróg Miejskich na podstawie zarządzenia Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.

- Wrocław - mieszkańcy tego miasta, którzy to zdecydowali się na zakup samochodów elektrycznych mogą bezpłatnie korzystać ze stacji szybkiego ładowania. Ponadto są oni zwolnieni z opłat za parkowanie w strefach B oraz C. Niemniej za strefę A muszą już ponosić opłaty.

- Gdańsk – w mieście tym właściciele hybryd oraz elektryków mogą bezpłatnie korzystać ze stacji szybkiego ładowania oraz są zwolnieni z opłat za parkowanie niezależnie od czasu oraz miejsca postoju.

- Kraków - władze tego miasta oferują zwrotu gotówki za parkowanie w obrębie stref miast, a ponadto kierowcy mają możliwość przejazdu bus - pasami oraz wjazdu do wybranych stref ograniczonego ruchu.

Programy przyjazne środowisku w wielu polskich miastach są stopniowo rozwijane. W ich ramach planowana jest kolejna rozbudowa sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz włączane takich aut do flot komunikacji miejskiej oraz służb komunalnych. Działania takie mają zachęcić kierowców do inwestowania w ekologiczne pojazdy.
Źródło: OF
Polecane

https://www.traditionrolex.com/15